Hooaeg
Isal suu magusaks

Pühapäeval on isadepäev, mil lapsed, tihti ema abiga oma isa millegi maitsva ja magusaga üllatavad. Siit 5 uut koogiretsepti, mis isadele mokkamööda olla võiksid.

Sügis
Kõrvits - kuldkollane hõrgutis

Kõrvitsa sünnimaaks peetakse Mehhikot ja tema tagasihoidlikuks vanuseks umbkaudu 9000 aastat. Mitmeid põlvi on see kollane kera ka Eestimaa aialappide kohustuslik tegelane olnud.

Sügis
Taas punab pihlapuu

Looduses on võimust võtmas värvid ja oma küpseid toone näitab ka pihlakas, mis inimesele sügisesel ajal hea sõber vitamiinide näol.

Sügis
Köögiviljad – mida erinevamad ja värvilisemad, seda parem

Soovituslik kolm portsjonit köögivilju päevas pole üldse palju. Supid, paja- ja vormiroad meeldivad kindlasti kogu perele. Köögivilju võib riivitud kujul pista nii salatite kui pirukate sisse. Kasutage ära kodumaiste juurikate sügisesed kõrghetked…

Sügis
Õuntega õnnistatud

Inglisekeelsest maailmast on tulnud ütlemine „An apple a day keeps the doctor away“. Kuna õunas leidub rohkesti väga paljusid erinevaid vitamiine, siis on brittide rahvatarkusel tõsi taga: iga päev üks õun ära süüa aitab kogu organismi tugevdada ja ära hoida kõige erinevamaid haigusi.

Sügis
Magus meeleolu viinamarjadest

Kõik me teame, et viinamari on hea magusaisu leevendaja, kuid et maitsvatest kobaratest annab suisa magustoitusid valmistada, on pigem üllatus.

Sügis
Seeneuputus!

Soe ja ilus sügis rõõmustab juba mõnda aega kõiki Eestimaa korilasi ja neid tundub palju olevat! Muljetavaldav autode kogus teede äärtes ja lugematu hulk pilte Facebookis annavad tunnistust tõsisest seenesõltuvusest. Kui ilmaprognoose uskuda, jätkub soe sügis veelgi ja kindlast jõuavad metsa ka need…

Sügis
Sügisehõngulised küpsetised

Suve hääbumisega tõuseb jalule sügis ja õues grillimise asendab nüüd soojas köögis askeldamine. Küpsetamine saab sisse uue hoo ja just seda teeme ka meie, sest põhjust selleks jagub – olgu selleks siis kooli algus või metsast nopitud korvitäis seeni.

Sügis
Sahver ootab hoidiseid

Kindlasti on igal perenaisel mõned kindlad retseptid, mille järgi valmivad igal sügisel pea kinnisilmi turvalise ja tuttava maitsega lemmikud. Ja ega need toorainedki väga vaheldu, ikka kurk ja tomat, sibul ja küüslauk...

Suvi
Suvikõrvits ja baklažaan

Sel korral tuleb jutt üdini hariv. Arvan, et rull-, taldrik-, spageti-, suvikõrvitsa, tsukiini ja kabatšoki vahel vahet teha on esiotsa paljudel keeruline isegi neil, kes on kohe valmis neist kõigist otsemaid mõne roa valmistama. Ja siis veel baklažaan ehk pommu, mis kujult küll sarnane, kuid ei kuu…

Suvi
Kodumaine tomat teeb välismaisele pika puuga ära

Hoolimata sellest, et tomat pole eestlase toidulaual mingi haruldus, on sügise suunas liikuv suvi siiski eriline, sest annab meile täiesti erilise hõngu ja maitsega punapõskseid vilju.

Suvi
Suvine marjasadu!

Sama kirglikult kui lapsed jõuluvana ootavad, igatsevad suuremad suve järele. Ja mitte ainult soojade rannailmade pärast. Marjad on need, mille pärast inimesed suvel mööda metsi luusivad või koduaia tarvis uusi taimi ja istikuid hangivad.

Suvi
Kurk trügib purki

Käes on varumise aeg ja üks kurgipurk sobib imehästi ilmestama nii suvist grilliõhtut kui ka sügisest söögilauda. Peale äädika ja kurgi trügivad purki ka mitmesugused seemned ja maitseained.

Suvi
Sooje ja külmi salateid

Kuumade suveilmadega unistavad enamus kergest ja värskest salatist, kus suurtes kogustes rohelist, hulka rõõmsavärvilisi köögivilju ja loomulikult hea kaste, mis on maitsva salati A ja O.

Suvi
Aiapeo magusad elamused

Aias ringi vaadates leiab kõiksugu asju, mis magusasse struudlisse passivad. Kui aeda pole, on abiks pood, sest struudli teevad ühtviisi maitsvaks nii nõges kui ka šokolaad.

Suvi
Retsepte jaanipäevaks

Kogu kevad on räägitud selle aasta tohutust sääsesaagist. Nädalajagu on kõneainet pakkunud jalgpall. Nüüd on käes jaanipäeva kord: kes kuhu läheb ja kes mida süüa plaanib teha.

