Uudiskiri Instagram Facebook
 
Küpsetised

Rukkileib

Isevalmistatud leib
Retsept
portsjonile
1.6 kg Rukkijahu
1 l Vesi
Köömned
Leivajuuretist
ValmistusviisLeivajahu ja -nõud peavad segamise ajaks läbisoojad olema. Valmista leigest veest (37ºC), poolest osast rukkijahust ja leivajuuretisest poolvedel tainas, klopi hästi segamini ning puista tainale paksult jahu peale, kata nõu puhta rätikuga ja pane sooja kohta hapnema. Kui ruum on soe, kestab hapnemine harilikult 10-12 tundi, külmemas ruumis 12-20 tundi. Kui tainas on parajalt hapu - nõus üles kerkinud ja alla vajunud - klopi veelkord läbi, lisa sool, köömned ja veel nii palju jahu, et paras sitke tainas saab. Sõtku seni, kuni tainas käte küljest lahti lööb. Mida kiiremini sõtkud, seda soojem jääb tainas ja kergem saab leib. Lõpuks silu pealt siledaks, raputa jahu peale ja pane paariks tunniks sooja kohta kerkima. Kerkinud tainast vormi vees märjaks tehtud kätega ümmargused või pikergused pätsid, aseta küpsetuspaberiga kaetud pannile, kasta pealt veega ja küpseta ahjus 225ºC juures u 30 minutit. Küpsetusaeg oleneb leiva suurusest. Valmis leib on hästi kerkinud ja pealt kuldpruun.  

