Uudiskiri Instagram Facebook
 
Nädalalood

Riesling - miks see vein siis ometi nii populaarne on?

Nädalalood

Riesling - miks see vein siis ometi nii populaarne on?

PrindiSoovita sõbrale
Kuulus veiniajakirjanik ja kirjanik Tomas Stevenson on öelnud: "Ühegi teise veinisordi lonksus pole sellist maitseintensiivsust ja krõbedat happesust nagu Rieslingil". 
Nii on ilmselt seetõttu, et nimetatud veini valmistamiseks kasutatakse ärahellitatud viinamarjasorti "Riesling". Üldise arvamuse kohaselt kasvavad parimad neist Moseli jõe orgudes Saksamaal. Kuid "Rieslingit" on hakanud kasvatama ka hispaanlased, ameeriklased ja teiste maade veinitootjad. Mille pärast?

ÜKS KOLMEST
Põhjus on ilmselt ka selles, et koos viinamarjadega Chardonnay ja Sauvignon Blanc moodustab Riesling ainulaadse valgete viinamarjasortide kolmiku. Rieslingi viinamarjad on klassikalised Saksa viinamarjad, millest valmistatakse noort, pikantselt tsitruselist, aasa- ja põllulilledelõhnalist, mesist, eriti aroomikat ja väga tugeva mineraalse järelmaitsega pikaealist valget veini.
Sõltuvalt veini säilitamisest, viinamarjade saagist ja valmistamisviisist võib Rieslingi viinamarjadest valmistatud vein olla kerge, kuiva, värske ja täidlase maitsega või ka magus. Rieslingit võib kaua säilitada aja jooksul muutub selle maitse ainult veelgi huvitavamaks.
Tänu sellele on Rieslingi viinamarjad eriti hinnatud. See sort armastab jahedat kliimat, küpseb hilja, ei kannata ei kuumust, otseseid päikesekiiri ega ka tõmbetuult. Seetõttu sobib nende kasvatamiseks Saksamaa jahe kliima eriti hästi.
Kuna Rieslingi viinamarjasorte on hulgaliselt, siis võib seda veini kohandada erinevate roogadega . Lisaks sellele valmistatakse "Rieslingi" viinamarjasordist ka vahuveini. Riesling on vahuveini jaoks eriti sobiv tooraine.

MAITSE, MIDA SUUDAB HINNATA KA MITTEPROFESSIONAAL
Üks peamisi põhjuseid, miks Rieslingi veinid on maailma populaarsemate veinide hulgas on seotud selle joogisordi maitseomadustega. Ekspertide väitel võivad Reislingit hinnata ka need, kes pole erilised veiniarmastajad või veinitundjad. Selle aitab kaasa Rieslingi aroomibukett.
Veidi rohkem asjatundlikud veiniharrastajad hindavad ka seda, et Rieslingil ei ole veinidele omast tammevaatide maitset.
Lisaks sellele on Reisling pikaealine. Noore veinina on selle maitse on suurepärane ja mõne aasta möödudes, kui Rieslingit õigesti hoida, tekib sellele uus maitse- ja lõhnabukett, mis on Rieslingi austajate hulgas eriliselt hinnatud.
Loomulikult ei ole viimasel kohal ka joogi hind. Isegi kõige parem Riesling on suhteliselt soodsahinnaline võrreldes teisi veinisorte kasutavate veinitootjate toodanguga. Lisaks teistele Rieslingi veinidele on Eestis võimalik osta ka Alytuses "Rieslingi" viinamarjadest valmistatud naturaalselt kääritatud poolkuiva valget vahuveini. Viinamarju selle veini valmistamiseks saadakse Itaaliast.


Uued retseptid

Grillkala suvise murulaugupesto ja röstsibulaga

Kalaroad
Grillkala suvise murulaugupesto ja röstsibulaga