Uudiskiri Instagram Facebook
 
Uus-Meremaa

Uus-Meremaa - värskus metsikust loodusest

Uus-Meremaa

Uus-Meremaa - värskus metsikust loodusest

Urvo Ugandi Oma Maitse
PrindiSoovita sõbrale
Foto: Scanpix/Corbis
Uus-Meremaa on justkui omaette veiniriik, veel noor ja muust maailmast eraldi. Aga tema häid Sauvignon Blance teavad iseloomustada kõik veinihuvilised. Esimesed teated veinivalmistamisest pärinevad 1836. aastast, kui Šoti päritolu bioloog James Busby kasvatas marju ja valmistas veini Põhjasaarel, praeguses Northlandi piirkonnas asuvas Waitangi maavalduses.
Uus-Meremaa koosneb kahest vulkaanilisest saarest, mida eristatakse kui põhja- ja lõunapoolset. Põhjapoolne saar on veidi niiskema ja soojema kliimaga ning viinamarjakasvatuseks igati sobilik, sest laiuskraadidelt vastab see põhjapoolkeral Prantsusmaa Loire’i oru ja Burgundia kuulsatele veinipiirkondadele. Elu pole siin aga viinamarjakasvatajale kerge. Viinapuudele teevad suurt kahju tormid ja tugevad vihmasajud, mis käivad kaasas piirkonna merelise kliimaga.
Tänapäevane veinitööstus sai hoo sisse alles 20. sajandi keskpaiku, kui hakati kasvatama nn rahvusvahelisi sorte. Üle maailma tõusis uudishimu sealse veinitegemise vastu üsna silmapilkselt aga siis, kui 1986. aastal Inglismaa meedia Lõunasaarel asuva Marlborough’ piirkonna Cloudy Bay Sauvignon Blanci maailma parimaks kuulutas. Ja kui aus olla, siis sedasama tegid Eesti tunnustatud veinimaitsjadki, küll veidi hiljem, rääkides aromaatsetest Uus-Meremaa Sauvignonidest kui eriliselt headest veinidest.

Põhjasaare tegijad
Sauvignon Blanc ongi tänapäeval Uus-Meremaal enim kasvatatav marjasort. Maitseelamustele pakuvad lisa ka Chardonnay, Pinot Noir, Riesling, Pinot Gris, Merlot ja Cabernet Sauvignon. Heledad marjasordid sobivad piirkonna klimaatiliste tingimustega siiski paremini ning neist valmistatakse ka kvaliteetset vahuveini.
Parima potentsiaaliga tume marjasort on Pinot Noir. Põhjasaare tuntuimad veinipiirkonnad on soojema ja niiskema kliimaga Northland, Auckland, Hawke’s Bay ja Gisborne, kus valmivad head Chardonnay veinid. Lisaks kasvatatakse veel Cabernet Sauvignoni , Merlot’d, Pinot Noir’d ja isegi Cabernet Franci. Suuruselt üldse teise veinipiirkonna, Hawke’s Bay ilmekamad punaveinid meenutavad struktuurseid Bordeaux’ veine ning eraldi tähelepanu väärib ka Gewürztraminer. Chardonnayst valmistatud valged veinid sarnanevad oma iseloomult Burgundia valgete veinidega. Sealjuures on hoopis Chardonnay Põhjasaare enimkasvatatav valge marjasort. Saare lõunatipus asetsev Wairarapa koos oma Martinborough’ sisekasvualaga on põhjapoolse saare jahedaim veinipiirkond, kus valmivad väga head veinid Pinot Noir’ marjasordist.

Lõunasaare imed
Lõunasaarel asub kaks kuulsat veinipiirkonda: Nelson ja kuulsaim Uus-Meremaa veinipiirkond Marlborough. Saare põhjatipus asuv Nelson on jahe ja vihmane piirkond, kus valmivad aga head Chardonnayd ja Sauvignon Blancid. Punased veinid valmistatakse peamiselt Pinot Noir’st. Suurim Uus-Meremaa viinamarjakasvatuspiirkond Marlborough asub Lõuna- ja Põhjasaart lahutava Cooki väina kaldal. Esimesed viinapuud istutati sinna alles 1973. aastal ja vaid 20 aastaga kasvas piirkond suurimaks Uus- Meremaa veinitootjaks. Kliima on Wairau jõe orus kasvavatele viinamarjadele ideaalne. Jahedad ööd ja palju päikest päeval lubavad marjadel pikalt küpseda ja annavad veinidele küpseid karusmarju ja nõgest meenutavaid aroome ja maitseid, mille poolest Uus- Meremaa Sauvignon Blancid nii kuulsad on. Enim kasvatataksegi seal just seda marjasorti, aga lisaks ka Chardonnayd ja Rieslingit. Punastest sortidest on au sees Pinot Noir.
Šampanjamajade sihikul Parimad Uus-Meremaa vahuveinid valmivad traditsioonilisel meetodil ja on pärit Marlborough’ piirkonnast. Valmistamisel kasutatakse Chardonnayd ja Pinot Noir’d, mis on peamised sordid ka šampanja valmistamisel. Vahuveinide head taset näitab seegi, et mitmed nimekad šampanjakojad on loonud ärisuhteid Marlborough’ piirkonna veinimajadega. Central Otagos, mis on Uus- Meremaa kõrgeim ja maailma kõige lõunapoolsem viinamarjakasvatuspiirkond, kasvatab palju Pinot Noir’d ja pakub veinidena elegantseid stiilinäiteid. Wairarapa orus kasvatatakse peamiselt Chardonnayd ja Pinot Noir’d. Värskus on parim Uus-Meremaa veinilugu iseloomustav sõna – see on just see, mida suvel veiniklaasi nuusutades loodad tunda.
 

KOMMENTAARID

Lisa kommentaar

Uued retseptid

Kurgibool

Jaanid
Kurgibool