Uudiskiri Instagram Facebook
 
Nädalalood

Pohlad, talve alguse vitamiinid

Nädalalood

Pohlad, talve alguse vitamiinid

Lia Virkus Eesti Naine
PrindiSoovita sõbrale
Foto: Jaan Heinmaa
Tervislikud pohlamarjad sisaldavad soodsas vahekorras suhkruid ja happeid ning säilivad külmkapis hästi isegi
värskelt või vaid veega ülevalatult.
Põhjamaade rahvad on pohli hoidistanud ammustest aegadest peale. Tänu suurele bensoehappesisaldusele säilivad need marjad ka kõige lihtsamais tingimustes, nt jahedas kohas
seisvas punutud korvis või tünnis veega ülevalatult lausa kevadeni. Bensoehappel on mikroobe hävitav ja nende elutegevust pärssiv toime, mistõttu just hapud pohlahoidised säilivad hästi.

Talveperioodil on pohlad märkimisväärne C-vitamiini allikas, sest see säilib värsketes pohlades hästi. Ka on pohlahoidised olnud läbi aegade suurepärane lisand liha kõrvale. Tänapäeval valmistame pohladest moose ja hapukat salatit – kas koos õuntega või üksnes pohladest. Mahla on neist kuivavõitu marjadest kõige otstarbekam teha just keetes. Võib valmistada ka toor- ja vesihoidiseid ning pohlalikööri. Kindlasti tasub neid hapukaid marju ka sügavkülmutada ja kuivatada.

Hapust maitsest hoolimata on pohlas rohkesti suhkruid, neist enim fruktoosi. Peale C-vitamiini leidub pohlas veel näiteks ka karotenoide ja bioflavonoide. Samuti kiud-, park- ja värvaineid ning mikroelemente. Pohlad mõjuvad hästi nahaprobleemide, reuma, liigesehaiguste, seedehäirete ja hingamisteede haiguste korral. Kasulikud on ka pohlalehed, millest võib valmistada raviteed.

Soovitan ka maitsvat toorhoidist: püreesta kolmandik marjadest sauseguriga või köögikombainis ning kalla puhtasse purki tervetele marjadele. Püree peab katma marju nii purkipanekul kui ka hilisemal hoidise kasutamisel. Säilita hoidist kaanega kaetult külmkapis. Kasuta marjakookides, tortides, putrude maitsestamiseks, smuutides või muul meelepärasel moel.

Pohla-jogurtitort
Pohla-vaarikasmuuti
Kuumad hakklihaleivad terava pohlamoosiga

KOMMENTAARID

Siks 13.juuli 2016 22:57
Pohlad on küll kahtlemata üli mõnusad, aga olen avastanud ka paar muud varianti ... näiteks siin on head infot selle kohta, kuidas oma tervit tugevdada: http://www.auravi-
sion.eu/index.php?pa-
ge=356
. Kõik küll kardavad Kyäni vitamiine hirmsasti, aga tegelikult on see täiesti looduslik!
1
Lisa kommentaar

Uued retseptid

Munavalgeomlett kodujuustu ja spinatiga

Argitoidud
Munavalgeomlett kodujuustu ja spinatiga