Puljongikuubik

  • inglise k: bouillon cubes
  • soome k: liemikuutiot
  • rootsi k: buljong träning

Puljongi- ehk leemekuubikud on dehüdreeritud ehk veetustatud liha-, kala-, kana- või köögiviljapuljongist pressitud nelinurgad.
Esimesed tööstuslikud lihaleemekuubikud valmistati Shveitsi jahutöösturi Julius Maggi ettevõttel. Tööstur kuulutas oma toote sihtgrupiks vaesed töölised, kellel polnud liha ostmiseks raha.

Tänapäeval on leemekuubikute ostjateks need, kellel pole supileeme vaaritamiseks aega. Ja pealegi saab leemekuubikute abil teha muudki kui pelgalt suppi.
Leemekuubikuid võite lisada köögiviljade, riisi või pasta keeduvette, kastmetesse, suppidesse ja soolastesse tarretistesse. Leemekuubikute puuduseks on asjaolu, et vedelikku ei saa olla kuigi palju vähem kui pakendil juhatatud; vastasel korral muutub lahus liiga soolaseks. Kuubikute kasutamisel maitseandjana ärge soola alguses üldse lisage ning tehke võimaluse korral lõplik maitsestamine alles enne serveerimist. Puljongikuubikud sisaldavad 45–56 protsenti soola.

Kuubikutes leiduva rasva ja maitseainete eemaldamiseks talitage nii: valmistage keevast veest ja pudendatud leemekuubikust puljong, tõstke see anumaga külma vette ning vahetage seda, kuni vedelik jahtub. Kurnake leem läbi tiheda sõela või kahekordselt võetud tiheda marli, mis kõik mittevajaliku kinni püüab. Eriti oluline on taoline protseduur leeme serveerimisel puljongina ning tarretiseleemena kasutamisel.

Ettevaatlikumalt võib suhtuda endise idaploki riikide toodangusse, eriti kui tootjad ei kuulu Euroopa Liitu ega pea oma toodangus kasutatud toiduainetest ja lisaainetest kellelegi aru andma.

MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa