Piim

  • inglise k: milk
  • soome k: maito (piimä tähistab hapupiima)
  • rootsi k: mjölk

Piim on iga inimlapse esimene toit, meie toidukultuuris aga jääb piim ka inimese kasvades tema igapäevaseks toiduaineks.

Värske piim. Piim on nii kergesti hapnev ja mitmel muul moel riknev, et mõnikord paneb lausa imestama, kuidas üldse suudetakse rõõsa piima igapäevast transporti meiereidesse ja edasist müüki nii edukalt ja veatult korraldada. Peab ju lüpsmishetkest peale kõik piimaga kokkupuutuv – inimesed kaasa arvatud – olema jahe, puhas ja haigusvaba, muudest nõuetest rääkimata. Ka edasine pastöriseerimine ju ainult aeglustab, mitte aga ei lõpeta piimas leiduvate bakterite tööd.

Säilitamine. Pastöriseeritud piim vajab värskena säilimiseks ka kodus mitte kõrgemat temperatuuri kui +8°. See nõue lubab piima säilitada külmkapi ukse küljes oleval riiulil eeldusel, et külmkappi ei avata väga sageli. Suures peres, kus lapsed ja noorukid vahetpidamata kapiukse vahel seisavad, peaks tagavarapiim (muidugi kui sellist üldse on olemas!) seisma tagumise külma seina läheduses. Vajalik on ka pimedus, kuna valgus rikub piima maitset ja hävitab vitamiine. Piima lähedusest peab eemal hoidma taolisi toiduaineid nagu õun, sibul ja heeringas, mis rikuvad piima lõhna ja maitse.

UHT piim. Tegemist on tootega, mille rahvusvaheline koodnimetus on UHT (ultra high temperature). UHT-menetlus tähendab tavalisest, 72–75° juures toimuvast pastöriseerimisest oluliselt tugevamatoimelist töötlemist. Minimaalselt ühe, aga enamasti kahe sekundi vältel tõstetakse värske piima temperatuur 135°-ni, mis sisuliselt tähendab kõikide piima riknemist põhjustada võivate bakterite hävinemist. Kohe pärast seda toimingut pakendatakse piim antiseptilistes tingimustes. UHT-piim säilib avamata pakendis vähemalt 3 kuud, avatult külmkapis aga 7 päeva; pärast seda hakkab piim riknema.

Ostmine. Linnainimene ostab piima enamasti poest ja on selle alati ühesuguse kvaliteediga enamasti ka rahul. On ka neid, kes kurdavad taga rasvast ja ka muidu igati head maapiima. Rasvasus on maitseasi, kuid maapiima tohiks tarbida siis, kui te võite kindel olla kõikide vajalike hügieeninõuete täitmises.

Piima kapriisid. Piimaroogade valmistamine eeldab kogemust ja vajab ka pidevat tähelepanu, kuna piim kõrbeb hõlpsasti põhja ja keemispunktile jõudmisel tõuseb vahutades üle ääre. Piima või piima sisaldavate roogade valmistamisel valige alati suhteliselt mahukas, paksu põhjaga keedunõu. Kõige parem on kahekordsete seintega keedunõu, milles põhjakõrbemine on välistatud. Kui roa maitse lubab, sulatage anuma põhjas natuke võid, et piimavalgud ja -suhkrud ei saaks põhja külge hakata. Olge kogu aeg keedunõu juures ning segage piima aeg-ajalt, et vältida piimanaha tekkimist, ühtlustada kuumenemist ja hoida ära ülekeemine. Hoidke pajakindad valmis ja tõstke anum kiiresti tulelt niipea, kui piima pind hakkab üles kohuma.

Piima kokkuminemine tähendab sisuliselt piimavalkude kalgendumist, mis toimub siis, kui piim ei olnud kuumutamisel enam päris värske. Kokkuminemist põhjustavad ka hapud komponendid nagu marjad, puuviljad, spinat või tomat ning mõnikord ka sool. Valkude kalgendumist on alati ära kasutatud kodujuustu ja kohupiima valmistamisel.

MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa