Päike puuvilja-
riiulist

Apelsinide aeg Mida kasinamalt päike oma palet näitab, seda enam me hindame apelsine. Ning mitte sug…
Apelsinide aeg
 
Mida kasinamalt päike oma palet näitab, seda enam me hindame apelsine. Ning mitte sugugi vaid C-vitamiini pärast. Kurval kaamoseajal piisab vaid päikesekarva kera nägemisest ja peoshoidmisest, et meeleolu paraneks, kollase koore alt vallapääsev aroom aga äratab kõik tundemeeled. Ning tekitab igatsuse reisida kuhugi, kus apelsinipuud kannavad vilju ka südatalvel. Niisugusteks imelisteks maadeks on Hispaania, Iisrael, Maroko, Kreeka ja Küpros, suvel kasvavad Hiinast pärinevad apelsinid aga paljudes teisteski sooja kliimaga maades. 
 
Apelsinisorte on palju, kuid kasutuseesmärgi järgi jagamisel tekib neist kaks suurt põhirühma. Mahla saamiseks kasvatatavad sordid on magusad, suured ja mahlased, koor on mahla väljaauramise vältimiseks enamasti paks ja kinnitub tihedalt viljaliha külge. 
 
Üheks paremaks sordiks, mida sageli süüakse ka lihtsalt puuviljana, on naba-apelsin, mille tipus koore alla peidetult on veel üks pisike lisavili.

 
Hea sordina on tuntud ka ühe Iisraeli linna järgi nime saanud Jaffa. Mahla-apelsinide hulka kuuluvad ka teistest mahlaviljadest õhema koorega, kuid väga mahlased veriapelsinid. Olenevalt konkreetse aasta kasvutingimustest, sademete hulgast ning isegi sellest, kas vili kasvas puu ladvas või alumistel okstel võib veriapelsin suuresti varieeruda. 
 

Nii on pool-veriapelsinidel punane ainult viljaliha, koor aga kollane. Täis-veriapelsin on punane nii seest kui väljast, topelt-veriapelsinil on lisaks eelnevale punane ka mahl. 
 
  Söögiapelsinide maitse varieerub hapukast kuni väga magusani ning on äratuntavad suhteliselt õhukese lahtise koore poolest. Siia kuuluvad ka klementiinid, mida sageli liigitatakse ka mandariinide hulka, ja eriti magusad mesiapelsinid. 
 
On olemas ka mõruapelsinid, millest tuntuimaks sordiks on Seville ning mis leiavad kasutust keediste ja marmelaadide valmistamisel ning mainekate likööride Grand Marnier ja Curaçao maitsestamisel. Sort nimega Bergamot annab erilise maitsenüansi maailmakuulsale teesegule Earl Grey.  
 
Ostmisel valige viljad, mis sõrmega vajutades on tihkelt elastsed, kätte võttes aga tunduvad oma suurusega võrreldes rasked, koor olgu läikiv ja ilma plekkideta. Oranzh värvus ei olegi nii oluline kui arvate, sest ka täiesti küpsete ja väga mahlaste apelsinide koor võib mõnikord olla kahvatu või isegi rohekas. Kuivamise vältimiseks kilesse pakitult säilivad apelsini toatemperatuuril päris mitu päeva; külmkapi puuviljasahtlis aga 2 nädalat. 
 
Kasutada võiks apelsine senisest hoopis mitmekesisemalt. Teisisõnu mitte ainult puuviljana või joogimahla allikana, vaid kilest puhastatud sektorite või väiksemate tükkidena ka puuviljasalatites ning muidugi järelroogade, kookide ja tortide kaunistamiseks. Suurepärase maitse ja värskuse annab apelsin kana, keedusinki ja riisi sisaldavatele majoneeskastmega segasalatitele, hästi sobivad kileta apelsinisektorid või põikisuunas lõigatud viilud ka paljudesse trendikatesse vinegrettkastmega salatitesse. Apelsin sobib suurepäraselt kuumadesse sealiha-, kala- ja kanaroogadesse kas mahla kujul või tükkidena, nii eelnevaks marineerimiseks kui ka hautiseleeme või kastme hulka. Värske apelsinimahl õilistab igapäevasemagi porgandipüree- või kalasupi ning on algmaterjaliks päikesevärvi kissellile. Apelsinimahlaga maitsestatakse pannkoogi- ja saiataignaid, rääkimata lugematutest külmadest järelroogadest. Ning muidugi saab apelsinidest koos imepeenikeste kooreribadega ka niisugust mõrkjat marmelaadi, millega maiustab igal hommikul Inglise kuninganna. Puuviljana (koos kiledega) söödava apelsini koort on hõlbus eemaldada lõikenokaga varustatud apelsininoa abil. Tehke sellega apelsinikoorde 4–8 ühest tipust teiseni ulatuvat uuret ja eemaldage siis koor, lükates õhukese kumera otsa tipu juurest kooresektori alla.  Kui te ei soovi koorest sukaadi keeta, riivige kollane kooreosa peene terava riiviga ära, segage vähese suhkruga ja säilitage pisikese topsiga külmkapis. Mahedamaitselised järelroad ja küpsetised saavad apelsinikoorega maitsestamisel lausa uskumatult hõrgu maitse ja aroomi. Eelkirjeldatud apelsininoa nokakese abil saate apelsinikoorest lõigata pika riba, mida võib koolutada spiraaliks ja pruukida kokteiliklaaside või järelroogade kaunistamiseks.
 
Sektorite kilest vabastamine õnnestub kõige paremini järgmisel meetodil: eemaldage apelsinilt väikese terava noaga koor nii, et koorealust valget osa ei jää kusagil vilja külge. Seejärel lõigake suure, väga terava kokanoaga sektorid ükshaaval kilede vahelt välja.
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa