Müügil on uus kalastusajakiri

Autor: Toidutare
Kui oled kirglik kalamees või alles unistad selleks saamisest, siis uus maimuke ootab tutvumist! 
Ajakirja esinumbri teemad on rohkem kui uhked. Loe ja vaata!

Kes siis Jurakat ei teaks?
Erki Oppet alias Jurakat teavad ju kõik: Eesti suurima kalastusfoorumi kalale.ee liikmed, kõvemad kalamehed ja võistlejad üle Eesti, kes ehk isegi foorumis ei käi. See mees on legend ja vähemalt kuulnud on temast paljud pühapäevakalamehedki.
Ta saab enamasti oluliselt rohkem kala kui teised ja on suuteline ka nii-öelda kaevust kala kätte saama. Foorumis on vahel lugeda olnud tohutust hulgast karikatest, mis Jurakas olla võistlustelt saanud. „On-on,“ kinnitab Jurakas. „Garaažis on mul neid kaks banaanikastitäit ja kolmas hakkab ka täis saama. Aga kuld ja kard ei ole mulle ka eriti oluline.“
Juraka esimene mõõduvõtt oli 15aastasena sügisene haugipüügivõistlus Viljandi järvel. „Mul õnnestus 3,55-kilone haug kätte saada. See oli päeva suurim,“ meenutab ta. „Auhinnaks sain diplomi ja Leedu multifunktsionaalse taskunoa.“
Sealsamas Viljandis alustaski väike Erki oma kalameheteed. Täna, ligi neljakümnesena tõdeb ta, et kui noorest peast, mil hormoonid möllasid ja oli vaja tempe teha, nihkus kalapüük veidi tagaplaanile, siis viimased 15–20 aastat on kalastamine mänginud tema elus vaat et juhtrolli. „Kui teinekord elukaaslasega vähe naginaks on läinud, siis mina olen öelnud, et naised tulevad ja lähevad, kalapüük jääb. Pärast seda ei öelda enam midagi vastu,“ nendib Jurakas.

***

Kuidas pildistada kala?
Et üks pilt räägib rohkem kui tuhat sõna, võib küll olla tüütuseni korrutatud tarkusetera, ent oma sisult püsib see jätkuvalt kuldne.
Kes meist poleks kuulnud sõpradelt lugusid kalalkäimisest ja sellest, millise saagiga õhtul koju naasti. Just saagi osas meenub aga sageli vana hea kalamehejutt: „Vot eile tõmbasin välja vot se-e-l-l-i-se havi!“ Aga kas see ikka oli nii? Või oli kala tegelikkuses siiski veidi lühem ja tema silmadevahe vaksast väiksem? Kuidas ennast sõpradele usutavaks teha? Kuidas siis panna see üks pilt pajatama muhedat lugu ja jäädvustama eredamaid hetki?
Loe loodusfotograafide Marko Poolametsa ja Elvin Heinla näpunäiteid ajakirja esimesest numbrist!

***

Limasest kingsepast hobukala
Muidugi on see linask! Eesti keeles on sellel kalal vähemalt üheksa nimetust lisaks eelmainitule, ihtüoloogiliselt ametlikule. Huvitav on see, et vähemalt kaks neist on samatähenduslikud: linaskit hüütakse nii kingsepaks kui ka sapožnikuks.
Olles suhelnud selle kalaga, teda püüdnud, käes hoidnud ja mine tea, ehk isegi vette tagasi lasknud, ei unusta sa iial esiteks seda, kui kompaktne ja tõesti nahkjas on tema keha, kui ühtlaselt on ta kaetud paksu limaga ega ka seda, kui tugev see kala tegelikult on. Suuremad linaskid, üle seitsme aasta vanad, kogupikkusega 31–34 sentimeetrit ning kaaluga üle 500 grammi, on tõsised vastased isegi kogenud ja tugevale kalamehele. Mulle on alati silma- ja kompamisrõõmu valmistanud ka linaski väga väikestest soomustest koosnev, aga üllatavalt ühtlane ja tihe soomussärk, mis on pealegi rohekaspruunika pronksi värvi.
Loo autoriks on teadusemees Aleksei Turovski.

***

Kuidas poeg isast kalamehe tegi
Üldjuhul suunavad lapsi hobide rüppe vanemad, kuid Baltika e-kaubanduse juhi Märt Aabi peres juhtus vastupidi – kõigepealt nakatus kalastamiskirest tema poeg Johannes ja alles siis isa!
Noor Aab teeb täna isegi täismeestele juba „silmad ette“. Nimelt õngitses Johannes end Paunküla Karika esimesel etapil meeste arvestuses tänavu talvel koguni kuuendale kohale. „Mehed olid üsna häiritud,“ pajatab isa Märt, ja muigab: „Seal olid ju kõik tipud kohal, oma viiskümmend-kuuskümmend meest. Eelmisel aastal oli... (vaatab poisi otsa) mis koht see oli, kus sa seitsmenda koha said?“ „Uljaste,“ vastab 11aastane Johannes. Isal lööb silm särama: „Ja seal oli koos sada viiskümmend meest, kellest alla saja üldse kala sai – ja seitsmes koht!“
„Inimesed on erinevad ning erinevatele kalastajatele tähendab kalastamine erinevat asja,“ leiab Märt. „Meie puhul on oluline võistlus ning asja sotsiaalne pool – koos kalal käimine, suhtlemine ja võistlemine.“

***

AJAKIRJA „KALALE!“ ESIMESES NUMBRIS VEEL:
• Viljandi järv - priskete ahvenate paradiis
• Eesti mehed Norras paltust püüdmas
• Näpunäiteid algajale õngitsejale
• Marek „Rebaseonu“ Rebase suvised püügisoovitused
• ... ja palju muud!

Telli „KALALE!“ juba täna!
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa