Maitsehitid
Viljad hoidisteks!

August on viljakas kuu. Peenramaal kosuvad kurgid ja kapsad, kartulid ja tomatid, põõsad ja metsaalused punetavad valmivatest marjadest, aias potsatab puudelt puuvilju ja metsa alla ilmuvad seenekübarad. Nüüd tuleb purgid-kaaned valmis panna ja kõik see saak talveks talletada.

Maitsehitid
Nüüd on saak kõik noor ja värske

Esimesed porgandid ja kartulid, lillkapsas ja herned, kukeseened on kohal. Kõik on noor ja värske. Jääb üle neile suviselt hõrkudele köögiviljadele lisada kerget kanaliha või kala, peoga maitserohelist ja ahju! Kesksuve desserdiks sobivad aga külmutatud magustoidud, mis magusatest marjadest maitset…

Maitsehitid
Suviseks kõhutäieks salativaagen

Suvel pole vaja toas pliidi ääres vaaritada, lao vaagnale kõhutäiteks kokku üks maitsev salat ubade, kana, arbuusi või fetajuustuga. Maitseb alati hea. Ja on tervislik pealekauba.

Maitsehitid
Suveõhtu road varrastel ja maasikatega

Suvine grillihooaeg kogub hoogu, levitades kõikjale ahvatlevaid aroome. Sel kuul pistame road vardasse ja vardad grillile. Kui grillitud roogadega nälg kustutatud, maiustame maasikakoogi või -desserdiga.

Maitsehitid
Suvised hommikusöögid

Suvehommikud on kaunid koos rõkkava linnulaulu ja sooja päikesega. Tee need eriliseks, hellitades end smuutide, tervislike pannkookide, marja-jogurtipurgi või isetehtud seemne-pähklimüsliga.

Maitsehitid
Suitsused road õues söömiseks

Minu talu asub soode ja rabade vahel Kuimetsa küla lõpus, keset metsikut ja ilusat loodust, kus inimene floora ja fauna arengusse ei sekku.

Maitsehitid
Kevadised pirukad ja rabarberiga maiustused

Kadrioru park puhkeb kevade ootuses taas kord õide ja nii ka minu teine kohvik Katharinenthal, mis asub otse Luigetiigi ääres ja on justkui loodud pargis jalutajatele väikest kehakinnitust pakkuma.

Maitsehitid
Nostalgiahõngulised peolauatordid

Maikuu on üks helge kuu – emadepäev, koolide-lasteaedade lõpupeod ja palju kauneid kevadisi sünnipäevi, mispuhul pakume nostalgiahõngulisi peotorte!

Maitsehitid
Briti köögi parimad palad

Briti köök kipub oma tuntuse poolest Itaalia, Hispaania või Aasia köökide kõrval tagaplaanile jääma. Ometi on brittidelgi rohkelt pika ajalooga hõrgutisi, mis tasub oma retseptivaramusse salvestada

Maitsehitid
Kevad hüüab tulles

Lõpuks ometi on kevad käes! Ühel päikesepaistelisel kevadpäeval jalutasin läbi linna ja jäin vaatama vastutulijate nägusid. Hallid kurjad kogud olid asendunud rõõmsate ja elujõuliste inimestega. Üldine foon muutub päev-päevalt positiivsemaks ja rõõmsamaks. See inspireerib mind meeletult! Tunnen, et…

Maitsehitid
Kevadpühade lauale!

Kevadpühadelauale valmista midagi värvilist, tervislikku ja maitsvat. Kevadine paast lõpeb lihavõttepühadega ja nüüd võid maitsemeeli kostitada kõige hea ja paremaga.

Maitsehitid
Kevadiselt kerged kalad

Kevadiseks paastuajaks pole paremat ja tervislikumat toitu kui kala — kui vaid värsket kala võtta oleks! Veab neil, kellel omal kalamees kodus. Kui aga võtta pole ei kohalikku kala ega kalameest, tasub poe- või turuvalikust mõni eksootilisem mereelukas üles otsida. Siit nad tulevad — merilest, tuur…

Maitsehitid
Gruusia ehedad maitsed

Grusiin arvab, et külaline on jumala kingitus, ja kostitab külalisi alati ülikülluslikult.

