Uudiskiri Instagram Facebook
 
Grillirubriik

Suvi vardasse!

Paks ja rammus suvi mühab ümber meie. Õhtustel lõkkeasemetel hõõguvad söed ja süte kohal säriseb asjakesi. Päris mitmesuguseid. Poeletid on lookas kõikvõimalikest pakikestest ja pütsikutest, mis üksteise võidu kisendavad: “Prae mind! Grilli mind! Söö mind!”, eelkõige aga mõistagi: “Osta mind!”. Eks ta ole.
Inimesed ostavadki poest asjakesi, heidavad grillrestidele, söövad ja kiidavad. Ja miks ka mitte. Nii mõnigi poes müüdav grill-liha on täitsa ontliku maitsega ning näiteks toorvorstikesi vaevalt et keegi ise lambasoolde toppida ja kokku keerutada oskaks.
Tuleb ainult hästi meeles pidada, et poes külmletist otse ostetud lihad on: a) külmad ja b) märjad. Enne grillima asumist võiks pakikesel või plastämbril lasta tunnikese sooja päikse käes seista, et liha soojeneks toatemperatuurile – olgu, suvel võib ju ütelda, et välistemperatuurile. Ja siis tuleks söödav ollus eraldada teda ümbritsevast marinaadist ning hoolsasti ära kuivatada. Vahest isegi kergelt (grill)õliga üle tõmmata. Nõnda võib vabrikulihast päris näritava roa saada. Aga otse külmast võetud märg lihalatakas kuumale grillile visata – sellest head nahka ei tule, tuleb paras tallanahk. Seest vintske, pealt kõrbenud.
Grillõli võib igaüks vastavalt oma maitsele ise kokku segada. Umbes nagu hästi õlise salatikastme. Õlile võib lisada laimi- või sidrunimahla ja mitmeid maitseaineid. Värsket küüslauku parem ei purustaks, see kõrbeb kindlasti kibedaks. Ja poodides on väikestes pudelites päris tore valik mitmesuguseid valmis grillõlisid. Need on natuke paksemad ja kui neid kasutada, siis ei peaks lihale enam enne ega pärast soola lisama. Nondes õlides võib liha ka tunnike-paar marineeruda lasta. Kuigi marineerimissegusid müüakse ka hoopis eraldi.
Mis siin ikka pikalt õpetada, vaatame mõned lihtsamad road üle, millega suht-kärmelt hakkama saab ja mis vabas õhus kindlasti head maitsevad. Garneeringuid ja kastmeid peaks igaüks vastavalt oma maitsele ja võimalustele ise juurde leiutama, nii et mina märgin siinkohal üles ainult olulisemad asjad.


Pekileib

8 viilu musta vormileiba
200 g Ungari või Ukraina pekki

Vana hea pekileib on eesti inimest läbi aegade jalul hoidnud ja jaksu andnud. Suvel võib peki ja leiva aga mõnusasti vardasse ajada ja süte peal pekist veidike liigset rasva välja kõrvetada. Selleks tuleb kandilised leivaviilud ruudukesteks lõigata ja sama teha pekiga. Need pipra ja küüslauguga maitsestet lõunamaised pekid, mida turul müüakse, on selle jaoks ideaalsed. Kui paksud pekiviilud teha, sõltub leivaviilude paksusest ja tegija maitsest. Siis pole muud kui üksteise järel vardasse ajada ja kergelt grillida. Hea oleks hoida pritspudel käepärast, sest pekist sulav rasv kipub süsi leegitama. Hea soe pekileib on ka õigeks lisandiks mõne vähem rasvase liha kõrvale. Nagu näiteks kana juurde.


Kana koma kalkun

4 kanafileed (või kalkunit)
100 g kitsejuustu
100 g suitsupeekonit
grillõli
maitserohelist
soola, pipart

Kui kana asemel kalkuniliha kasutada, võiks seda eelnevalt veidike lihavasaraga tümitada, sest tegu ikkagi tugevamat sorti lihaga. Kes tahab, võib liha enne tund-paar keefiris hoida.
Filee sisse tuleks lõigata tasku, pista sinna veidike kitsejuustu ja hakitud peekonit ning sulgeda ava hambatikuga või hoopis vasardada lihahaamriga kinni. Siis pintseldada hoolsasti grillõliga ning grillida keskmiselt kuumadel sütel umbes 20 minutit. Soola, pipart ja maitserohelist lisaksin alles serveerimisel. Ja las lind küpseda pigem tasasemal kuumal ja pisut kauem, peaasi et ta kenasti läbi saab kuumutet.


Lapik lehmaliha

600 g veise välisfileed
õli
maitsevõid
soola, pipart
sidrunit

See on nüüd niisugune veidi lõuna-aafriklaste braai moodi lihaküpsetusviis, mida saab edukalt kasutada ka terake sitkema ja odavama loomaliha puhul kui välisfilee. Lõika viilud ja tao need lihahaamriga imeõhukeseks. Määri mõlemalt poolt õliga ning küpseta hästi kiirelt kuumal grillil kummaltki poolt. Vaata, et kuivaks ega kõrbema ei läheks. Soola ja pipart riputa küpsemise ajal küpsenud poolele. Serveeri kohe, pakkudes juurde killukese külma maitsevõid ja soovi korral sektorikese sidrunit. Hea pehme sai ja klaas jahedat jooki juurde.


