Uudiskiri Instagram Facebook
 
Vein ja toit

Maitsed omavahel

Vein ja toit

Maitsed omavahel

PrindiSoovita sõbrale
Foto: Eike Einama
Roa põhimaitsed määravad veini valides ära selle stiili. Kui veini ei saa pudelis enam kuidagi muuta, siis hea sulandumise nimel võib rooga vahel mõjutada küll.
Magus maitse roas teeb veini happelisemaks ja veidi ka mõrumaks, vahel vürtsikamaks. Magus maitse vajab veiniski väheke jääksuhkru tuntavat magusust või veidi suuremat alkoholisisaldust (annab ka magusat maitset). Näiteks graavilõhe on hea vinoosse Alsace’i Gewürztramineriga. Liiga happeline vein muudab aga koosluse karedaks, kuigi kalarasvale tasakaaluks see sobiks.
Hapu maitse
roas teeb veini pehmemaks, see tundub puuviljasem ja ümaram. Samas on veini suur happesus nüüd tähtis, et vein ei muutuks koos roaga lamedaks. Näiteks vaarikatest magusroad või küpsetised tunduvad magusad, aga on happe poolest üsna tugevad. Kui nüüd veini happesus seda ei tasakaalustaks, muutuks maitse läägeks. Et ka roa rasvasus taandab veinihappeid, on happerikas vein tavaliselt hea toiduvein.
Soolane mekk
roas muudab veini pehmemaks ja puuviljasemaks, taanduvad aga veini happesus ja mõru maitse. Soola lisamine roale on hea nipp tõsta üldist maitsefooni, kui on teada, et serveeritav vein on pigem võimas ja jõuline kui õbluke ja õhuline. Ülesoolamist aga veiniga ei varja. Soolane maitse ei harmoneeru väga tugevate pargiste veinidega. Maitse muutub ebameeldivalt metalseks.
Mõru muudab
veini karedaks. Kui veini tanniinid on veel noored või vein pargine, on parem kibedamaid lisandeid või vürtse roas tagaplaanile sättida. Ka mõned köögiviljad annavad kibedaid maitseid (brokoli, mõned oad näiteks). Sobivad veinid, mis maitsevad veidi magusalt või on uhkesti puuviljased. Kibeda mekiga kõlbavad pigem valged ja pigem alkohoolsed mahlakad veinid.
Umami-maitset
ei peeta eriti veinisõbralikuks. Tomat, seened, pähklid jne on veiniga raskesti kombineeritavad, samuti umami imitatsioon – naatriumglutamaat. Seda leidub ohtralt valmiskastmetes, milles grill-liha marineeritakse. Ka pole osa juuste üldse mitte head veinimaitse sulatajad. Veiniga sobivad pigem soolased (näiteks Roquefort, Aura, Cheddar) kui muhedad juustud (näiteks Emmental).
Rasvane roog
pehmendab veini ja armastab selle happesust. Punaste veinide korral tuleb kasuks pehme pargisus ja magus marjatanniin. Kooslus muudab veini puuviljasemaks. Hape veinis aga lõhustab rasva ning puhastab suu. Kerged veinid rasvase roaga ei sobi.
Võimsate maitsete
kombinatsioon muudab veini happelisemaks.
Tulised tšilliroad
armastavad veinis puuviljasust ning pehmet hapet. Poolkuivad valged veinid või kuivad, aga mahlased roosad veinid oleks hea valik.

Uued retseptid

Kurgibool

Jaanid
Kurgibool