Uudiskiri Instagram Facebook
 
Toiduained

Või

  • inglise k: butter
  • soome k: meijerivoi
  • rootsi k: smör

Tänapäeval nimetatakse võid lehma kättemaksuks inimesele sunniviisilise aastaringse piimaandmise eest. Meeldetuletuseks: looduses tekib imetajatel piim piimanäärmetes vaid järeltulija toitmise perioodil.

Omadused. Kui see tõesti nii oleks, siis on kättemaks tõesti suurepäraselt planeeritud. Või maitse ja lõhn on nii vastupandamatult head, et veresooni ummistavast ja paksuks tegevast võist saab loobuda ainult nii, et seda üldse koju ei toogi. Igapäevaelus aitab või tarbimist piirata ka tõsiasi, et toasoojuses kiiresti rääsuv või vajab külmkappi, otse külmast võetud või aga pole määritav.

Või valmistamine. Või valmistatakse 35–40% rasvasisaldusega rõõsast või hapust koorest, millest kumbki annab võile veidi erineva maitsenüansi. Või valmistamise kõrvaltootena tekib võipiim ehk pett, mille kohta saate lugeda vastava märksõna alt.

Säilitamine. Või vajab pimedat ja külma hoiuruumi, kuid isegi nende tingimuste täitmisel rikneb ta paratamatult teatud aja möödumisel. Temperatuuril –18° säilib avamata võipakk kuni aasta, tavalises külmkapis aga nii kaua, kui pakil olev kuupäev lubab. Avatud pakk tuleb seevastu ära tarvitada võimalikult kiiresti, kuna või pinnale hapniku mõjul kiiresti tekkiv kollane kiht on ebameeldiva maitse ja lõhnaga.

Praadimiseks või ei sobi, ehkki ta annab toiduainetele vaimustavalt hea maitse ja aroomi. Kõrgemal temperatuuril kui 130° või struktuur laguneb ning või hakkab kõrbema, muutudes ise mittesöödavaks ja rikkudes ka toidu maitse. Eriti raske on praadida rohkesti vett sisaldava nn taluvõi-tüüpi võiga; halvasti mõjub ka soolasisaldus. Või kuumuskindlust aitab tõsta selitamine (vt märksõna) ning või kasutamine koos õliga (pange või kuumutatud õli hulka sulama). Võid koos õliga kasutatakse liha praadimisel niihästi ilusa pinna ja hea maitse saavutamiseks kui ka panni õige kuumuse määratlemiseks. Professionaalide arvates on liha praadimiseks täpselt vajalik hetk käes siis, kui lõpeb kuuma õli hulka segatud või vahutamine.

Täiesti omal kohal on koorevõi kõikides maitsestatud võisegudes (vt märksõna) ning magusates kreemides, milleks võileivamargariinid pahatihti ei sobi suure veesisalduse või soolasuse tõttu. Margariinist parema lõpptulemuse annab või ka pärmi-, leht- ja muretaignas, kuigi töödelda on margariiniga valmistatud taignat hõlpsam. Või muudab küpsetise eriti kohevaks, soodustab kerkimist, muredust ja lehelisust, suurepärasest maitsest ja aroomist rääkimata; ka on küpsetiste pind pruunim ja ahvatlevam. Võiga valmistatud küpsetised säilitavad kauem pehmuse ja isuäratavuse kui margariiniga valmistatud. Ainsaks käegakatsutavaks takistuseks küpsetistes või kasutamisele on margariiniga võrreldes kaks korda kõrgem hind.

Vaata ka

Mida leidub võis veel peale rasvade?

Millest või koosneb?

Või päritolu ja ajalugu

 

PrindiSoovita sõbrale Instagram
Kommentaare 0

KOMMENTAARID

Lisa kommentaar

Uued retseptid

Brokoli-juustusupp

Püreesupid
Brokoli-juustusupp