Märksõnad

toidutarerukkileib

KOMMENTAARID

Jannu 07.nov 2010 19:48
Mul on koolis vaja klassikalise rukkileiva retsepti... palun kas keegi ytleks mulle kust ma selle leida võin??:)
Leena 06.nov 2010 14:52
Juuretis lõhnabki enne ahju panekut alkoholi järele,peale ahjust võtmist on leival õige lõhn.Soovitan leiva määrida kokku ehtsa taluvõiga peale ahjust võtmist,siis ei tõmba koorik kõvaks.See,et koorik läheb ahjus veidi tumedamaks on täiesti normaalne käik.
külamari 24.okt 2010 18:48
Ei leidnud eespool ühtegi vastust küsimusele, kui juuretis lõhnab alkoholi järele, juba päris viina lõhn, kas see viitab sellele, et juuretis on kõlbmatuks muutunud?
näux 29.aug 2010 01:32
Loomulikult saab tavalises elektriahjus kah teha. Kui paljude on tänapäeval võtta puupliiti nt? Siin mõned kurtsid, et koorik liiga kõva. Kindlasti pange ahju kauss veega, ning temperatuuri langetamiste ajal pritsiga ohtralt veega leiba pealt, ka lõpus, kui leib valmis. Ja pärast keerake niiske rätiku sisse. Ise olen küpsetamise ajal leibade peale pannud kõpsetuspaberi. See ei aita kõva kooriku vastu (seda probleemi polegi mul kunagi olnud) aga mulle ei meeldi kui koorik liiga tumedaks küpseb, ning selles see aitab.
liisa 15.juuli 2010 22:40
kas tavalise elektriahjuga saab ka leiba teha või peab selleks olema spetsiaalne leivaahi?
elzi 07.veeb 2010 11:59
leivaküpsetus masin on hea. ja kui keegi tahab leiva retsepti oleks kasulik panna google otsinkusse ja saab päris mittu head retsepti.. ja soovitan teha leiba juuretisest mitte pärmist- leival on kohe teine maitse veekauss on ahjus sellepärast et leib tahab ahjus saada niiskust ja kerkib ka paremini .edu leivaküpsetamises.
Janika 28.jaan 2010 16:27
Kindlasti hakkan seda tegema, valin ühe juuretise retsepti ja teen seda!Olen põnevil:D
pips 16.dets 2009 22:24
Kuule, Ly, kas sa tõesti ei viitsi väheke eespool olevaid kommentaare lugeda, et saada oma soovitut.
ly 31.okt 2009 13:25
sooviks leiva retsepti :)
triin 22.okt 2009 17:03
tahaks teada kas keegi on leiva küpsetusmasinaga leiba teinud ja kuidas? millistest jahudest?
Ann 17.aug 2009 00:08
Järvamaa ja Pärnumaa piiril asub Raismiku talu,seal on ka igat sorti jahusid. vt:www.eestimahe.ee/-
teraviljatooted/rais-
mikutalu
tagavara 02.aug 2009 21:39
Teps'ile: proovi Kaarli talu rukkijahu (ma teen juuretisega leiba täistera liht ja sõre u pooleks). Tallinnas on seda mitmes ökopoes saada (näit Nõmmel, Viimsis, Kaubamajas, Ülemistes). Saab talust otse ka osta, aga asub kaugel - Väike-Maarjas. vt http://www.v-
maarja.ee/kaarlita-
lu/est/?part=html&i-
d=1
Leivategija 14.juuli 2009 00:13
Vändra öko jahu ei ole ka nii hea kui Prismas müüdav Soomest pärit täisterarukkijahu Rainbow, aga maitse asi ...
Renti 13.juuli 2009 11:35
Tere! Üllatus, üllatus Rimi kriminaalsetel päevadel on Vändra Leiva Öko täistera rukkijahu soodus hinnaga ainult 15.90 kr/kg, ja väga hea leiba teha.
Teps 09.juuli 2009 17:25
Tere!Kas keegi oskab öelda kust oleks võimalik osta päris ehtsat rukkijahu.Sellist õiget jahu olen ühe korra laadalt saanud ning edaspidi olen ostnud rukkijahu erinevatest marketitest, kuid need on palju peenemad jahvatused ja leib kohe hoopis teise maitsega, mitte küll halb aga teistsugune. Olen ka turul ja ökopoes otsimas käinud, kuid sealgi ei leidu. Kui kellelgi on infot mõnest talust kus ise rukkijahu jahvatatakse, oleksin teabe eest tänulik:)
NurrMarta 06.juuli 2009 16:45
Tubli, tamsa! Eks ta nii käibki, et algul kulub ikka hulgaliselt jahu ja vaeva, enn ekui om aõige meetod välja koorub. Ja veel - Sinu tegevuse raportis ei olnud kirjas taignast järgmiseks korraks juuretise võtmist :D Loodetavasti said selle siiski võetud ja tulevad ka järgmisel korral maitsvad koduleivad!
tamsa 04.juuli 2009 17:55
Õnnestumine! :) 1,5 kg jahust tegin kolm vormileiba - 1 päevalilleseemne-
tega, 1 rosinate ja sarapuupähklitega ja 1 seedriseemne-
päevalilleseemne-
kõrvitsaseemne-
sarapuupähkli seguga. Kõik kerkisid (keeksi)vormis imeilusasti, küpsesid rahulikult ja katki ei läinud koorik ühelgi. Sisu on nagu käsn (svamm), ühtlaste õhumullidega ja vetruv. I päev - segasin pool jahust 1,4 liitri leige veega, lisasin kogu olemasoleva juuretise (200g) ja panin juure ahju käärima. Lasin kerkida poole suuremaks. II päev - lisasin ülejäänud jahu, klaasitäie (2 dl) suhkrut, 2 tl soola, sõtkusin kui hull kahe käega umbes 10 minutit. Jagasin taigna kolmeks, lisasin seemned ja rosinad vastavalt sellesse taignasse kuhu vaja ning tõstsin taigna vormidesse (2/3 vormi ulatuses). Vormid ahju sooja. Natuke vähem kui tunni pärast oli taigen kerkinud vormi ääreni. Pintseldasin taigna pealt märjaks ja panin 225 kraadi juures pöördõhuga ahju. Kui koorik oli tumepruun, alandasin temperatuuri 180 kraadini, siis küpsetasin veel ca 30 minutit. Võtsin ahjust, mässisin märjaks tehtud lina (räti) sisse ja lasin linal kuivada. Siis võtsin leivad lina seest välja ja panin kuiva rätiku alla jahtumist ootama.
