Uudiskiri Instagram Facebook
 
Abivahendid

Kohviveskid

  • inglise k:  coffee mills
  • soome k: kahvimyllyt

Mitmed kohvivalmistamise meetodid nõuavad tavapärasest erineva jämedusega jahvatatud kohvi.

Erijahvatus. Kohvi suurtootjad pakuvad lisaks kümnetele kohvisortidele ka mitmeid erijahvatusi, mis sobivad kas filtermasina, presskannu või espressomasina jaoks. Kui võtta mõõdupuuks filtermasina jaoks mõeldud keskmine jämedus, siis on presskannule mõeldud kohv sellest jämedam, espressojahvatus aga lausa peen pulber. Presskannujahvatus sobib ka kannukohvile, perkolaatorile, vaakumpotile ja mokakannule, espressojahvatus aga vaid espresso ja Türgi kohvi valmistamiseks. 

Oma kohviveski. Igapäevakohvi jaoks rahuldub enamik meist tehases jahvatatud masstoodanguga, õige  espressofänn aga muretseb endale kindlasti isikliku kohviveski. Tõeline espresso nõuab kohvijahu, mis on jahvatatud vahetult enne kohvi valmistamist, pealegi ei rahuldu espressofännid tavaliste kohviubadega, vaid hangivad endale sageli välismaalt erilisi, väikestes tehastes peaaegu käsitsi töödeldud ja väga kalleid kohviube. Otse loomulikult käib kõige selle juurde ka vastav kohvimasin. Sest nagu espressot kui elulaadi käsitlevas peatükis öeldud, paneb espressomasina hankimine aluse täiesti uuele elustiilile.

Veskite tüübid.Vanemat tüüpi kohviveskites purustatakse kohvioad pöörleva lõiketera abil. Kohvifanaatiku meelest sobib selline veski vaid pipra jahvatamiseks ja sedagi hädaga pooleks. Nimelt on sellise süsteemi puhul osa ube juba ammu tihke tolmuna veskikolu servadesse surutud, kui teised alles suurte tükkidena tera all pöörlevad. Taolise ebaühtlase jahvatusega kohv espresso valmistamiseks tõesti ei sobi. Kõne alla võivad aga tulla uuema aegsed, ja nagu arvata võibki, ka küllaltki kallid plaatveskid, milles kohvioad purustatakse kahe pöörleva metallplaadi vahel. Mitmete erinevate hulgast soovitatavad asjatundjad valida koonusekujuliste plaatidega mudelid, mille töötamiskiirus ei ületa 450–500 pööret minutis. Liigne kiirus nimelt kuumutab kohvi üle ning joogile jääb tuntavalt kibekas maitse.

PrindiSoovita sõbrale Instagram
Kommentaare 0

KOMMENTAARID

Lisa kommentaar

Uued retseptid

Brokoli-juustusupp

Püreesupid
Brokoli-juustusupp