Suvi
Eine murul

Lõpuks ometi saab kauaoodatud suve täiel rinnal nautida. Kuna tagasihoidlik veetemperatuur ja õhusoojus veel pikemat sorti rannas lesimist ei soosi, on hetkel mõistlik piknikukorviga loodusesse sõita.

Kevad
Ürdilembus võtab maad

Ürtide populaarsus kasvab aasta-aastalt. Kellel aialapp puudub, paigutab oma peenrakastid rõdule või aknalauale. Peaasi, et oleks mitmekülgset maherohelist omast käest võtta.

Kevad
Rabarber - kevadine superstaar

Kes ootab kevadel esimest kasemahlasõõmu, kes karulaugulehte, kes kasvõi vaksapikkust rabarberijuppi. Kõik need tõstavad toonust ja aitavad võidelda kevadväsimusega. Igas peres on kindlasti oma lemmikroog, mis esimestest rabarberitest valmistatakse: kellel saab särtsu juurde hommikupuder, kellel muf…

Lihavõtted
Rikkalik pidulaud kevadpühadeks

Kevadpüha, mis eestlaste kodudes alati tähistamist leiab, algab esimesel täiskuupühapäeval pärast kevadist pööripäeva. Laialt levinud uskumuse kohaselt on see päev, mil päike varahommikul tõustes taevas tantsib. Kes päikese kiikumist ei vaata, selle saab näiteks Inglismaal levinud uskumuse järgi kur…

Kevad
Paast kestab veel

Taimetoitlasi on mitut seltsi. Mõni ei söö ühtegi lihalist, mõni välistab ka muna ja piimasaadused. Meie nii tõsiselt asja ei võta ja lubame hommikusöögiks pudru piimaga keeta või lausa muna praadida, peekonita loomulikult.

Muu
Nädal algab naistepäevaga!

Kuna naistepäev langeb sel aastal argipäevale, siis pääsevad mehed kergema vaevaga: mõelda on vaja vaid hommiku- ja õhtusöögi peale!

Talv
Kodusoojus tuppa ja põue!

Õues on hanged taevani ning lund sajab aina juurde. Tubane temperatuur on pigem tagasihoidlik. Peale selle, et kalendri järgi on märtsikuu kohe-kohe käes, ei ole muid kevademärke veel märgata. Kodusoojus, nii otsese kui kaudses mõttes, tekib ühest podisevast pajaroast imeväel.

Muu
Palju õnne, Eesti!

Kõik eestlased, kes vabariigi aastapäevaballi nimekirjast välja jäänud, peavad kodus ise sünnipäevalaua katma ja väärika peo püsti panema.

Talv
Magustoidud, millega võib liialdada

Kalorite kokkuhoid käib ikka toidu arvelt ja kõige kergem on seda teha vähem magusat süües. Maiasmokkade rõõmuks teeme selliseid magustoite, mida võib süüa suuremas koguses.

Sõbrapäev
Romantiline menüü armunutele

Ei tea, kuidas mujal maailmas, aga tundub, et Eestis hakkab sõbrapäev oma esialgset tähendust kaotama. On ju tegemist armunute romantilise päevaga, mil kallimatel võimalus teineteisele erilist tähelepanu osutada.

Talv
Ema pani supi sooja...

...ja õigesti tegi. Julgen arvata, et suppe keedetakse liiga vähe.

Talv
Midagi lihtsat ja soodsat

Kui selle aasta esimest teemat plaanisime, liikusid mõtted peagi jõulude ja aastavahetusega seoses kogunenud lisakilodele.

Muu
Lauake, kata end!

Seekordne menüü on kokku pandud kõigi piduliste peale mõeldes, kellel soov vana aasta võimalikult lõbusalt ära saata ja uus meeldejäävalt vastu võtta.

Jõulud
Maitsvad valikud jõululauale

Läbi aegade on püütud jõulude ajal lauale tuua rikkalikult kõige paremat toitu. Vanasti vahetati silk ja aganaleib sealiha, vorstide ja puhtast rukkijahust tehtud leiva vastu ning lapsed võisid sel päeval laualt oma käega parimaid palasid võtta. Jõulusöömaajal ei tohtinud rääkida ega naljatleda. Lau…

Talv
Tume õlu kõhtu heledaks ei jäta

Kõhutäiteks ja toidu rikastamiseks on tume õlu geniaalne leid, sest maitse on sel talvisel mõdul kergelt magusmõrkjas ja olemine vahutavalt tummine.

Jõulud
Parimad kingid süüakse ju ära?

Kuulsin hiljuti üht väga armsat ütlemist: „Perele toidu valmistamine tähendab teistest hoolimist ja neile oma aja kinkimist“.

Talv
Millal viimati räime sõid?

Kutsume teid taasavastama seda erakordselt suure toiteväärtusega eesti köögi hõrgutist. Pidades silku-räime kullast kallimaks, ütleb vanasõna: parem silk ja leib kõhu sees kui kuldtukat pihu sees.