Maitsehitid
Efektsed ampsud Eesti sünnipäevaks

Väärt suupisted ei ahelda meid laua taha ega jäta ülesöömise kätte vaevlema, vaid loovad eelduse pidulikuks seltskondlikuks sündmuseks. Seekordsed ampsud sobivad vabariigi aastapäeva pidulauale. Nende valmistamine nõuab küll aega ja osavust, kuid sööjad oskavad seda hinnata!

Maitsehitid
Kasuteguriga toit

Vastu kevadet otsustab mõnigi meist oma keha eest paremini hoolt kanda, et jaguks energiat ja peeglike seina peal hommikuti meeldivalt üllataks. Kasuteguriga toit, mis tervisele ja ilule hoogu annab, ON maitsev ja sobib ka sõpradega jagamiseks.

Maitsehitid
Juustutoidud

Juustusorte leidub maailmas üle tuhande. Raske on isegi ette kujutada, kui palju tekstuure ja maitseid pakub meile juustumaailm ja kui palju erinevaid roogi sellest valmistada saab. Ei olnudki väga ammu, kui sööjad imestasid siiralt: kas tõesti kook on valmistatud juustust?! Nüüd sööme mõnuga juustu…

Maitsehitid
Taipärased toidud

Hapu, terav, soolane ja magus otsivad taipärases köögis tasakaalu.  

Maitsehitid
Jõulul on maitse ja lõhn

Ehkki meil kõigil, ka mul, on välja kujunenud omad lemmikud verivorstidest piparkookideni, milleta jõulusid ettegi ei kujuta, meeldib mulle igal aastal katsetada ka uusi jõuluroogi. 

Maitsehitid
Šokolaad toidus

Šokolaad, see paljude nõrkus ja kiusatus, lohutus ja ahvatlus on asendamatu magustoitude ja kookide valmistamisel. Nii raske on temast ära öelda! Aga niisama hästi sobib see suussulav hõrgutis laiendama ka soolaste toitude maitseskaalat.

Maitsehitid
Sisemise päikesepaiste toidud

Kui väljas on külm, kõle ja pime, on õige aeg valmistada põnevaid eksootilisi maitseid, mis soojendavad seestpoolt. Ja elu on jälle ilus!

Maitsehitid
Laisa päeva hommikul

Värskelt keedetud kohvi ja sooja saia lõhn tungivad ninna − on see unes või ilmsi? Kas poleks mõnus puhkepäeva hommikul nii ärgata! Hommikusöök voodis − tõeline luksus, eriti vahva, kui lausa üllatus. Et see vaid ilusaks unenäoks ei jääks, pakume valikut kiirelt valmivaid hommikusööke, mida oma arms…

Maitsehitid
Hakkliharoad, inspireeritud maailma eri paigust

Hakklihast saab mõnel argiõhtul perele kiiresti maitsva roa. Kui on rohkem aega, võib kvaliteetse hakkliha valmistada endale meelepärasest lihast. Kahjuks on siiani poest pea võimatu leida lamba- või ulukihakkliha, millest mina vahel rõõmuga sööki valmistaksin. Siis tuleb seda sobilikust lihatükist…

Maitsehitid
Kiired road vähestest ainetest

Sulnist suvest oleme jõudnud argisesse sügisesse. Töönädala õhtutel on taas hinnas road, mis nõuavad vähe ja valmivad kähku. Otse loomulikult ei saa praegusel aastaajal üle ega ümber värskest köögiviljast ja sügismarjadest.

Maitsehitid
Metsa seenele!

Mulle meeldivad hommikused seeneretked metsa – mõnusad tunnid looduses koos väikese piknikuga. Ja on ju tore, kui korvitäie seentega tagasi jõudes sellest ka midagi maitsvat kõhutäiteks saab.

Maitsehitid
Pane suvi purki!

Kas pole tore midagi oma aia saadustest purki hoidistada? Juba mitmendat suve on minu suured lemmikud magusteravad tšatnid, mida tihti grillipeole minnes kodust kaasa haaran. Ja uskuge – need saavad alati kiirelt otsa!

Maitsehitid
Parimad maitsed põllult ja metsast

On aeg nautida kodumaiseid aia- ja metsaande. Millal siis veel, kui mitte praegu, nautida kõike seda head ja paremat, mida pakub meie napp suvi, ning talletada talveks vitamiine ja maitsemälestusi. 

