Uudiskiri Instagram Facebook
 
Üheaastased

Aed-harakputk

  • ladina k: [Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm.]
  • inglise k: chervil 

Aed-harakputk pärineb Vahemeremaadelt. Looduslikult levinud Venemaa keskvööndis ja Lääne- Euroopas. Maitseainena kasutatakse värskeid lehti salatite-, suppide, liha ja köögiviljatoidude valmistamisel, sageli ka maitseäädikates ning võileiva kattena. Lehed on tarvitamiskõlblikud lühikest aega, kuna pärast õievarte tekkimist muutuvad lehed tuimaks ja maitsetuks. Aed-harakputk on üheaastane taim.
Aed-harakputk on populaarne Kesk- ja Lääne-Euroopas, kus seda mõnikord kutsutakse prantsuse peterselliks sarnaste siledate lehtede tõttu.
Aroomi säilitamiseks lisatakse aed-harakputk alles toiduvalmistamise lõppjärgus. Aed-harakputk on üks viiest prantsuse maitseainesegu 'fines herbes' koostisosast (koos estragoni, tüümiani, peterselli ja murulauguga). Sageli lisatakse värsket aed-harakputke bouquet garni ja ning kuivatatud aed-harakputke herbes de Provençe koostisesse.
Harakputke võite kasutada köögivilja- ja hakkliharoogades, salatites, kalaroogades, samuti suppide peale riputatult ning maitsestatud võisegudes. Olge doseerimisel pigem kitsi kui liiga helde käega, et harakputk ei hakkaks liialt domineerima.
Rahvameditsiinis on kasutanud seda kergelt aniisimaitselist ürti kasutanud tõmmise või tee kujul seedimise edendamiseks ja kõhukinnisuse leevendamiseks. Auruvanni lisandina või tõmmisena aitab irrutada hingamisteedest sitket lima.

PrindiSoovita sõbrale Instagram
Kommentaare 1

KOMMENTAARID

Clieedouse 06.sept 2018 22:02
If you! prefer something super new? Take a look at this site. Only there the choice of hot pussy girls for every taste and completely free! They are hardcore slaves, they will and want perform anything you command ! http://gov.shortcm.-
li/kings1#J6
1
Lisa kommentaar

Uued retseptid

Brokoli-juustusupp

Püreesupid
Brokoli-juustusupp