Uudiskiri Instagram Facebook
 
Kokakool

Kasulikke teadmisi kartulist

Kokakool

Kasulikke teadmisi kartulist

Rudolf Visnapuu
PrindiSoovita sõbrale
Kartul on Euroopas väga populaarne ning sellest valmistatakse kõikvõimalikke kartulitooteid nagu kartulikrõpsud, friikartulid ja pulbrist kokkusegatav kartulipuder. Sellised tooted on aga suure rasva- ja soolasisaldusega, mistõttu on mõistlik võimaluse korral ise kartuliroogasid valmistada.
Mida võiks teada kartulitoite valmistades?
  • Salati jaoks tuleks kartulid alati keeta koos koorega. Kui tahate kasutada kooritud kartuleid, koorige need vahetult enne keetmist, sest keeva soolasesse vette pandud kartulil pidurdub C-vitamiini lagunemine (tärklise paisudes suleb keev vesi kartuli poorid). Koorige hästi õhukeselt, et säilitad võimalikult palju väärtuslikku, mis on koore all. Kevadel vanu kartuleid kasutades keetke neid kooritult ja valage potti tavalisest rohkem vett.
  • Ärge kunagi täitke potti ääreni veega, vaid jätke ruumi ka aurule. Keetmise ajal viige temperatuur miinimumini (vesi ”laulab”), sest üle 100'C kuumuses vitamiinid hävivad. Kooritud kartuleid ei tohi jätta kuivalt õhu kätte seisma, sest õhuhapnik oksüdeerib vitamiinid ja värvus pruunistub. Riivitud kartulid katke kohe märja marliga. Ahjus küpsetatud koorega kartulid kaotavad vähe oma toiteväärtusest.

Kartulisorte on väga palju ja igaüks neist mõeldud erinevaks kasutusotstarbeks: supiks, salatiks, keedukartuliks, kartulipudruks, ahjus küpsetamiseks või friikaruliteks. Kaupluses või turul otsige just endale vajalikku.

Praeguse standardi järgi jagunevad toidukartulid kolme tüüpi:
A - mittekatkikeev (tänkjas), sobib salatiteks, kuubikud supis ei lagune
B – valdavalt mittekatkikeev (veidi jahune), keetmisel ei lagune, kuid ei jää ka tänkjaks
C – katkikeev (jahune), sobib kõige paremini pudruks ja küpsetamiseks.

Üks lemmiksorte on Folva, mis keeb ruttu pehmeks, ei tumene ega lagune. Punasekoorelistest sortidest on levinuim Asterix, mis sobib hästi nii keetmiseks kui ka friikartulite valmistamiseks.

Talukartulite sildi alla koonduvad paarikümne tootja kartulid, üldse aga võib Eestis müügil olla 100 kartulikasvataja toodang. Suurtes kaubanduskeskustes on müügil valdavalt mujal aretatud sordid (Fova, Asterix, Latona jt). Eestis aretatud sortidel on ka eestimaised nimed: Anti, Ants, Piret, Maret jne. Need on tavaliselt müügil turgudel ja väikestes külapoodides.
Lihtne ja universaalne, aga samas üks maitsvamaid kartuliroogasid on loomulikult ahjukartulid. Kõige paremad kartulid saad süte sees, aga loomulikult võib neid teha ka elektri(gaasi)ahjus.
Vali suuremad kartulid – kuigi väikesed valmivad kiiremini, jäävad need liiga kuivaks. Fooliumis ahjukartulite küpsemine võtab küll aega,kui aga teha nende kõrvale hea kaste, on roog ootamist väärt. Kartulite küpsemiseks 200° ahjus kulub ~ 1,5-2 tundi.
Kui kartulid on valmis,tee neile noaga peale ristikujuline lõige. Pigista kartuleid,nii et koor avaneb ja pehmet sisu tuleb välja. Pane ristlõikesse täidis,see sulab ilusti kartuli sisse.
Fooliumis küpsetatud ahjukartulitele sobivad igasugused maitsevõid ja kastmed, sealhulgas sulatatud juustud.
Kartuleid võib süüa ka lihtsalt või ja hapukoorega.
Mõned täidisevariandid:
• singiribad, hapukurk, peeneks hakitud roheline till, hapukoor;
• kooritud ja keedetud krevetid, kodujuust,väikesteks kuubikuteks lõigatud tomat, hakitud roheline till, sool, pipar;
• riivjuust, peeneks hakitud küüslauk, majonees;
• kilu, hakitud mugulsibul, oliiviõli. Väike valik kastmeid:
• hapukoor, majonees, küüslauk, maitseroheline;
• hapukoor, mädarõigas, must pipar;
• majonees, sinep, peeneks hakitud mugulsibul;
• hapukoor, värsked ürdid (basiilik, tüümian, petersell, till), sool, pipar.

Vaata ka ühte ahjukartulite valmistamise mooduse samm-sammult õpetust.

Uued retseptid

Kauboikartulid rosmariiniga

Argitoidud
Kauboikartulid rosmariiniga