Uudiskiri Instagram Facebook
 
Toiduained

Riis

  • inglise k: rice
  • soome k: riisi või riisit
  • rootsi k: ris

Riis on üks maailma vanemaid toidukultuure, mis täna on enam kui poole maakera elanikkonna põhitoiduaineks.
Riis on vaid üldmõiste. Maailmas on olemas tuhandeid erinevaid riisiliike, mis erinevad üksteisest tera kuju, värvuse, aroomi ning muidugi ka keetmisel saadud lõpptulemuse poolest. Meil Eestis on õnneks vaja osata vahet teha vaid mõne põhimõtteliselt erineva sordi ning töötlemisviisi vahel.
Mis tahes uue riisiroa retsepti esimest korda proovides võivad pakutud vedelikukogused riisisortide erineva paisumise tõttu mõnikord osutuda ebapiisavaks, samuti võib vajada korrigeerimist keetmiseks vajalik aeg. Soovitan esimesel korral aeg-ajalt patta või vormi piiluda ning vajadusel siia-sinna kuuma vedelikku juurde sortsutada. Liigseks osutunud vedelik aurutage välja ilma kaaneta hautades või valmisrooga kinnikaetult 10 minutit seista lastes. Kogemuse kogunemisel jääge kord tuttavaks saanud riisisordi juurde.

Riisi maitsestamine. Peale suure vedelikuhulga suudab riis endasse imeda suures koguses maitseid ja värve ning nõnda muutuda süütust tallekesest möirgavaks lõviks. Põhjamaiselt tagasihoidliku maitsestamise kõrval võiksite proovida ka Aasia või Mehhiko stiili, millest esimene kasutab eriti rohkesti karrit, teine aga vürtsköömnet ja punet; ohtrasti tsillipipart, küüslauku, sibulat ja musta pipart lisatakse riisiroogadele mõlemal juhul.

Värvida saab riisi kurkumi ja karriga kollaseks, paprikapulbriga aga punakaks. Kui te lisaks värvile siiski soovite saada ka maitset, tuleks kaht esimest pannil väheses õlis paar minutit kuumutada. Valmiskeedetud riisi hulka võite segada peenestatud maitseürte, mis muudavad riisi toredasti rohelisetäpiliseks.

Riisijäägid külmkapis. Praktiline perenaine oskab tekitada ülejääke, millest on hiljem hõlbus kiiresti rooga valmistada. Riis on selleks otstarbeks eriti tänuväärne materjal. Mõne muu roa valmistamise kõrvalt võib ilma ajakuluta al dente staadiumini keeta pool kilo eeltöödeldud või pikateralist riisi, see suurel sõelal voolava külma veega põhjalikult jahutada, nõrutada ning kahe-kolme plastkarbiga külma hoiule panna. Eri kontinentidelt pärinevad maailmakuulsad riisipanniroad paella, jambalaya ja nasi goreng on muide kõik sündinud riisijääkidest. Pealegi on riisiga tegelevad kulinaarid oma katseköökides kindlaks teinud, et vähemalt 4 tundi külmkapis jahtunud riis annabki selliste roogade puhul parima tulemuse, seda nii roa maitse kui kohevuse aspektist. Asjatundjad kinnitavad ka seda, et külmkapis hoidmiseks sobib kõige paremini lihtne pikateraline riis. Eeltöödeldud riisi võtke panniroogade jaoks siis, kui keedate selle vahetult enne roa valmistamist.

PrindiSoovita sõbrale Instagram
Kommentaare 0

Uued retseptid

Brokoli-juustusupp

Püreesupid
Brokoli-juustusupp