Uudiskiri Instagram Facebook
 
Kokakool

Täidisega kringel

Kokakool

Täidisega kringel

PrindiSoovita sõbrale
Foto: Eva Palu
Tükike pehmet kringlit võib hellitada meeli ja kosutada häid tundeid. Täidise poolest mahlasest kringlist võib saada nii mõnegi koosolemise peaesineja. Kusjuures õigusega, kuna kringliküpsetamine nõuab head kätt ja taina tajumist. Et sügis muudab olemise tubaseks ja ruumid soojemaks, on kringli punumiseks käes just see hea hetk.
Kringli valmistamiseks tuleb tutvust teha pärmitaina keeruka hingeeluga, ent taina tooraine on odav ja lihtne. Et kringlitainas korralikult kerkiks ja jääks kohev, eelista võimalikult kvaliteetseid tooraineid – kehva pärmi või vähekvaliteetse jahu tõttu ei pruugi kringlitegu õnnestuda.

PÄRM on elus organism, mis hakkab kasvama soojuse mõjul. Nii nagu pärmitainaks üldse, võib ka kringli puhul kasutada nii kuivpärmi kui värsket pärmi.  50g värsket ehk presspärmi vastab 11-12g kuivpärmi kohta.  Kui presspärm sulatatakse üles suhkrus ja sellele valatakse käesoe vedelik, siis kuivpärm segatakse kuivainete hulka. Ükskõik, kas tegu on värske või kuivpärmiga, tasub teada, et pärmiseened võivad saada kahjustada kui saavad liialt kuumust. Seega hoia tainale lisatava vedeliku temperatuuri presspärmi puhul 36-kraadi juures ja kuivpärmi puhul maksimaalselt 40 kraadi juures.

PÄRMITAINA valmistamine nõuab piisavalt kannatlikkust. Tainas tuleb käsitsi korralikult läbi sõtkuda ja selleks kulub umbes 10 minutit. Sõtkudes vabaneb jahus gluteiini ehk kleepvalku, mis muudab taina elastseks. Ka tasub tainast tunnetama õppida. Ükskõik kui täpselt jälgid pärmitaina valmistamise retseptis olevaid koguseid, tuleb seda sõltuvalt kasutatavast toorainest ja ilmast muuta - lisada jahu või vedelikku -  et see mõnusa konsistentsiga jääks. Loeb kogemus.
Pärmitainast küpsetised on reeglina mahlasemad, kui tainas ei ole nii kuiv, kuid see põhimõte ei kehti kringli puhul, sest liiga pehmet ja vedelat tainast on raske kringliks punuda. Valmis sõtkutud pärmitainas tuleb lihtsalt jätta sooja kohta kerkima. Sõltuvalt kasutatavast pärmist 30 minutit kuni üks tund. Taina maht peaks kerkimise ajal kahekordistuma. Tainas raputa kerkmise ajaks pealt õrnalt jahuga ja kauss kata omakorda puhta köögirätikuga.

ROSINAD
Klassikalise kringli sisse käivad rosinad. Need leota enne tainale lisamist vees, sest nii ühinevad rosinad tainamassiga ning ei „hüppa välja“. Kringlitainast võid maitsestada ka kardemoniseemnetega. Sõltuvalt nende värskusest piisab 2-3 kuprast uhmris peenestatud kujul. Kardemonikringlisse sosbib hästi lisada ka sukaati.

TÄIDIS
Täidise kogusega ei maksa üle pingutada. Veelgi tähtsam on see, et ülemäära suur kogus täidist voolab küpsemise ajal palmikust välja ja täidisega liialdamisel on tainast üpris keeruline kui mitte võimatu ka kokku punuda.
Klassikaline kringlitäidis, nii nagu see lapsepõlvest on meeles, koosneb toasoojast võist, kaneelist ja suhkrust. Ent häid kooslusi kombineeritakse veel martsipanist (vaata retsepti) või martsipani-mooniseemnete massist.
Praegu hooajalistest pähklitest-õuntest ja kohupiimast-õuntest. Selleks hauta õunatükid poolpehmeks, maitsesta kaneeli-suhkruga ja sega täidismassi hulka või moosina kringlitainale. Õunakihti sobib suurepäraselt täiendama ka iirisekreem (võist, iirisest ja koorest kreemi retsepti vaata siit).
Täidiseks sobib hästi ka tume šokolaad. Selleks sulata 100 g šokolaadi 50 sulavõis, lisa 2 spl suhkrut ja 0,5 dl rõõska koort. Sellisele kreemile lisa juurde rosinad või/ja pähkleid, sõltuvalt maitse-eelistustest.
Ka mõjuvad elegantselt kookoslaastudest-sidrunitest, halvaaga või kuivatatud pohladest-kirssidest-iirisest täidised. Maitsete paljususega üle pole mõtet pingutada. Pigem vali 2-3 põhilist, kuid hästi omavahel kokkusobivat maitset.
Täidiseks võid lisada ka purusegu võist-jahust-suhkrust (vaata retsepti siit), mida saad lisaks täidisele, lisada ka kringli katteks. Segu puista kringlile enne ahju panemist.

KRINGLIPALMIKU KOKKUPUNUMINE
Kui tainas on kerkinud, saad alustada kringli meisterdamisega. Selleks rulli tainas jahusel pinnal ristküliku suuruseks õhukeseks tükiks lahti ja määri lusikaselga või spaatlit appi võttes täidisega nii, et see jääks tainale õhukese ja ühtlase kihina.
Klassikalise kringlipalmiku valmistamiseks jaga tainas mõttes pikkupidi kolmeks ning voldi kokku, tõstes esmalt ühe serva keskele kokku ja teise serva selle peale. Lõika saadud piklik tükk (ikka pikkupidi) kolmeks. Edasi keera ribade lõikeservad ülespoole, neid näppude vahel ümaramaks vormides, et täidis välja ei voolaks.
Nüüd saad hakata kringlit punuma – kui kringel on suur, on lihtsam seda teha nii, kui alustad punumist keskelt. Väga tihedalt ära kringlit kokku punu, sest siis ei pruugi see hästi kerkida. Küll võid ribasid kergelt venitada, et kringel liiga paks ei tuleks. Kinnita liitekoht, tõsta kringel ahjuplaadile ja jäta kringel veel pooleks tunniks kerkima. Ikka soojas kohas ja rätiku all.

AHI SOOJA
Nüüd on õige aeg käivitada ahi – pärmitainas tahab korralikult eelsoojendatud ahju. Pane ahi 200 kraadi peale kuumenema. Enne kringli ahjupanekut määri küpsetis pealt lahtiklopitud munaga ja küpseta umbes 25 minutit, kuni see on alt ja pealt korralikult pruunistunud. Kui näed, et kringel ei ole veel läbi küpsenud, aga hakkab liigselt jumet võtma, kata see fooliumiga ja küpseta kringel lõpuni. Kringlit ahju pannes pritsi ahju veepritsiga, nii et tekiks aur. Niiskus soodustab pärmi kerkimist.

GLASUURIMINE
Ahjust tulnud kringlit võid kaunistada erinevate glasuuridega. Sobivad nii tuhksuhkru kui ka tumeda või valge šokolaadi glasuur (vaata selle valmistamist siit ), iirisekate (200g sulavõid ja 300 g iiriseid omavahel sulatatult ja segatult) või muud sellist. 

ROSINA-MARTSIPANI KRINGEL

Uued retseptid

Grillkala suvise murulaugupesto ja röstsibulaga

Kalaroad
Grillkala suvise murulaugupesto ja röstsibulaga