Sädelev vein
Seksistlikult mõru

Miks on nii, et mehed teevad näo, nagu naudiksid nad selliseid maitseid, mis naiste jaoks on väljakannatamatud või vastikud? Kas meestel on erinev maitsemeel, on nad masohhistid või ei taha silmanähtavalt alla anda?

Sädelev vein
Titaanide heitlus: klassikalised kultusveinid versus Vana Maailma uued ikoonid

Suhtumine siniverelistesse veinidesse on viimasel ajal tublisti muutunud. Prestiižse veini väärtus pole enam kinni pelgalt mõisa kultuslikult kuulsas nimes.

Sädelev vein
Lihtsad veinitõed

Uues rubriigis mõtiskleb Arne Pajula veiniteemadel. Avaloos rändab ta maitsemeeltesse ja uurib, miks ikkagi ühe Chardonnayga sobib rohkem lõhet süüa ja teisega peaks hoopis karrikastmes kana võtma.

Sädelev vein
Kontrastide vallutamine

Arne Pajula teeb salatikatse ja vaatab lähemalt vastandmaitseid.

Sädelev vein
Aastalõpu miljon mulli

Šampanjat peetakse pidujoogiks. Kellele ei meeldiks mullide tekitatud kerge eufooria tihemini kui mõned korrad aastas?

Vein ja toit
Ihaldusväärne šampanja

Temperamentsele šampanjale on võimalik üles ehitada kogu pidulik õhtusöök.

Sädelev vein
Orgaaniline, biodünaamiline, naturaalne vein

Orgaanilise toidu põhimõtted on selged nagu sulavõi. Veinide puhul on asi mitmetahulisem. Uurime, mis vahet on orgaanilisel, biodünaamilisel ja naturaalsel veinil.

Sädelev vein
Veinikuningas Pinot

Pinot Noir ei ole igapäevavein. Kes tunneb rõõmu vibreerivalt mitmekihilisest veini maitsest, on juba väljakujunenud eelistustega. Vana Maailma siidjatele bukettidele annab viimasel ajal tublisti elevust juurde Uue Maailma marjane veinistiil.

Sädelev vein
VIDEO: Kuidas valmib valge vein?

Restorani Dominic sommeljee Aron Rahu räägib valge veini valmistamise A-st ja B-st.

Sädelev vein
VIDEO: Kuidas valmib punane vein?

Sommeljee Aron Rahu selgitab lühidalt A-st ja B-st, kuidas valmib punane vein. 

Sädelev vein
VIDEO: Kuidas valida veini restoranis?

Me kõik teame, et õigesti valitud vein annab toidule viimase maitselihvi. Kuidas orienteeruda restorani veinikaartides ja leida üles see parim? Nõu annab restorani Dominic sommeljee Aron Rahu.

Sädelev vein
VAATA VIDEOT: Kuidas valida veinile klaasi?

Kas oled saanud maitsta ühte ja sama veini erineva suuruse või kujuga klaasidest? Ühes tundub vein aromaatne ja lopskas, teises klaasis aga justkui polekski veinil mingit aroomi. Millest see tuleneb? Restoran Dominic sommeljee Aron Rahu annab häid nippe veiniklaaside valikuks.

Sädelev vein
VAATA VIDEOT: Mida teha riknenud veiniga?

Vein on elus organism. Ja nagu iga elus asi, on ka vein väga haavatav. Veini suurimad vaenlased on õhk ja temperatuur. Miks vein rikneb, seletab ära restorani Dominic sommeljee Aron Rahu.

Sädelev vein
VAATA VIDEOT: Milline vein on hea?

Hea vein lõhnab hästi ja maitseb hästi. Kuidas valida enda jaoks sobivat veini, selgitab Eesti parima veinivalikuga restorani Dominic sommeljee Aron Rahu.

Nädalalood
Toidule loodud šampanja

"Paljud šampanjad on head toiduga, kuid vaid üks - Besserat de Bellefon Cuvée des Moines - on selleks spetsiaalselt loodud." Nii on öelnud Cedric Thiébault, Besserat de Bellefon šampanjamaja veinimeister.  Seega, kui armastad siidiselt õhulisi ja värskest puuviljasusest kantud šampanjasid, proovi är…

Smuutid
Smuutid - värvidest ja marjadest tulvil

Hommikud muutuvad kohe rõõmsamaks, kui lauale tuua kirkad söögid-joogid. Smuutid on just nagu mõlema eest.

