Uudiskiri Instagram Facebook
 
Toiduained

Ahjupraad

  • inglise k: roast
  • soome k: uunipaisti

Klassikalises kulinaarias eeldab ahjupraad liha kuumtöötlemist kuivas kuumuses. Praad asetatakse mitte otse ahjupannile, vaid selle kohal olevale restile, et praad ei puutuks kokku lihast tilkuva mahla või rasvaga. Pinna kuivamise vältimiseks pintseldatakse või kastetakse praadi sagedasti pannile koguneva vedelikuga.

Kodukokk seevastu võib julgesti küpsetada nii veise-, sea- kui lambaliha või linnupraadi ning selle juurde kuuluvat köögivilja küpsetuskotis, kasutades ära toiduainete oma niiskuse. Soovi korral võib liha küpsetada ka lahtiselt, asetades prae toorete sibulate kihile, mis hoiavad liha mahlasena.

Võtke liha tund aega varem toatemperatuurile, et ahju pannes temperatuurišokk liiga suur ei oleks ning lihast mahlad kiiresti välja ei voolaks, ja hõõruge üle soovikohaste maitseainetega. Lahjasid lihatükke hõõruge enne maitsestamist õliga. Vanasti, kui au sees oli rasvane liha, polnud küpsetamise temperatuuridel nii suurt tähtsust kui praegu, kuna rasv kaitses liha efektiivselt kuivamise eest. Lahja liha puhul on aga madala temperatuuri säilitamine väga tähtis, kuna sellisel režiimil tõmbuvad lihaskoed kokku aeglasemalt ja vähem, mistõttu praad on pehmem ja mahlasem.

ERINEVAD KÜPSETUSMEETODID (TEMPERATUUR)

* Küpseta praad algusest lõpuni madalal temperatuuril (125–150°). Aega võtab see palju, kuid tulemus on tõesti maitsev. See meetod sobib hästi lahjade ja vintskemate veise- ning sealihatükkide küpsetamiseks. Et liha ei jääks kuiv, hõõruge liha pind õliga sisse.

* Alusta pooletunnise küpsetamisega 225° või isegi 250° juures ning jätka 150° juures prae valmimiseni. Sellisel viisil alustage alati suure kanaprae küpsetamist, et kindlustada kiire läbikuumenemine ja salmonellabakterite hävimine.

*Küpseta praad suurema osa ajast madalal kuumusel, kuid viimaseks pooltunniks tõsta kuumus 200–250°-ni, et saavutada pruun ja krõbe koorik.


KÜPSETUSAEG

Ükskõik millise režiimi valimisel arvestage esimese lihakilo jaoks tund ja iga järgmise jaoks vähemalt 45 minutit, väga suure prae puhul lisage kõigele veel pool tundi.


KONTROLLI KÜPSUST

Küpsuse määramiseks on parim vahend prae sisetemperatuuri mõõtmine lihatermomeetri abi. Peale liha ahjust väljatõstmist, lase sel vähemalt veerand tundi toatemperatuuril fooliumiga kaetult tõmmata. Kui nüüd alustad suure lihatüki lõikamist, ei sorise lihamahald seal välja, vaid on jõudnud lihaskiududese sisse imbuda.

PrindiSoovita sõbrale Instagram
Kommentaare 1

KOMMENTAARID

TÄNUD 25.okt 2015 08:33
Minu jaoks oluline info, minu praed on alati kuivanud, sest teen max poole kiloseid tükke. Proovin nüüd nendest soovitustest lähtudes paremat tulemust saada. Tänud.
1
Lisa kommentaar

Uued retseptid

Brokoli-juustusupp

Püreesupid
Brokoli-juustusupp