Lihavõtted
Kevadetervitus peolaual

Kevadised suurveed võtavad hoogu sisse ja linnulaul muutub järjest valjemaks. Samal ajal, mil loodus uut aastaringi ette valmistab, toimub inimeseski kummaline vabanemine. Päikesekiir meelitab õue, värske õhk mõjub eriti kosutavalt ja esimesed rohelised tärkajad rõõmustavad silma. Lihavõtete aegu sa…

Lihavõtted
Muna on looduse ime

Muna on hoopis midagi enamat, kui tavaline komponenet paljudes küpsetistes või harjumuspärane osa meie hommikusöögist. Munata jääksid tegemata õhuline omlett ja krõbe besee, uhke biskviitkook ja õige lihavõtte pasha.

Lihavõtted
Rikkalik pidulaud kevadpühadeks

Kevadpüha, mis eestlaste kodudes alati tähistamist leiab, algab esimesel täiskuupühapäeval pärast kevadist pööripäeva. Laialt levinud uskumuse kohaselt on see päev, mil päike varahommikul tõustes taevas tantsib. Kes päikese kiikumist ei vaata, selle saab näiteks Inglismaal levinud uskumuse järgi kur…

Lihavõtted
Paast kestab veel

Taimetoitlasi on mitut seltsi. Mõni ei söö ühtegi lihalist, mõni välistab ka muna ja piimasaadused. Meie nii tõsiselt asja ei võta ja lubame hommikusöögiks pudru piimaga keeta või lausa muna praadida, peekonita loomulikult.

Lihavõtted
Mõnusaid munaroogi

Mune mitte ainult ei värvita ja koksita, neist valmistatakse pilkupüüdvaid roogi, mis iga pühadelaua vaieldamatuks ehteks.

Lihavõtted
Kosutav kohupiim

Kevadpühade ehk lihavõtetega on lahutamatult seotud kõikvõimalikud kohupiimatoidud. Sellest valmistatakse pashasid ja torte, kooke ja pirukaid, magusroogasid ja vahtusid.

Lihavõtted
Mida piiblirahvas sõi

Piibel on jätkuvalt kokkade inspiratsiooniallikas. Üha enam reisib eestlasi Piibli sünnimaadele ja kogeb ka säälse köögi hõrgutisi. Laske endid neist kanda, sest just niimoodi toitusid ka patriarh Aabraham, kuningas Taavet ja Jeesus Kristus. Ning Iisraeli või Liibanoni kokaraamatu lahtilöömisest on…

Lihavõtted
Pirukaid lihavõttelauale

Soolasemaks suupisteks on lihavõtetel ikka olnud erinevad pirukad.

Lihavõtted
Pasha variatsioone

Munade värvimise kõrval on traditsioonilisel lihavõttelaual kindlasti ka kohupiimast magustoit nimega pasha.

Lihavõtted
Lihavõtted ja munad

Nimetus "lihavõtted" viitab ülestõusmispühadele eelnenud paastuaja lõpule, lastele on aga need eelkõige munapühad. Tutvume lähemalt nende pühade ajaloo ja kommetega.

Lihavõtted
Kohupiimakoogid ja -tordid

Miks kohupiim üldse kuulub õigeusklike lihavõttepühade juurde, sellest saab iga huviline lugeda foorumi toiduvalmistamise teemast pealkirja alt "Kevadpühad köögipoolelt vaadatuna". 

Lihavõtted
Kirju kevad

Koos kevadega tulevad ka pühad, mida on olnud kombeks tähistada kirjude munade ja rikkaliku pühadelauaga. Tava jätkub, ainult et laualepandav muutub aasta-aastalt kergemaks ning serveerimisviisidki näitavad uue sajandi märke.

Lihavõtted
Kevadpühade õnnestav kergus

Kes paastu pole pidanud, sel pole põhjust tähistada kevadpühi raskete ja rammusate roogadega. Nii võivadki pühadelauda ehtida kerged mahlased salatid, värvikas püreesupp ja õrnõhulised petupashad, nende sekka ka mõni lahe liharoog.