Alkoholivabad joogid
Suure janu kustutajad

Midagi kerget ja külma, jäist ja jahutavat mõjub palava ilmaga kui sõõm elujõudu. Et tavalisest kannumorsist saab ühle hetkel küll, pakume lisaks veel maitsta ühe leebe lavendlijoogi ning vürtsika vitamiinipommigi, mis rohkem vaate et juba supi eest. Karastava joogi saab seega mitmetest suvistest vi…

Džinn
Džinn

Kui rääkida rahva tervisest, riigikassa täitmisest ja alkoholi osast majanduses, on džinni ajaloost ja käekäigust palju õppida.

Viin
Viin

Viin on kõige tuntum alkohol maailmas ja nii uskumatu, kui see ka ei ole, on viinal ja viinal võimalik maitseid eristada.

Vahuvein
Vahuvein

Vahuveini valmistatakse igal pool, kus viinamarjad vähegi juured alla võtavad ja saaki annavad. Neid tunneme ja teame mitmete nimede all: sparkling, espumoso, spumante, igristoje, sekt, mousseaux, asti jne.

Kalvados
Kalvados

Kalvados on tammevaadis küpsetatud siidri destillaat, mida valmistatakse vaid Calvadose piirkonnas Normandias. Calvadose kontrollitud aladel, kus seda jooki täpselt seaduses ette nähtud korra järgi valmistada võib, kasvab kokku üle üheksa miljoni õunapuu. Pudeli kalvadose valmistamiseks kulub 10–11…

Vermut
Vermut

Vermuteid ehk maitsestatud ja kangendatud veine iseloomustab suur maitsetaimede valik maitseekstrakti valmistamisel ja nende erinevad kooslused. Seepärast on vermuti mõistet raske täpselt defineerida.

Rumm
Rumm

Umbes 200 aastat tagasi kuulsid eurooplased ühest kummastavast joogist, mille nautimine põhjustas kurioosse efekti käitumises ja inimese tavapärastes maneerides. See jook oli kange kui kurat ja lisaks ka odav. See oli suhkruroosiirupist valmistatud rumm.

Konjak
Konjak

Kahes Prantsusmaa piirkonnas – Cognacis ja Armagnacis – põhineb alkohoolsete viinamarjajookide valmistamine destilleerimisel. Kui brändit võib valmistada ükskõik millisest veinist, siis konjak ja armanjakk on seotud viinamarjade kasvukoha ja -oludega.

Viski
Viski

Viski kohta öeldakse, et see on maailma kõige demokraatlikum jook. Seda jõid vanasti nii puuraidurid kui ka lordid.

Tequila
Tequila

Kui satute Mehhikos ringi liikuma Tequila linna lähiümbruses, ulatub silm vaid üle laiade ja lõputute agaaviväljade. Agaav on sukulent, mis kuulub liilialiste perekonda. Agaave on 17 liiki. Tequila valmistamiseks sobib neist vaid üks – sinine agaav.

Liköör
Liköör

Kokteilinduses on liköörid üks suurim ja kõige enam kasutatud alkoholide rühmi. Segujookides on need asendamatud maitsete ja aroomide allikad ja enim levinud shot’ide ja kohvijookide valmistamisel.

Boolid
Suure peo bool

Eksootilistest viljadest suvebool. 

Veini valmistamine
Punase veini valmistamine

Punaveini valmistamise põhitõed.

Veini valmistamine
Valge veini valmistamine

Valge veini valmistamise põhietapid.

Lõuna-Aafrika
Lõuna-Aafrika - Uue ja Vana Maailma vahel

Lõuna-Aafrika suhtub oma veinitegemisse väga tõsiselt. Musta Mandri ürgsest pinnasest ja bioloogilisest mitmekülgsusest tingitud eripärad on jäänud silma ka mainekatele veinihindajatele.