tamsa 04.juuli 2009 09:33
Oeh, teine tegu läks täiesti aia taha. Täna on leivad kolmas päev riiulil ja nüüd alles hakkavad söögikõlbulikuks saama - kuivavad. Nii nätsked ja toored jäid seekord. Jagasin osa leivast laiali ja hakkasin eile jälle tegema. Plaan on nii kaua ja nii palju erinevat moodi teha kuni tuleb mõistlikult välja. Peab ju olema üks kindel moodus minu jaoks, mis alati õnnestub! :) NurrMarta, proovisin seda sinu meetodit ja kergitasin vormis. Mul ei ole kodus sellist eriti sooja kohta kus kergitada ja ilmselt sellepärast ka lihtsalt köögikapil seistes see taigen ei kerki. Praeguse taigna panin suurde rätikusse mähituna elektripliidi ahju madalale temperatuurile. Õhtul enne magamaminekut kütsin ahju 50 kraadi soojaks ja siis lülitasin välja. Kenasti oli tainas hapuks läinud öösel! :) Nüüd siis ootan kuni kell saab 11.30 ja siis panen jahu juurde ja siis vormidega ahju sooja. Ma muidugi ei kujuta ette, mis selline "soojendamine" minu muidu suhteliselt soodsa leiva hinnaga teeb... Aga poest ka enam leiba ei osta! Lihtsalt meie pere kõik leivapõlgurid on järsku leiba armastama hakanud...! ;) Tänud, NurrMarta, toe ja abi eest! Kõigile teistele kommenteerijatele samuti tänud, ma ei oleks seda teieta (teie kommentaarideta) ette võtnud! :)
NurrMarta 03.juuli 2009 22:18
Nüüd jäi esimese "faasi" juures märkimata, et lisan ikka veele ja juuretisele mingi osa rukkijahu ka :R
NurrMarta 03.juuli 2009 22:16
tamsa - mina segan vee ja juuretise kokku, lasen 12-14 tundi hapneda, siis lisan maitseained ja jahu, segan korralikult läbi ja panen otse vormi. Seal see siis kerkib olenevalt ruumi soojusest 3-5 tundi, nii et vormi panemisel taignasse sõrmega kuni vormi põhjani vajutatud augud on täis kerkinud. Ja siis ahju :) See "naerev leib" ehk lõhkiküpsemine tulebki sellest, et kuumas kerkib halvastikerkinud taigen ikka veel edasi ja lükkab kooriku katki. Evelin Ilvese leivategemise õpetus oli ka ilma vahekergituseta. Mina hakkasin nii tegema aga Kadianni soovituse peale. Vähem mässamist ja kiiremini valmis ka :)
tamsa 01.juuli 2009 14:52
NurrMarta, kas sa mõtled nii, et segan rukkijahu ja vee kokku, lisan juuretise, võtan juuretise ja lisan maitseained ja siis kohe vormi? Nii et valmis segatud taigen enam kausis ei oota 12 tundi? Muideks, mul see pannil mittekerkinud leib hakkas kuumaga ikka paisuma ja leib hakkas naerma! :) Vormi pandud taigen paisus ka väheke, aga katki ei käinud. Maitse poolest olid mõlemad leivad päris mõnusad, ainult see põrandaleib oli tihkem.
NurrMarta 30.juuni 2009 21:33
tamsa - võib-olla kerkis leib Sul kausis liiga kaua ja pärast ümbervormimist ei olnud enam "vunki"? Mina olen alternatiivsetest katsetajatest julgust saanuna viimati jõudnud kergitamiseni otse vormis, st vahepeal kausis kergitamise osa jääb üldse vahele. Saab kiiremini ja on ikka maitsev.
NurrMarta 30.juuni 2009 21:30
Oluliselt täpsem retsept ja tegemisõpetus on antud foorumis kunagi avatud leivaküpsetamise teema all, kus ka mitme aasta jagu kasutajate kogemusi üleval. http://www.toiduta-
re.ee/foorum.php?tee-
ma=2278 Jaksu
kõigile tublidele küpsetajatele!
tamsa 29.juuni 2009 23:29
Nii, minu ise tehtud juuretisega leivapäts on ahjus. Miskipärast ei kerkinud taigen enam panni peal enne ahju panemist. Aga taignapotis kerkis vägevasti. Eksnäis, mis sellest kõige esimesest välja tuleb. Teine taignapool ootab keeksivormis kuni ahi vabaneb. Tahtsin küsida seda, et miks minu juuretis lõhnab nagu koduvein (mitte heas mõttes)? Kas nii peabki? Taigen lõhnas kerkimise alguses mõnusalt leiva-hapult, aga hiljem lõhnas jälle veiniselt.
Sven 22.märts 2009 11:49
Rops, leiba küpseta 250 kraadi juures max 15-20 minutit, et tekiks koorik. Seejärel küpseta umbes 40-50 minuti ca 170-180 kraadi juures. Aga mul on ka see probleem, et koorik jääb hirmus kõva enamasti. Kuigi viimased korrad olen leiba ohtra veega niisutanud peale ahjust võtmist. Ehk peaks seda veekauss-ahjus nippi katsetama? Kuigi ma ei usu, et vanasti nii tehti. Ei mäleta küll, et vanaema nii oleks teinud...:) Katse-
tan veel ja annan teada.
12
Lisa kommentaar

Uued retseptid

Pehme piprakook tatrajahuga

Jõulud ja uusaasta
Pehme piprakook tatrajahuga