Uudiskiri Instagram Facebook
 
Kapsad

Lehtkapsas

ladina k: [ Brassica oleracea var.acephala DC ]

  • Päritolu:Vahemeremaade idaosa
  • Lehtkapsa sarnaneb metsikute kapsaliikidega kõige enam. Lehtkapsa varrel, mille kõrgus olenevalt sordist võib varieeruda 10 cm 5 meetrini, kinnituvad kähardunud, sageli pikavarrelised lehed. Lehtede värvus võib samuti olenevalt sordist olla sinakas- või punakasvioletne, hele- või tumeroheline. Vars lõpeb pead mittemoodustava ladvapungaga.
  • Lehtkapsast kasvatatakse nii köögiviljana, kui ka dekoratiivtaimena. Samasse teisendisse kuulub ka söödakapsas. Lehtkapsas on hilissügisene ja talvine köögivili. On rooskapsast veelgi külmakindlam Koristamist alustatkse pärast esimesi öökülmi. Madalas temperatuuris muutub tärklis lehtedes suhkruks, mille tõttu maitse paraneb.
    Lehtkpasas on maitselt tuimem kapsateisend ja nõuab valmistamisel rohkelt rasva.
  • Sügisel ja talvel tarvitatakse toiduks lehtkapsa lehti ja ladvapunga, kevadel aga lehekaenlas tekkivaid pungi. Lehtkapsas on kõige suurema toiteväärtusega kapsateisend. võrreldes valge peakapsaga, on ta kalorisus ligi kolm korda suurem. Ka mineraalsoolade ja vitamiinide, eriti aga karotiinisisaldus on suur. Maitselt jääb ta aga teistest kapsastest maha. Leherootsu toiduks ei tarvitata. Toorsalatit lehtkapsast ei valmistata, küll aga on ta oma kähardunud lehtede tõttu sobiv mitmesuguste toitude kaunistamiseks, eriti külmlaual. Lehtkapsa lehed pesta hoolikalt voolava vee all, eemaldad rootsud ja lehed lõigata peeneks.
  • Lehtkapsast võib läbi talve kasutada kasvukohalt nagu rooskapsastki. Säilitatakse keldris nii nagu rooskapsastki.
PrindiSoovita sõbrale Instagram
Kommentaare 2

KOMMENTAARID

Siksu 30.sept 2013 11:55
Tean, et lehtkapsas on üks tervislikumaid köögivilju üldse, mis aitavat kõiki nö moodsa maailma haigusi ennetada. Kuid tahaks teada, kus teda üldse Eestis mûûakse? Pole teda veel üheki suuremas kauplusektis näinud...
Jarko 26.juuni 2013 00:27
Hea artikkel, kuid tahan mainida seda, et lehtkapsast kasutatakse vägagi palju salatis. Nimelt rändame hetkel Hawai saartel ning töötame hetkel salatifarmis Oahu saarel. Iga päev valmistame lehtkapsAst salatit (eriti just värskematest salatilehtedest) ja suuremaid lehti kSutame palju omletis või quesediades. Kohalik farm müüb igal nädalavahetusel ligi sada kotti lehtkapsast kohalikul turul. Ideaalne toiduaine taimetoitlastele oma kõrge toiteväärtuse poolest.
1
Lisa kommentaar

Uued retseptid

Brokoli-juustusupp

Püreesupid
Brokoli-juustusupp