Uudiskiri Instagram Facebook
 
Mahlajoogid

Naturaalne kali või kaljamaitseline jook?

Mahlajoogid

Naturaalne kali või kaljamaitseline jook?

ajakiri Naised
PrindiSoovita sõbrale
Viimastel nädalatel lahvatanud kaljapoleemika pani ajakirja Naised testima erinevaid kalja nime all müüdavaid jooke. Ilmnes, et suurem osa neist on pigem limonaadi kui naturaalse kalja eest.
Pimetestis võidutsesid gaseeritud Linnuse kali ja tõeliselt tummine Vene kali Nicola. Siiski said häid punkte ka mõned kaljamaitselised joogid, mis tegelikult tervislikku menüüsse kuuluda ei tohiks, sest neis on tavaliselt rohkem kunstlikke magusaineid ja vurtsu. Väga paljude kaljaks nimetatud jookide pakendeilt vaatavad vastu pikad E-ainete read, mis suurtes kogustes ei mõju hästi ei täiskasvanule ega lapsele. Samas on neis vähe kaloreid, sest tegemist ei ole suhkru, vaid selle asendajaga.
Mis puutub paljuräägitud alkoholisisaldusse, siis peale A. Le Coqi kalja on alkohol sees ka Vene kaljadel, mis tehtud traditsioonilisel kääritamise meetodil. A. Le Coqi kaks kalja võtsime testi põhjusel, et need on valmistatud erinevates kohtades ja, nagu selgub pimetestist, siis isegi maitsevad erinevalt.
Linnuse kali (Coca Cola Company) Punktid: 3,6
Hind: 8.90 / 0,5 l
Valmistajamaa: pakendilt ei saa aru
Kalorid: 34 kcal
Alkohol: -
Hinnang: Pimetesti üks lemmik, sest on tabanud hea joogikalja maitset. Veidi magus, aga muidu on päris kalja moodi – naturaalse ja koduse maitsega.

Nicola traditsiooniline kali Punktid: 3,6
Hind: 21.90  / 2 l
Valmistajamaa: Venemaa
Kalorid: 37 kcal
Alkohol: mitte rohkem kui 1,2%
Hinnang: Hea ja õige kali, mis on ttanumepruuni värvi ja eriti tummise maitsega. Väga tugeva leiva maitsega, mis mõnele oma kanguse tõttu veidi harjumatu.
3 kopika kali (Liiwi Heliis)
Punktid: 3,5
Hind: 5.70 / 1 ,5 l
Valmistajamaa: Eesti
Kalorid: ei ole märgitud
Alkohol: -
Hinnang: Hea odav limonaad, millel kaljamaitse juures ehk seda on hästi imiteeritud. Kui aga pakendit uurida, jätaks magusainete tõttu pigem ostmata.

Tanheiseri kali
Punktid: 3,3
Hind: 12.50 / 0,5 l
Valmistajamaa: Läti
Kalorid: 34 kcal
Alkohol: - Hinnang: Parajalt hapu, parajalt magus ja kergelt kirbe. Kergelt mõrkja maitsega, mis sobib kaljana joomiseks väga hästi.
Duonose kali (Gubernija)
Punktid: 3,3
Hind: 12.90 / 0,33 l
Valmistajamaa: Leedu
Kalorid: 32 kcal
Alkohol: -
Hinnang: Leivakuivikute baasil valmistatud kali lõhnab nagu kali, kuid on natuke kõrbenud maitsega. Kalja kategoorias tegija, meenutab veidi kodukalja.

Klassikaline kali (A. Le Coq)
Punktid: 3,3
Hind: 13.50 / 1 l
Valmistajamaa: Leedus
Kalorid: 32 kcal
Alkohol: kuni 0,8%
Hinnang: Hapum ja kaljasem kui klaaspudelis müüdav Leedus valmistatud A. Le Coqi kali. Võiks olla siiski tummisem, et õiget kaljamaitset suhu saada.

Klassikaline kali (A. Le Coq)
Punktid: 3,1
Hind: 9.50 / 0,5 l
Valmistajamaa: Valgevene
Kalorid: 28 kcal
Alkohol: kuni 0,8%
Hinnang: Naturaalne kääritatud kali, mis pole väga magus, võiks öelda, et isegi veidi lahja. Leebe ja leivase maitsega, meenutab lahjat õlu.
Setu kali
Punktid: 3
Hind: 11.90 / 1,5 l
Valmistajamaa: Eesti
Kalorid: 21 kcal
Alkohol: - Hinnang: Tegemist on Everini kalja kvaliteetsema variandiga, milles maitse naturaalne ja kergelt hapukas. Tummisust võiks olla rohkem, muidu hea jook.

Optima Linija kali
Punktid: 3
Hind: 8.50 / 2,5 l
Vamistajamaa: Leedu
Kalorid: 0,2 kcal
Alkohol: - Hinnang: Magus karastusjook, mida saab vähese hinna eest kohe eriti palju. Samas ei ole naturaalsusest mingit jälge, maitse on suhkrune ja veidi sünteetiline. 
Kali magusainetega (Everin)
Punktid: 2,4
Hind: 5.70 / 1,5 l
Valmistajamaa: Eesti
Kalorid: 2 kcal
Alkohol: -
Hinnang: Säästumarketis müüdav odav kaljamaitseline jook paistab silma kunstlike magusainete poolest. Kui nimi kõrvale jätta, siis maitse ja lõhn kalja ei meenuta.
Ochakovski kali
Punktid: 1,8
Hind: 19.90 / 2 l
Valmistajamaa: Venemaa
Kalorid: 30 kcal
Alkohol: mitte rohkem kui 1,2% Hinnang: Kuigi igati naturaalne jook, lööb hapu leiva maitse hingetuks. Samas näeb ilus välja, on tummise vahuga.

Kaljamaitsega gaseeritud karastusjook Twist magusainetega
Punktid: 1,5
Hind: 5.70 / 1,5 l
Valmistajamaa: Leedu
Kalorid: 0,2 kcal
Alkohol: - Hinnang: See ei ole kali! Tegemist on lääge karastusjoogiga, millel tugev keemiline maitse. Etiketilt vaatavad vastu pikad magusainete read.
____________________________________________________
Kodukali – 5 punkti!

Selle asemel et osta poest valmiskalja, millele annavad värvi ja maitse kunstlikud magusained, tee kali parem ise kodus valmis. Katsetasime ka kodus tehtud kalja, mis valmis poes müüdavast Nordicu kontsentraadist. Kõigest 16 krooni eest tuleb pakendist välja üheksa liitrit jooki, mis mekib nagu traditsiooniline leivakali.
Valmistamine on imelihtne: lahusta kontsentraat vee ja suhkruga, lisa kuivpärm ja lase 24 tundi toasoojas seista. Seejärel aseta kali pudeliga veel ööpäevaks külma.
Tulemuseks on parajalt kihisev, kergelt magus, kuid tummine jook. Võrreldes poejookidega sai kodukali kõikidelt kiitva hinnangu, kuid samas tõdeti, et jook paneb kergelt pea sumisema.

KOMMENTAARID

Lisa kommentaar

Uued retseptid

Peedipunane sametkook

Sõbrapäev
Peedipunane sametkook