Poesaslik

toober harilikku poeshashlõkki
terav nuga
grillõli (võib mitu eri maitset olla)

Poelihade käitlemise olulised nõksud said jutu algul juba ära jutustet. Aga mida mina alati poesaslikuga teen? Kui ma olen selle pütsikust välja võtnud, lõikan ma küljest kõikvõimalikud liigpekid ja kõõlusjad vinderdised ja muu ebameeldiva ning teen lihatükid võimalikult võrdse suurusega juppideks. Õigupoolest pole ma kunagi päris hästi aru saanud, miks ei võiks seda tööd juba vabrikus ära teha, aga on nagu on. Ja need tükid võivad olla üpris väikesed, sest poeliha on enamasti üsna kaua oma marinaadis seisnud ega karda väga ärakuivamist. Siis tõmban tükid grillõliga üle ja lasen üsna kergelt üle tule. Pigem vähem kui rohkem, sest kesse ikka kuiva kamakat tahab. Kui satub äädikavaba liha, aga tahaks eestlase maitse järgi haput lisada, võib grillimise ajal liha sidrunimahla või veiniga kasta ja tuleb sobiv maitse külge küll.


Juurikavarras

1 keskmise suurusega rullkõrvits (kabatshokk)
1 punane paprika
1 kollane paprika
karbike seeni
grillõli või tavalist õli
1 sidrun
soola, pipart

Üks hästi lihtne ja hästi ilus täiendus igale lihavardale, kuid päris tarvitatav ka iseseisva roana. Ja valmib kiirelt, eriti kui mitu inimest hakkimas. Puhasta paprikad ja lõika tollise küljepikkusega ruudukesteks. Võta rullkõrvitsal otsad maha ja lõhesta pikkupidi pooleks, siis lõika viiludeks. Pista paprika- ja rullkõrvitsatükid ning seened vaheldumisi vardasse. Seentega peab ettevaatlik olema, liiga laia varda puhul kipuvad need pragunema, peene ümara tiku otsas jälle keerlema. Nii et õhuke lapik varras oleks omal kohal. Õliga üle ja kergelt grillima. Käib kähku, peab ainult vaatama, et ära ei kärsata.


Suvesupp

karp seeni
värsket kapsast
värsket kartulit
porrulauku
maitserohelist
liha- või köögiviljapuljongit
veidi magusat valget veini

Keeda puljong. Kui pole aega ise puljongit keeta, siis kasuta mõnd head vedelat puljongikontsentraati. Suvel tõesti kuubikuid ei tahaks näha. Kui leem mulinal keeb, lisa valge vein ja lase hetk keeda, et alkohol leemest lenduks. Lisa hakitud köögiviljad ja seened ja kuumuta veel pisut – peaaegu keemiseni. Siis keera tuli alt ja pane kaas peale ja lase minutit viis kaane all tõmmata. Riputa hakitud maitseroheline peale ja võib süüa. Vabalt võib samale juurikasupile ka värskeid tomateid, hakitud küüslauku ja teravpipraid lisada, aga siis tuleb juba natuke teine supp. Igatahes võib enamikku suviseid suppe rahumeeli ka külmast peast süüa.


Vardakala ja merelised

4 ahvenat
12 austrit
4 kalmaaritoru
keeduriisi
küüslauku
paprikat
soola-pipart
maitserohelist
õli

Nagu näha juuresolevalt pildilt, ei saa suvist vesielukat teps mitte hooletusse jätta – nii kui kala on veidigi jahtunud, on ahjualused jaol. Aga väikeste armsate ahvenatega on lugu lihtne: puhastad kala ära, suskad varda kõhtu ja lased tule kohal või kõrval mõnd aega seista. See käib ka lõkke kohta. Kogu maitsestuse lisad hiljem.
Austrid on kallid, aga paar tükki võib ilu pärast ikka osta. Pealegi jäävad järele dekoratiivse funktsiooniga karbipoolmed. Austri avamine on küll omaette kunsttükk, selle võib paluda ka poes ära teha, kui kohe kokkamiseks läheb ja loomakesed kenasti koos jääga sisse pakitakse. Grill kuumaks, igasse austriga karbipoolmesse kild võid, näputäis hakitud küüslauku ja tilk tabascot või muud piprakastet. Tulisele restile seniks, kuni või mullitab ja auster veidi värvi muudab. Rohkem polegi vaja. Natuke hakitud peterselli peale ja läheb. Mullidega jooki muidugi ka.
Kalmaaritorud täida riisi, hakitud küüslaugu ja paprika seguga, mille oled eelnevalt soolanud ja pipardanud. Sulge hambatikuga, määri õliga ja keera õige käbedalt keskmiselt kuumal grillrestil ümber. Üle ei tohi mingil juhul küpsetada, muidu kisub kalmaar kummiks kätte.


Jäätisevardad

mitut värvi jäätist
kanget rummi (60-80 kraadi)

Sügavkülmast võetud jäätis lõika kenadeks kuubikuteks ja lüki varraste otsa. Taldrikule jäätisevarda alla kalla loiguke rummi ja süüta see serveerimisel põlema. Rumm sulatab veidike jäätist ning varda alla moodustub mõnus kaste. Lisa puuvilju!

KOMMENTAARID

Lisa kommentaar

Uued retseptid

Grillkala suvise murulaugupesto ja röstsibulaga

Kalaroad
Grillkala suvise murulaugupesto ja röstsibulaga