Uudiskiri Instagram Facebook
 
Võtted

Muretainas

Võtted

Muretainas

Maire Suitsu
PrindiSoovita sõbrale
Muretainas koosneb vaid jahust, rasvainest ja väga vähesest vedelikust. Kergitaja roll selles tainass jääb peamiselt rasvainele, kuigi mõnikord lisatakse ka küpsetuspulbrit.
Muretainas koosneb vaid jahust, rasvainest ja väga vähesest vedelikust. Kergitaja roll selles taignas jääb peamiselt rasvainele, kuigi mõnikord lisatakse ka küpsetuspulbrit. Muretainate hulka loetakse ka magus muretainas ja pâte brisée ehk magus pirukataigen, mis sisaldavad suuremal või väiksemal määral suhkrut ja ka ühe muna.

Eripära
Muretaina eripäraks on muredus, mistõttu tuleb vältida igasugust sõtkumist ja liigset segamist, mis võiks tekitada sitkainet. Segage võimalikult külm tükeldatud rasvaine tainakonksudega jahu hulka, lõpetades töötlemise otsekohe, kui taigen on ühtlaselt sõmer. Seejärel suruge tainas lamedaks kettaks, mähkige toidukilesse ja laske tund aega külmas seista. Selle aja jooksul muutub taigen paremini rullitavaks.
Teine üldlevinud viis muretaigna valmistamiseks on toasoojuses veidi pehmenenud rasvainetükikeste jahu hulka näppimine kahe käe sõrmedega.
Kolmandaks võimaluseks on taignaseguri või mikseri taignakonksude kasutamine.

Variandid.
Väga sageli kasutatakse taignas ka kohupiima. See lubab muretaina rasvasisaldust vähendada ilma maitse või mureduse halvenemiseta. Kui tavaliselt on muretaigna rasvaine ja jahu kaalusuhe 1:1, siis kohupiimamuretaignas on jahu, rasvainet ja kohupiima võrdsetes kaaluosades. Rasvasisaldus väheneb nõnda 50%-lt 33%-le.
Soome murotaikina ei ole muretainas. Kui taina valmistamine algab pehme või ja suhkru vahustamisega, misjärel tainasse mikserdatakse munad, ei ole tegemist muretainaga, kuigi sellist nime kasutatakse selle tainatüübi kohta viimasel ajal üha sagedamini. Küllap on siin tegemist järjekordse eksiarvamusega soome ja eesti keele mõistete üksühese kattumise kohta. Murotaikina on tõesti väga mure ja habras, kuid tegemist on siiski erineva tainaliigi ehk liivatainaga.

Klassikaline muretainas
Muretainas saab seda muredam ja oma nime õigustavam, mida lühemalt seda töödeldakse ning mida vähem rasvaine töötlemise käigus sulab ja jahuga ühineb. Valmis taina järelvalmitamine külmas kohas enne lahtirullimist parandab taina omadusi veelgi ning hästi õnnestunud muretainast pirukaümbris on tõesti õrn ja leheline.

Alljärgnevatest kogustest saate 0,5 kg tainast ning seda jätkub suurele madalale pirukavormile (26–28 cm); suure ahjuplaadi katmiseks tuleb koguseid kahekordistada.
250 g küpsetusmargariini
4 dl jahu
4 sl jääkülma vett