Maitsehitid
Südasuvised road

Üks suvemõnusid on kahtlemata värske toit. Peenralt ja kasvuhoonest, põõsalt ja puu otsast – parim, mida suvi meie toidulauale pakub. Suvevärsked viljad ei vaja just palju lisaks, puhas maitse ise on nauditav. Parim desserdivalik soojal ajal on külmutatud magustoit värskete marjadega. Ja kaloreid –…

Maitsehitid
Hurraa! Aiapidu! Lastele!

Nüüd saab vabalt õues hullata, veemänge korraldada, puude otsas turnida. Pidada pidu kas keset õue, rannal või kas või metsas! Tühja sest jahedast suvest!

Maitsehitid
Hea, parem, kõige parem...JÄÄTIS!

Jäätiseralli käib täies hoos...kes masindab segusid ja marju kokku ise, kes suristab õhtuti valmis klaasitäie kokteili. Enne kui suvepäike metsa taha loojub, kingib jahutav jäätisemaius päevast päeva ilusaid hetki.  

Maitsehitid
Võta õues võileiba

Eestimaa on nii ilus! Minge õue, sõitke ringi, rattaga, autoga, rongiga. Võileib pistke kotti. Eriti kui lapsed kaasas. Enne kui turvavöö jõuab kinni klõpsatada, on ju kõigil kõht kohe TÜ-HI!

Maitsehitid
Suured suvesalatid

Rohkelt rohelist, sekka liha, juustu või mereande – suur suvine salat toidab tõhusalt suuremagi hulga sööjaid. Sellise kõhutäie valmistamine on lihtne ja käib kähku.

Maitsehitid
Jagatud toidurõõm

Emadepäevakuus saab Eesti Naine, üks Eesti vanimaid ajakirju, 90 aastaseks. Kui sel aastal istuti valge laudlinaga laua ümber ja tunti juubelist nautimisrõõmu, siis möödunud aastal tähistas toimetus sünnipäeva köögitoimetaja Lia söögilaua ümber, maitstes üksteise lemmikretseptide järgi – enamjaolt…

Maitsehitid
Rohetav menüü

Päris keeruline on iga nädal järjest välja mõelda, mida perele söögiks valmistada. Pakume nädala jagu ideid, mis seda ülesannet ehk lihtsustada aitavad. Kuna praegu leiab aianurgast või metsa alt ka värsket rohelist, tasub seda võimalikult palju toidu sisse sokutada. Naat, nõges, hapukoblikas, karul…

Maitsehitid
Nädalavahetuse kodused pirukad

Küpseta nädalavahetusel ahjusooje pirukaid ja tee kodu pirukalõhnaseks! Kõrvale kausitäis värsket salatit ja kõht saab mõnusalt täis! Pirukaid on mõnus ka kevadistele metsaretkedele ja piknikuile kaasa võtta.

Maitsehitid
Lihavõtte brunch

Kevadpühade ajal on vaba aega rohkem käes ja pere või sõbrad saab külla kutsuda juba ennelõunaks. Kevadistes toonides toidud toovad päikese ja roheluse otse lauale. Ja nii nagu on mõeldamatud jõulud ilma piparkookide või jaanipäev grillimiseta, siis lihavõtete aegu ei saa hakkama ilma pasha'ta. Keva…

Maitsehitid
Äratus, talveuni on läbi!

Sooviks juba ärgata, samas tahaks tekki uuesti ninani sikutada. Vastupidiselt kõigile mõistlikele soovitustele ja vihjetele peatsele bikiinihooaja algusele...tahaks hoopis Midagi Head! Olgu, sööme rohkem ka kala, mis saledat joont hoiaks.

Maitsehitid
Värvi, värskust ja vitamiine

Plirts-plärts, käes on märts! Kuu, mil algab kevad. Rõõmu päikesest ja kevade ootusest kui palju! Kuid kas pole mitte tuttav tunne: päike sirab taevas, aga hirmsasti ajab haigutama ja midagi ei jaksa teha, kevadväsimus kimbutab. Varakevad ongi aasta kõige vitamiinivaesem aeg. Meie oma sügisesed köög…

Maitsehitid
Kalapäeva parimad palad

Räim, silk ja heeringas pakuvad suutäit soolast vaid ainult neile omasel moel. Koduselt ja mitmekülgselt. 

