Lõuna-Aafrika
Lõuna-Aafrika - Uue ja Vana Maailma vahel

Lõuna-Aafrika suhtub oma veinitegemisse väga tõsiselt. Musta Mandri ürgsest pinnasest ja bioloogilisest mitmekülgsusest tingitud eripärad on jäänud silma ka mainekatele veinihindajatele.

Hispaania
Ribera del Dueros valmivad Hispaania veinihitid

Castilla y León asub Kirde-Hispaanias umbes 1000 meetrit merepinnast kõrguval platool, kus paikneb 12 väiksemat veinipiirkonda. Ribera del Duero on neist tuntuim.

Lõuna-Aafrika
Lõuna-Aafrika

  Viinamarju hakati Lõuna-Aafrikas kasvatama tänu hollandlastele. 

Ameerika Ühendriigid
Ameerika Ühendriigid

 Peamine veinipiirkond on California, mis toodab pea 90% USA kvaliteetveinidest. Samas valmista…

Muud
Ungari

 Rahvaste rände ajal piirkonda sattunud sugulasrahvas suudab üllatada heade dessertveinide ja k…

Uus-Meremaa
Uus-Meremaa

Uus-Meremaa hittsordiks on kahtlemata aromaatne Sauvignon Blanc.

Tšiili
Tšiili

Tšiili on meile teada heade punaveinide valmistajana.

Prantsusmaa
Prantsusmaa

Prantsusmaa veinivalik on sedavõrd lai, et kui selle head omadused ühte lausesse püüda panna, siis see kõlaks nii: Üldiselt võib olla veinietiketil kindel Appellation d’Origine Contrõlée (lühendatult AC või ka AOC) märkele – see tagab, et ei osteta põrsast kotis. Hea on teada mõnda kuulsamat ja tunt…

Hispaania
Stiilne Rioja

Sajandeid on Rioja olnud tuntuim Hispaania veinipiirkond. Seda peetakse omal maal sama kuulsaks kui Bordeaux’d, kuigi küpsedes meenutavad veinid pigem Burgundia omi.

Saksamaa
Saksamaa

Nagu spordiilmas on tegija saksa jalgpallimeeskond, on ka veinimaailmas valgete veinide seas üks maailma parimaid saksa viinamarjasort Riesling. Elegantseimad valged veinid valmistatakse just seal ja sellest viinamarjast. Sealt on see viinamari rännanud laia maailma ning saanud tuntuks oma mahlase…

Austria
Austria

Austria veine saab võrrelda Saksa omadega, sest viinamarjasordid ja ka klimaatilised tingimused on enamasti samad.

Portugal
Portugal

 Teada-tuntud portveinimaa, kuid valmistatakse ka mõnusaid struktuurseid punaveine ja värskei…

Muud
Luksemburg

Luksemburg on tuntud peamiselt valge veini valmistajana.

Itaalia
Itaalia

Itaalia oli veel mõne aja eest suurim veinitootja maailmas, tuginedes suurele mahuveini tootmisele, kuid hetkel on paremaks muutunud just kvaliteetveinid. Igatahes tasub kindlasti proovida nende veinipiirkondade esindajaid.

Austraalia
Austraalia - Euroopa veinibumerang

Austraalia veinivalik on meil hästi esindatud. Kasvatatakse peamiselt Prantsuse viinamarjasorte, nagu Chardonnay, Sémillon, Cabernet Sauvignon, Syrah (seal Shiraz), Merlot ja Grenache. Head piirkonnad on Coonawarra, Victoria, Barossa Valley, McLaren Vale ja ka Padthaway. Huvipakkuv on kindlasti GSM…

Hispaania
Hispaania

Hispaania veinid on meile eelkõige tuntud kuulsa veinitootja Miguel Torrese veinide ja Freixenet’ vahuveini kaudu, kuid sellelt suurelt veinimaalt võib leida veel palju huvipakkuvat, peamiselt just punasete veinide seast.

Hispaania
Uuendusmeelne Penedes

Kataloonia veinimootoriks kutsutud Penedés kuulub maailma vanimate veinipiirkondade sekka. Siit pärinevaid uusi veine tuleb aga muudkui juurde.

Argentina
Argentina

 Veinimaana sarnane Tšiiliga, asub aga teisel pool Andide mäestikku. 

Prantsusmaa
Kuningate veiniorg Loire

Loire’i org on Prantsusmaa ilusamaid ja suuremaid veinipiirkondi. Kirkad aroomid, kompleksne loomus ja vaheldusrikkus on siinsete veinide tunnusjooneks.

Prantsusmaa
Veinikummardajate pühapaik Bordeaux

Bordeaux’ veinid suurustavad edetabelite tipus nii oma maitsete tasakaalu kui ka hinnaga.

Austria
Kiirkõnnil Austria veinivaldustesse

Kord aastas on Austria veiniturunduse nõukogu ülesandeks kutsuda veiniinimesi üle ilma Wine Summiti nimelisele üritusele, kus maitstakse ära sadu veine. Austria strateegiline plaan näidata maailmale, kui tõsine on nende vein, on kandmas magusaid vilju.