Võrratult mureda taina saate köögikombainiga nõnda: lõigake külm margariin kuuma vette kastetud noaga sentimeetristeks tükkideks ja pange 10 minutiks külmutuskambrisse. Võite samasse panna ka vee ning isegi köögikombaini segamisanuma ja lõikenoa. Pange külm rasv ilma seda soojade kätega puudutamata segamisanumasse, kallake jahu peale ning töödelge 6 sekundit (või lülitage pulssrezhiimi sisse kuus korda järjest) ehk kuni segu on muutunud ühtlaselt väikeseteraliseks. Lülitage masin otsekohe välja ning võtke tass külma veega. Lülitage masin uuesti sisse ja kallake vesi kiiresti söötmisavast sisse. Jälgige taignat hoolega ning lülitage masin välja samal hetkel, kui taigen hakkab näitama ühtlaseks palliks vormumise esimesi märke. Selleks kulub jällegi vaid mõni sekund, nii et olge valvsad
Võtke tainas masinast välja, pange kilekotti, vajutage lamedaks kettaks ja pange vähemalt tunniks, aga veel parem järgmise päevani külmkappi. Külmast võetud taignale andke rullimise hõlbustamiseks 10 minutit aega soojeneda, ning rullige siis külmas hoitud või jääkülma veega täidetud taignarulliga õhukeseks. Tehke seda mitte otse laual, vaid kahe eelnevalt jahuse käega ülepühitud küpsetuspaberi vahel. Kasutage jahu minimaalselt, sest rohke jahu lisamine rullimisel teeb taigna kõvaks. Alustage rullimist keskelt ja liikuge rulliga mitte edasi-tagasi, vaid ainult ühes suunas – seestpoolt väljapoole. Äärde jõudes vähendage survet, et servad ei saaks liiga õhukesed.
Tõstke tainas vormi peale kas tainarulli ümber keeratult või tehke seda paberi abil; vajutage taigen vormi keskelt vastu põhja ja liikuge sealt servade suunas, vajutades taigna kätega tihedalt vastu vormi põhja ja seinu ning lükates nõnda välja taina ja vormi vahele jäänud õhu. Vältige taina venitamist, mis põhjustaks küpsemisel taina kokkutõmbumise ja tainaservade allavajumise.
Kui vormil pole eenduvat äärt, sõitke taignarulliga üle vormi, lõigates nii maha taigna ülejäägid. Äärega vormi puhul lõigake ülejääk ära kääridega. Tainaserva võite sõrmedega laineliseks vormida või kahvliga hambuliseks vajutada.

Kiirmuretainas
Kui teid rahuldab ka vähem täiuslik pirukaümbris, võite taina valmistada käsitsi ja kohe tarvitusele võtta. Näppige noaga kuubistatud ja õige veidi pehmenenud margariin ja jahu sõrmedega kiiresti ühtlaselt sõmeraks, lisage vesi ja segage võimalikult nobedasti tainaks. Mida külmemad on käed, seda parem on tulemus. Ingliskeelne väljend pastry hands (tainakäed) muide tähendabki külmi käsi. Vajutage tainas jahuste kätega vormi põhjale ja seintele ja tõstke vorm täidise valmimiseni külma. Sama kvaliteediga tulemuse saate ka külma tükeldatud margariini ja jahu nobedal töötlemisel mikseri tainakonksudega.

Pâte brisée ehk magus pirukatainas
5 dl jahu
1 muna
1 napp tl soola
2 tl suhkrut
150 g võid
1 sl piima

Lõika külm või tulise noaga pisikesteks kuubikuteks ja lase veidi pehmeneda. Sõelu jahu taignalauale ja vajuta kuhja keskele süvend. Pane sinna muna, sool, suhkur ja võikuubikud. Hakka oma töökäega aineid jahuga kokku näppima, teise käega kogu aeg jahu juurde tõmmates. Kui kogu jahu on läbi töötatud, tilguta siia-sinna piima, tõmba tainas kokku ning sõtku seda käepäkaga 3–4 korda, kuid mitte rohkem. Mähi taigen toidukilesse ja hoia vähemalt 24 tundi või kuni 3 päeva külmkapis; sellest pikemal seismisel hakkavad taina omadused halvenema.

Kohupiima-muretainas
250 g kohupiima
250 g margariini
250 g (4 dl) jahu
1 tl küpsetuspulbrit

Lase margariin toatemperatuuril soojeneda ja mikserda siis kohupiimaga ühtlaseks. Sõelu segu peale küpsetuspulbriga segatud jahu. Sega tainas taignakonksude, käte või lusikaga ühtlaseks nii vähese töötlemisega kui võimalik. Lase paar tundi kinnikaetult külmas seista, et tainas muutuks rullitavaks.
 

Uued retseptid

Peedipunane sametkook

Sõbrapäev
Peedipunane sametkook