Uudiskiri Instagram Facebook
 
Abivahendid

Konserviavaja

  • inglise k: can opener
  • soome k: purkinavaaja

Lihtne, kuid hädavajalik ja seetõttu iga köögi põhivarustuse hulka kuuluv abivahend, millega peaks saama avada niihästi metallist konservitopse kui kroonkorgiga pudeleid. 

Liigid. Tänapäeval on lisaks mehaanilistele, inimkäe jõul töötavatele olemas ka elektriga töötavad mudelid, mis võivad olla suureks abiks vasakukäelistele, liikumispuuetega või liigesehaigusi põdevatele inimestele ning neile, kellel lihtsalt on kätes vähe jõudu.

Keermega kaante lahtikeerajat saab kasutada vaid selleks otstarbeks ning see kujutab endast suurte pähklitangidega sarnanevat riista, mis pähkli asemel sulgub tugevasti ümber purgikaane. Purk avaneb kergemini kui käte jõul, kuid laps või nõrkade kätega täiskasvanu selle vahendiga siiski töötada ei jaksa. Väike nõuanne: kui kaant mitte kuidagi lahti ei saa, kopsige kaanesse auk kas tugevate kääriotste või terava kruvikeerajaga. Kaas muutub küll kasutuskõlbmatuks, kuid irdub reeglina vähimagi vastupanuta.  

Elektriga töötavatest konserviavajatest võivad mõned olla käes hoitavad, kuid need sobivad enamasti vaid väikeste purkide avamiseks ning vajavad ikkagi kaht kätt. Seinale kinnitatavad mudelid on alati töövalmis ning avamise ajal ei pea toosi käega kinni hoidma. Konserviavaja köögikombaini lisaseadmena ei ole praktiline, kuna selle ülespanek on liiga tülikas ja aeganõudev. Patarei jõul töötav avaja on igati omal kohal väliolukorras.

Ostmisel jälgige, et avaja lõiketera oleks puhastamiseks lihtsalt äravõetav ning konservikaane jaoks oleks olemas magnethoidik. Suure lõikerattaga avaja ei ava rahuldavalt väikesi või nurgelisi konservitoose, mistõttu võiks eelistada väiksemat lõikeratast.  

Mehaaniline konserviavaja on vahend, mis peaks olema võimalikul lihtsa ehitusega, kerge ja ilma pilkupüüdvate, kasutamisel pahatihti segavaks osutuvate lisanditeta. Mõnel mudelil vajab lõiketera lõikeasendisse seadmine ehk purgi kaane sisse vajutamine üsna tugevat jõudu, mille tõttu kasutamine võib nõrkade käte puhul osutuda ülejõukäivaks. Ka siin ei tohiks lõikeratas olla liiga suur.

Ostmine.Kui planeerite uue konserviavaja soetamist, oleks arukas eelnevalt tutvuda oma lähikondlaste ja sõprade omadega ning katsetada nendega töötamist. Ja veel: praktika on näidanud, et täiesti rahuldavalt saab hakkama ka nõukogudeaegsete mudelitega, millest üks on pikk, puust käepidemega, ning teine umbes 8 cm pikkune, üleni metallist ja kokkukäiv.

PrindiSoovita sõbrale Instagram
Kommentaare 1

KOMMENTAARID

Vjatseslav Zagorski 06.okt 2014 15:41
Elektriga Mehaaniline konserviavaja kuidas seda saada ja kui palju maksab. Lugupida-
misega, Vjatseslav Zagorski mail: vjatseslav.zagors-
ki@g-
mail.com GSM:+372 55621566
1
Lisa kommentaar

Uued retseptid

Brokoli-juustusupp

Püreesupid
Brokoli-juustusupp