Uudiskiri Instagram Facebook
 
Tooraine

Sinep

Tooraine

Sinep

PrindiSoovita sõbrale
Foto: istockphoto.com
Sinep on üks läänemaailma vanemaid, tuntumaid ja enim kasutatavaid maitsekastmeid.
Sinep on üks läänemaailma vanemaid, tuntumaid ja enim kasutatavaid maitsekastmeid, millest vaieldamatult parimaks ja kuulsaimaks on Prantsusmaalt pärinev kange Dijoni sinep. Just sama tüüpi sinepit kasutavad ka meie sinepisõbrad, ehkki küll mitte nii valitud toorainetest valmistatuna.

Dijoni sinepi ajalugu. Juba 1390. aastal kehtestati Prantsusmaal range ettekirjutus, mille järgi tuli sinepit valmistada ainult kvaliteetsetest sinepiseemnetest ja kõige paremast äädikast. 16. sajandi lõpul asutati Orléans’is sinepivalmistajate gild. Aastal 1630 sündis samasugune Dijonis, kus poolteist sajandit hiljem määrati kindlaks ka kange sinepi põhiretsept, mille kohaselt sinep valmistati mustadest või pruunidest sinepiseemnetest ja valmimata viinamarjadest pressitud hapust mahlast (pr verjus).

Kuulsad Prantsuse sinepid. Tänapäeval kasutatakse kuldkollase värvusega Dijoni sinepis niihästi eelpool nimetatud mahla kui ka valget veini koos kooritud mustade sinepiseemnetega, Orléans’i sinep sisaldab kaua laagerdunud naturaaläädikat, tumepruun Bordeaux’ sinep aga koorimata sinepiseemneid ja kanget, kuid kääritamata viinamarjamahla. Meaux’ sinepis kasutatakse tavalist veiniäädikat, kõiki sinepiseemneid aga ei jahvatata, vaid osa nendest purustatakse, mistõttu on sinepi tekstuur teraline ning sinep kannab lisanime moutarde à l'ancienne ehk vanaaegne sinep. Sageli maitsestatakse sinepeid rohelise pipra, vahuveini või ürtide seguga; taolisi sinepeid on meilgi suuremates poodides saada.

Sinepiseemned, sinepi olulisim koostisaine, pärinevad sinepitaimelt ja võivad sordist olenevalt olla kas valged, mustad või pruunid. Neist esimesed on kõige mahedamad, teised kõige kangemad; kolmandad võib paigutada nende vahele. Läänemaailmas on sinepiseemneid ammustest aegadest kasutatud äädikahoidiste maitsestamiseks; Soome hoidiste kaudu hakkab see komme levima ka meil.

Sinepipulber. Enamasti valge ja pruuni sinepi kooritud seemnete segust valmistatud jahu on meil ja muidugi ka mujal kasutatud sinepiplaastrite valmistamiseks. Nii plaastri kui külma veega valmistatud pasta kujul tekitab sinep kehas kohaliku soojatunde, laiendades tõhusalt pindmisi veresooni ja kiirendades nõnda põletike paranemist ning lõõgastades pinges lihaseid. Ka jalgadele tehtud sinepivannid leevendavad valusid ja lõõgastavad lihaseid. Olge siiski sinepipulbri kasutamisel ettevaatlik, kuna üledoseerimine või mähise üleliia kaua pealhoidmine võib nahale tekitada tugeva ärrituse või isegi villid.

Sinepi valmistamine. Sinepijahu segamisel külma veega tekib sinepi ensüümide ja glükosiidide vahel vähemalt 10 minutit kestev keemiline reaktsioon, mille jooksul tekivad sinepile omased maitse- ja lõhnaomadused. Alles pärast seda võib lisada viinamarja-, laimi- või sidrunimahla, äädika, õlle või veini ning soola ja muud soovikohased maitseained. NB! Kuum vesi tapab ensüümid ja sinep jääb kehvavõitu.

Kasutamine. Maailmas kasutatakse sinepit märksa mitmekesisemalt, kui meil on harjumuspäraseks saanud. Üks tavalisemaid on liha ja kala marineerimine enne kuumtöötlemist, kuid sinepit lisatakse ka näiteks hapukapsale. Indias kuumutatakse sinepiseemneid selitatud võis seemnete lõhkemiseni ning kasutatakse seda võid roogade maitsestamiseks. Sinepipulbrit lisatakse täidetud munadesse, grillkastmetesse, salatikastmetesse ja ka majoneesi hulka, kusjuures viimasel juhul aitab pulber lisaks maitsestamisele kaasa ka õli ja munakollase emulgeerumisele ja segu püsivusele. USA-s kuulub rohke sinep hot dogi ehk viinerisändvitshi juurde.

Sinepi sordid. Jahvatusastmest sõltuvalt võib sinep olla kas jämedateraline või peene tekstuuriga, maitselt kange, mahe või isegi magus; viimasesse liiki kuuluvad Soome ja Rootsi sinepid. Dijoni sinepi maitse võib varieeruda väga kangest kuni suhteliselt mahedani, kuid päris magus pole ta kunagi. Inglise sinepid on enamasti väga kanged, Saksa sinepite kangus võib aga suuresti varieeruda.

Kodus tehtud sinep. Kallite välismaiste asemel võib iga sinepisõber õppida valmistama sinepit täpselt oma soovi järgi, sest maitsevariantide arv ulatub tuhandetesse. Arvestage aga seda, et sinep pole kohe pärast valmimist veel õige maitsega ning vajab järelvalmimiseks ja maitse pehmenemiseks vähemalt paar tundi. Seepärast maitsestage segu lõplikult alles pärast selle aja möödumist.

Märksõnad

sinep

Uued retseptid

Peedipunane sametkook

Sõbrapäev
Peedipunane sametkook