Talv
Vürtsidega veri käima!

Mis passiks kõige paremini toidulauale eestimaise aastalõpu niiskes, tuulises ja viirusterohkes kliimas? Loomulikult soojad ja vürtsised supid ning hautised.

Talv
Üllatav suutäis soolast

Heast ampsust ei ütle keegi ära, eriti kui see veel kuldkollase sisu ja heas mõttes üllatava maitsega on. Soolased muffinid on üllatavad, aga ka sedavõrd universaalsed, et passivad nii väiksele kui ka suurele sööjale.

Hooaeg
Isadepäeva soolased tordid

Novembri teisel pühapäeval tähistatav isadepäev sai alguse eelmise sajandi alguse Ameerikas. Pea 20 viimase aasta jooksul oleme nii mõnegi välismaise tähtpäeva üritanud eesti pühadekalendrisse pookida. Paljud on uuendustega rahul, mõnele on see kohe väga vastukarva.

Talv
Küüslaugu kiituseks

Kui väga paadunud küüslaugusõbrad seda mugulat ka ei kiida, ikka leidub skeptikuid, kes hädas küüslaugu lõhna või maitsega. Need, kes küüslauguga kord aga sina peale saanud, sellest naljalt enam ei loobu.

Sügis
Sügisekuldne kõrvits

Julgen arvata, et sügisel ilmub pea iga pere köögikapile üks hunnitu kõrvits, millega keegi kohe midagi peale hakata ei oska. Esiotsa on tore teist, kui kujunduselementi, eemalt silmitseda. Peagi kerkib päevakorda vajadus tema reaalseks toiduks muutmine.

Sügis
Pohl ja jõhvikas

Pohlade ja jõhvikate metsa ilmudes kaldub mõte paratamatult lähenevale sügisele. Ei tahaks pessimistlik olla ja öelda, et kaugel need jõuludki on, aga kui aus olla, siis eks ta ole õige aeg verivorstidele mõeldes mõni keedis või salat kokku segada.

Sügis
Õunauputus täidab köögi

Koduaias maad katvad õunad on septembri lemmikud magusaisu leevendamisel.

Sügis
Head seeneõnne!

Pea igas peres otsitakse sügisel üles ämbikuvõrku mattunud kummikud, tehakse hiigelkogus võileibu, tangitakse auto ääreni bensiini täis ja suundutakse mõnda ainult endale teadaolevasse ja hästi saladuses hoitud seenemetsa.

Sügis
Ood õunale

Oo, õun!..............Oo, õun!Sa sooja suve jagu päikest oled näinudja punaseks nii igalt kül…

Sügis
Soust ja kartul tuleb alati appi!

Kui köögis eksperimenteerimisest villand saab, on aeg-ajalt turvaline vana hea sousti ja kartuli juurde tagasi pöörduda. Ja mis seal salata, kui nii palju uusi ja põnevaid retsepte saadaval, kipub vana klassika meelest minema.

Sügis
Vokiroad, hautised, pajaroad

Endiselt on aiad kõikvõimalikke juurikaid ja ürte täis. Veidi lihakraami juurde ja kõik tulele! Kas siis haudepotti või vokkimispannile, olenevalt sellest kui kaua kõht veel nälga kannatab. Vokitud toitudele annab peamise maitse kaste, hautistele aga pikk ja põhjalik podisemine ning maitsete segunem…

Suvi
Säilita suviseid maitseid!

Hoidistamine ei tähenda ilmtingimata palavas köögis tundidepikkust higistamist, keetmist ja aurutamist. Väiksest hakkimisest ja viilutamisest muidugi pääsu pole, aga on nii palju põnevaid tooraineid ja täiesti uskumatuid kooslusi, et lihtsalt võimatu on ükskõikseks jääda ning ise mitte katsetada.

Hooaeg
Veidrikud teevad ise omale talveks joogid...

Küttide ja korilastena ei kuulu geneetiliselt meie koodeksisse selvehallist asjade ostmine, vaid ikk…

Suvi
Eestimaa annid

Pidu Eestimaa aedades ja metsades jätkub. Ja loomulikult turul, nende jaoks, kel oma aialapp puudub.

Suvi
Pidu meie toidulaual!

Lõpuks on käes igatsetud aeg, mil ei pea kalli raha eest eksootiliste maade puu- ja köögiviljadega oma toidulauda rikastama. Kõik kasvab ja valmib just siin ja praegu, nii aias kui metsas!

Suvi
Mustikas ja vaarikas – kaks kesksuvist kasulikku marja

Mõlemad on suurepärased terviseparandajad ja oivalised maitseelamuste allikad.

Suvi
Värske kartul – Eestimaa suvine gurmeetoit

Kartul ei kujuta endast eestlase jaoks kindlasti mingit erilist maitseelamust. Pigem on tegemist toorainega, mida läbi aasta väga suurtes kogustes tarbitakse. Aga esimesed koorega keedetud mugulad koos hea või ja soolaga – ei ole paremat maiuspala!