Uudiskiri Instagram Facebook
 
Vitamiinid

C-vitamiin

tõhus antioksüdant, mis seob ja hävitab organismile kahjulikke vabu radikaale, aidates niiviisi ennetada vähki, veresoonkonna haigusi ja katarakti ehk silma hallkaed. C-vitamiin ehk askorbiinhappe L-vorm soodustab toidus leiduva raua imendumist ning ergutab vere puna- ja valgeliblede uuenemist. Samuti on sel suur roll organismile äärmiselt olulise foolhappe viimisel bioloogiliselt aktiivsesse vormi.
C-vitamiini heade mõjude hulka kuulub veel vere kolesteroolisisalduse tasakaalustamine, mis toimub halva ehk LDL-kolesterooli vähendamise ja hea ehk HDL-kolesterooli koguse kasvatamise teel. C-vitamiin aitab ka tõhusalt ennetada südame ja ajuinfarkte ehk veresoonte ummistusi.
Rohkesti C-vitamiini kulub organismi pidevaks uuenemiseks. Inimorganism toodab aastas kehakaalu võrra uusi rakke ning selleks vajalike sidekudede ja kollageeni teke nõuab pidevalt C-vitamiini. Kollageeni sisaldavad eriti rohkesti nahk, juuksed, küüned, liigesed, kõhred ja luud ning järelikult sõltub nende seisukord otseselt askorbiinhappe küllaldasest saamisest. C-vitamiin neutraliseerib toiduainetes leiduvaid nitraate ja nitriteid ning ennetab sellega seedetraktis tekkida võivaid vähkkasvajaid.
C-vitamiini parimateks allikateks on tsitrusviljad, kibuvitsamarjad, musta sõstra marjad ja -lehed. Rohkesti sisaldavad seda tähtsat ühendit ka kõik rohelised lehtköögiviljad, kapsad, kaalikas, tomat, lillkapsas, suvine ja sügisene kartul, paprika ning enamik marju-puuvilju.
Toiduainete pakenditelt võime sageli lugeda, et toidule on lisatud ühe koostisosana askorbiinhapet (E300) või selle naatrium- (E301), kaalium- (E303) ja kaltsium- (E302) soola. Tegemist on pulbriliste toidulisanditega, mida lisatakse ka kodustes tingimustes näiteks toatemperatuuril säilitatavatele hoidistele tumenemise ärahoidmiseks (oksüdeerumise vältimiseks). Minimaalseimaks mõju avaldavaks doosiks on 1 milliliiter 1 kg hoidise kohta, kuid praktika on näidanud, et seda doosi võite julgelt kuni 5 korda suurendada, võttes iga liitri hoidise kohta 1 teelusikatäis pulbrit. Mingeid kahjulikke kõrvalmõjusid pole vaja karta.

PrindiSoovita sõbrale Instagram
Kommentaare 0

KOMMENTAARID

Lisa kommentaar

Uued retseptid

Brokoli-juustusupp

Püreesupid
Brokoli-juustusupp