Hispaania
Ribera del Dueros valmivad Hispaania veinihitid

Castilla y León asub Kirde-Hispaanias umbes 1000 meetrit merepinnast kõrguval platool, kus paikneb 12 väiksemat veinipiirkonda. Ribera del Duero on neist tuntuim.

Hispaania
Uuendusmeelne Penedes

Kataloonia veinimootoriks kutsutud Penedés kuulub maailma vanimate veinipiirkondade sekka. Siit pärinevaid uusi veine tuleb aga muudkui juurde.

Argentina
Argentina

 Veinimaana sarnane Tšiiliga, asub aga teisel pool Andide mäestikku. 

Veini maitsed ja lõhnad
Veini haistes, luristades ja matsutades...

Asjale teaduslikult lähenedes piirduksid meie maitsekirjeldused nelja sõnaga: magus, hapu, mõru ja soolane.

Lõuna-Aafrika
Lõuna-Aafrika

  Viinamarju hakati Lõuna-Aafrikas kasvatama tänu hollandlastele. 

Veini maitsed ja lõhnad
Veini maitse õõnestajad

Toidu ja veini sobitamisel lähtutakse üldjuhul tõsiasjast, et veini maitset suurt muuta ei saa, toitu aga siit-sealt sättida küll. Kui põhimaitsetel on omavaheline klapp olemas, siis käib kogu mäng maitsedetailidega, mis samas lõpptulemust oluliselt mõjutavad.

Veini serveerimine
Veini dekanteerimine - miks ja millal

On veine, mille võib dekanteerimisega ära rikkuda. Ja on veine, mis ilma ümbervalamise ja õhutamiseta jäävad tuimaks ja elutuks. Millal millist võtet appi võtta?

Ameerika Ühendriigid
Ameerika Ühendriigid

 Peamine veinipiirkond on California, mis toodab pea 90% USA kvaliteetveinidest. Samas valmista…

Muud
Ungari

 Rahvaste rände ajal piirkonda sattunud sugulasrahvas suudab üllatada heade dessertveinide ja k…

Vein ja toit
Maitsed omavahel

Roa põhimaitsed määravad veini valides ära selle stiili. Kui veini ei saa pudelis enam kuidagi muuta, siis hea sulandumise nimel võib rooga vahel mõjutada küll.

Veini elu
Veini aastakäigu olulisusest

Veini aastakäikude headuse kohta võtavad sõna pea kõik rahvusvahelised veiniajakirjad ning üle ilma kuulsad maitsekriitikud. Veinisõprade seas huvitab veini valmistamisaasta enamasti neid, kes oma veinikogudesse investeerivad või siis palju reisivad ja tahavad häid maitsesuveniire kaasa tuua.

Vein ja toit
Kui roog on olemas enne veini

Vahel on nii, et külaskäiguroad on ammuilma kokku lepitud, aga veini suhtes jäetakse nii-öelda otsad lahti. Allpool mõned vihjed.

Veini valmistamine
Eesti viinamarja ajalugu algab Viljandist

Soojadel suvedel end väga hästi tundev liaan, viinamarju kandev viinapuu, on meie koduaedades omaseks saanud alles viimastel aastakümnetel.

Uus-Meremaa
Uus-Meremaa

Uus-Meremaa hittsordiks on kahtlemata aromaatne Sauvignon Blanc.

Tšiili
Tšiili

Tšiili on meile teada heade punaveinide valmistajana.

Põhisordid
Suured valged sordid

Marjaseid veine juua on moodne ja trendikas. See on ka tuttav ja turvaline, sest igale marjasordile on iseloomulikud teatud kindlad maitsed, mida veinilt oodata. Lopsakad puuviljade, marjade ja lillede meelelised kooslused on praegu uljalt üle endisaegsest pistvast vanillist, mida veel vaid viie aas…

Veini maitsed ja lõhnad
Erilised veinihaisud

Veinidegustatsioonil võib kõrvu jääda hulgaliselt kentsakaid sõnu ja väljendeid, millega asjatundjad teatud kindlaid veiniomadusi kirjeldavad.

Hispaania
Stiilne Rioja

Sajandeid on Rioja olnud tuntuim Hispaania veinipiirkond. Seda peetakse omal maal sama kuulsaks kui Bordeaux’d, kuigi küpsedes meenutavad veinid pigem Burgundia omi.