Uudiskiri Instagram Facebook
 
Tooraine

Võtame lamba osadeks

Tooraine

Võtame lamba osadeks

100 rooga
PrindiSoovita sõbrale
Foto: Kristel Vokk
Lambaliha on hõrk tooraine, millest saab nii lihtsaid argiroogi kui pidulaua kroone. Milliseid tükke lambast saadakse ja mida nendega tehakse? Võtame lamba pulkadeks lahti.
Sel nädalal võtame lamba osadeks. Iga päev lisandub artiklisse üks tükk, millest räägime lähemalt.
Lambaribi paikneb küljetükis ja kujutab endast ribikonte koos ribidevahelise lihaga, mis on läbikasvanud ja mahlane. Üldjuhul jäetakse natuke liha ka kontide peale.
Lamba ribi sobib grillimiseks ja barbecueks, samuti raguu valmistamiseks.
On võimalik ka ribid ükshaaval eraldada, sel juhul saab ilma kondita ribidepealse ja -vahelise liha, mis sobib hästi täidisega liharullide tegemiseks. 
Lambakints hõlmab tervet lamba tagakintsu koos kondiga. Tagaosa lihased moodustavad sisaldavad vähe rasva. Kõige väärtuslikum ja pehmem on sisetükk.
Üldjuhul ei eraldata tagaosa lihaseid üksteisest, vaid kasutatakse ühe suure kondita praetükina, mida pärast küpsetamist saab väiksemateks paladeks lõigata. Võib küpsetada ahjus ka terve tagakintsu koos kondiga või siis kondiga tagakintsu lõikudena (umbes 3–4 cm paksused). Kui panna ahju korraga terve tagakints, võiks selle pärast maitsestamist kinni siduda – s.t paarisentimeetriste vahedega nööriga üle tõmmata. Nii seisavad lihamahlad paremini lihastes ja praad on kompaktsem.
Kui jätta külge ka tagakoot, võib koodiotsa mähkida hõbepaberisse (jääb nägusam). Eriti hea on talle kints, mis on pehmem, õrnem ja puhtama maitsega. Loomulikult on see ka väiksem, mis on samuti plussiks, kuna terve lamba kints kipub olema üsna suur ning nõuab arvukamat peoseltskonda.

Lamba kondiga karbonaad on välisfilee koos seljaharjaga (s.t ilma ribikondi osata). Lihale võib peale jätta rasvakihi. Kuigi rasva maitse pole eriti hea, on plussiks see, et nii tuleb roog eriti mahlakas ning lambale omase tugeva aroomiga.
Enne serveerimist saab rasvase osa pealt ära koorida. Lamba karbonaadi võib grillida ja praadida. See sobib hästi ka üleküpsetatuna, s.t eelnevalt praetakse ja seejärel küpsetatakse juustuga kaetult ahjus.
Lamba sisefilee on kõige pehmem ja õrnem lihas – puhas tailiha, mida katab õhuke kelme.
Lamba sisefileed saab hästi toorküpsetada. Selleks tuleb panna liha koos maitseainetega kilekotti ning 12 tunniks külmikusse. Seejärel eemaldatakse tükilt liigne maitseainesegu ja tõstetakse fooliumisse keeratuna sügavkülma. Kui liha on külmunud, lõigatakse sellest õhukesed viilud, mis sobivad hästi röstsaiaga söömiseks või niisama suupisteks. Lamba sisefileest võib valmistada ka muid maitsvaid roogi kas ahjus küpsetatuna, praetuna või grillituna.
Lambasadul on lamba seljatüki lõigud koos välis- ja sisefilee ning selgrooga. Täpsemalt koosneb see kahest lõigust välisfileest, kahest lõigust sisefileest ning neid ühendavatest kontidest.
Lambasadul sobib küpsetamiseks, hautamiseks, grillimiseks ja praadimiseks. Kuna see hõlmab nii sise- kui ka välisfileed, on tegu tõeliselt pehme lihaga. Maitseomadused tõusevad veelgi, kui küpsetada liha koos kondiga. Seega on lambasadul väga hea valik mõnusa roa valmistamiseks.

KOMMENTAARID

Naine36 05.aug 2012 11:27
Asendasin küpsised ja ka nn tordipulbri, plaadikoogi pulbriga (kulus 2 pakki), või asemel kasutasin õli ja ka marju oli peaaegu topelt kogus. Väga maitsev kukkus välja, kõik kiitsid!
Külaline 06.nov 2011 18:08
@metsaline - igas suuremas toidupoes on sügavkülmas. Cristella on Eesti Pagari kaubamärk, näeb välja selline: http://www.eestipa-
gar.ee/wp-
content/uploads/lb-
products/149-lb-
download-pic.jpg
metsaline 05.nov 2011 22:26
milline see cristella muretaigen on
Hindaja 05.nov 2011 20:38
Põhja tegin cristella muretaignaga.
Hindaja 05.nov 2011 20:37
Ricottat ja tordipulbrit panin veidi rohkem, kui retseptis.
Hindaja 05.nov 2011 20:35
Tegin ainult punaste sõstardega (250g) ja kattele panin võid poole vähem. Väga hõrk kook! Hapud sõstrad ja magus vanillimaitseline taigen annavad niiiiii mõnusa kontrasti!
Syyry 22.aug 2011 11:51
Tegin sünnipäevapeoks 26 cm vormiga, kadus laualt hetkega ja kiideti taevani!
carmuska 15.aug 2011 23:01
Meeletult hea tuli, :)
v6ilill 12.aug 2011 09:18
pöhjaks võib kasutada ka neljaviljahelbeid segatuna vähese jahu, küpsetuspulbri, õli ja suhkruga. nämma.
Aniita 11.aug 2011 11:19
Lihtne, tervislik ja väga hea purukook. Marjadest kasutasin punaseid sõstraid ja mustikaid. Suur kook kadus märkamatult ja maitses sõpradele. Väga 5!
anka 10.aug 2011 13:12
mina ei kasutanud üldse mingeid küpsiseid. tegin ka põhja samast tordipulbrist võiga murendatult ja peale sai seda puru ka. täitsa super kook oli.
Hindaja 10.aug 2011 10:40
Puru tegin peale poolest pakist ja jäi väga normaalne. Maitsev, kuid eriti ei erine tavapärasest purukoogist
Kaia 06.aug 2011 15:17
Väga hea kook ja lihtne teha ka. Ricottat panin rohkem - jäi mõnus kohupiima maitse. Tordipulbri asemel võib kasutada ka tavalist jahu ja suhkrut ja jääb ka väga ok.
1
Lisa kommentaar

Uued retseptid

Kauboikartulid rosmariiniga

Argitoidud
Kauboikartulid rosmariiniga