Maitsehitid
Peolaud Eesti Vabariigile

Lia Virkus sai sõbrannalt uudistamiseks ühe vana vahva retseptivihiku. Need 1925. aastal Peru kooli (asus Vigalas) koka Salme Holmbergi poolt kirja pandud road inspireerisidki teda seekord peolaua katmisel. Pille Enden järgis samal ajal lihtsa kodumaise tooraine väärtustamise ideed. Häid maitseid on…

Maitsehitid
Lahedad leivatoidud argi- ja pidupäevaks

Eestlased on leiba põhitoiduks pidanud aastasadu ja seda peaks tänapäevalgi rohkem väärtustama, kuna leival on palju tervisele kasulikke külgi. Vabariigi süünipäev ole ka enam mägede taga, seega ole lahke ja napsa siit peolauale mõni hea idee.

Maitsehitid
Kaneelisaia pehmed keerud

Poleemiline kaneel inspireeris meid pehmeid ja võiseid kaneelisaiu valmistama küll ühest tainast, ent viiel erineval moel. 

Maitsehitid
Leide vanast retseptivihikust

Vahva on vanu retsepte täis vihikuid lehitseda. Verona Lepa käsikirjaline kogumik 20. sajandi esimesest poolest sisaldab häid lihtsaid ja praeguseks unustusse vajunud retsepte. Neid tasub meenutada. Just sellisena, nagu nad kunagi kirja on pandud.

Maitsehitid
Talvised maitsed Eesti moodi

Arusaam, et Eesti köök on igav ja maitsetu, koosnedes kartulikördilaadsetest ollustest, on õnneks aegunud.

Maitsehitid
Krõps! Krõps! Pähklid ja seemned

Pähklid ja seemned sobivad nii hõrkude roogade kui ka magustoitude sisse ja peale. Vitamiinide ja mineraalainete allikana tuntud pähklid ja seemned tõstavad roogade toiteväärtust, andes samas mõnusa maitse ja hamba all krõmpsuva koostise. Lisaks varustab oravate põhitoidus meid valguga ning seegi po…

Maitsehitid
Helisevad aisakellad!

Jõuluaeg on eriline. Meeleolu on vaikne, aga samas ülevoolav. Peolaua tahaks katta traditsiooniliselt ja samas ka veidi teisiti, värskete ja pisut ülemeelikute üllatusideedega pikitult. On nii mõnus, kui detsembrikuises köögis hõljuvad tuttavad magus-vürtsikad lõhnad ja marinaadised maitsed, mis jõu…

Maitsehitid
Sooja leiba, mõtelge...

Ahjusoe leib-sai hommikul kohvi või lõuna ajal supi kõrvale, hõrk lõhn sinna juurde – mmm, mis mõnu!

Maitsehitid
Toidud vormi

Õhtusöögiks pole midagi mõnusamat kui ahjust võetud aroomikas vormiroog. Vormirooga on lihtne ette valmistada juba eelmisel päeval. Töölt tulles paned vormi juustuga ülepuistatult 20 minutiks ahju soojenema-küpsema.

Maitsehitid
Suur kohupiimaisu

Kohupiim on üks väärt kraam, kuna seda valmistades võetakse piimast välja parim. Ja see jääb kõik kohupiima sisse! Nii on kohupiim täisväärtuslik ja hästi omastatav piimavalgukontsentraat.

Maitsehitid
Kana maitseb kõigile!

Kanalihal on palju plusse: see valmib kiiresti, sobib tänu oma neutraalsusele väga paljusid roogi täiendama, on vähese kalorsuse tõttu tervislik ja – last but not least – maitseb tavaliselt kõigile, eriti lastele! Oma retseptivarudest pakuvad parimaid maitseid Pereköögi toimetaja Mari-Liis Ilover ja…

Maitsehitid
Koogid pannile!

Pannkookidel on ikka kuidagi nostalgiline lapsepõlvemaitse, kuigi ajaga on koogid pisut muutunud. Mina näiteks kasutan palju erinevaid jahusid. Nisujahu hakkab täitsa ununema. Munaga ma kokku ei hoia, võid panen ka nii et mühiseb.