Prantsusmaa
Alsace. Achtung! Prantsusmaa

Alsace’i veinid on eestlastele meeltmööda, valik on lai ja häid maitseid palju.

Portugal
Klaas portveini mõjub kui ravim

Just külmal ja jahedal ajal on seda jooki libistanud aastasadu suure rõõmuga britid. Ja hea tava leivib mujalegi.

Itaalia
Brunello di Montalcino - Itaalia kuulsaim künkavein

Brunello di Montalcino ajab Toscana veiniloos oma asja. Isegi Sangiovese lai levik pole veini auväärt mainet kahjustanud, sest näiteks Wine Spectatori arvates on Brunello-veinid hoopis üht kindlat kohta väärt 20. sajandi maailma esitosina veiniparemi…

Portugal
Portugali erilised veinid

Euroopa äärel asuvat Portugali teame eelkõige portveini tõttu. Et iidvana veinimaa võib uhkeldada ka tipptasemel valgete ja punaste veinidega, on paljudele avastuseks.

Itaalia
Toscana glamuursed veiniaiad

Maaliline Toscana, mille kuulsaid veine tunneb kogu maailm, paikneb Liguuria mere rannikul, kahe linna, Siena ja Firenze ümbruses.

Prantsusmaa
Šablii, pliis...

Chablis’ fossiilne pinnas ei peegeldu mitte ainult tippveinides, vaid ka lihtsamates jookides elava mineraalsusena. Selle ala grand cru veinid aga vajavad küpsemiseks ja maitsete tasakaalustumiseks vähemalt kümmekonda aastat.

Argentina
Argentina veinitango

Heal Argentina veinil on see tore omadus, et mõne pudeli soetamiseks ei pea teenima pankuripalka.

Prantsusmaa
Šampanja - kõrgliigavein

Miks on šampanja hinnatum ja kordi kallim kui mis tahes teised vahuveinid?

Prantsusmaa
Ihaldusväärsed ja lummavad burgundlased

Burgundia on asunud veinimaailma tipus sajandeid. Selle keerulise piirkonna pisiasju õpitakse tundma aastaid, nii et alustuseks on hea luua enesele süsteem veinialade nimedes orienteerumiseks.

Portugal
Douro oru lood

Portvein on kahtlemata üks maailma veiniharuldustest.

Itaalia
Piemonte - veinid mäe jalamilt

Öeldakse, et mitte ükski teine Itaalia vein ei vaja küpsemiseks nii palju aega kui Piemontest pärit Barolo.

Itaalia
Friuli - viinamarjakarnevali maa

Kunagi olid Friuli ja Venezia Giulia kaks eraldi provintsi. Nüüdsel ajal oleme harjunud seda paika nimetama lihtsalt Friuliks.

Uus-Meremaa
Uus-Meremaa - värskus metsikust loodusest

Uus-Meremaa on justkui omaette veiniriik, veel noor ja muust maailmast eraldi. Aga tema häid Sauvignon Blance teavad iseloomustada kõik veinihuvilised. Esimesed teated veinivalmistamisest pärinevad 1836. aastast, kui Šoti päritolu bioloog James Busby kasvatas marju ja valmistas veini Põhjasaarel, pr…

Tšiili
Tšiili veini hoog ja ramm

Veiniviinamarja Vitis vinifera’t on Tšiilis tänu hispaanlastest konkistadooridele kasvatatud alates 16. sajandist. Kõige levinum sort oli 21. sajandi alguseni País, millest praegu valmistatakse hoopis vägijooki pisco’t.

Prantsusmaa
Rhone´i oru veine teevad kiviterrassid

Rhone’i piirkonna ca 6000 veinikoda valmistavad nii punaseid kui ka valgeid veine, vahuveine, Lõuna-Rhõne’is ka veel róse’d ja dessertveini kokku ligikaudu 40 000 hektaril.

Saksamaa
Saksa vein autahvlil

Saksa veinidele on teinud hävitavat mainekujundust kümme-viisteist aastat tagasi Eesti turu vallutanud magusamad Liebfraumilch-tüüpi veinid. Praegu on sakslaste veinivalik väga noobel ja väärikas.

Muud
Vein püha Jüri maalt - Gruusiast

Keegi ei tea päris täpselt, kus inimene esimest korda veini valmistas, kuid leidub ohtralt vihjeid, mis suunavad meid Kaukaasiasse.

Argentina
Argentina veinid

Kui sa iga päev Margaux’d või Rioja Reserva’t osta ei jõua, siis Argentina punavein on kõigile taskukohane. Hinna ja kvaliteedi suhtelt on Argentina punaveinidele raske vastast leida.

Saksamaa
Saksa veinid pole ammu enam Liebfraumilch...

19. sajandil hinnati Saksa valgeid veine samaväärselt Bordeaux’ tipptegijatega. Kuid selle ilusa aja rikkusid suured sõjad ja hilisem Liebfraumilchi buum.

Hispaania
Hispaania veinid

Lisaks härjavõitlusele ja SEAT autodele on Hispaania tuntud ka kui suuruselt kolmas veinitootja maailmas.

Prantsusmaa
Prantsusmaa veinid

Prantsuse veinistandardid on aluseks veinide hindamisel kogu maailmas.