Kala on eestlaste toidulaual olnud sama asendamatu kui kartul. Raamatutes kohtab ikka ja jälle kirjeldust, kuidas vanad eestlased istusid ümber laua ja sõid soolasilku kartuliga. Vahepealne aeg on aga inimeste kalaeelistused üsna veidraks muutnud. Lõhe ja forelliga osatakse ümber käia, kuid meie enda kalad – ahven, kiisk, haug, räim – on linnainimese toidulaual väga harva. Õnneks on viimastel aastatel avatud mitmeid kalaturge ja nõnda on hakanud jälle levima ka hõrgud valge kala retseptid.
Haugimari on kevadine maiuspala, mis maitseb siiralt ka neile, kes seda esimest korda proovivad. Pööra ainult
tähelepanu sellele, kas kala on pärit merest või siseveest. Kui kasutad järvest püütud haugi marja, siis pane see esmalt ööpäevaks sügavkülma, et vältida parasiidiohtu.
Haugimari sibulaga
Ahvenamari on üks neist toorainetest, mida väga paljud ei oska ega tea hinnata, ja nii visatakse see pahatihti ära. Ahvenamari muutub lihtsaks ja mõnusaks suutäieks, kui seda pannil koos sibulaga praadida ja kergelt röstitud leival koos hapukoorega süüa.
Praetud ahvenamari hapukoorega
Kuna ahven on üsna rasvavaene kala, siis peaks rooga lisama veidi rasvainet või rammusat kastet. Ahven õlis on tõeliselt lihtne moodus valmistada värsket saiakatet.
Ahvenafilee oliiviõlis
Pärmitainast pirukatesse panin Vene köögist pärit koosluse: kala, till, keedetud muna, hapukoor. Teise variandi tegin lutsumaksast, mis oma maitselt ja tervistavatelt omadustelt on üsna sarnane tursamaksaga.
Haugi- ja lutsupirukad
Äkine on rannarahva seas väga laialdaselt levinud moodus, kuidas värske kala kiiresti ja kerge vaevaga mõnusaks suutäieks saab. Äkist tehakse kõige sagedamini siiast, kuid olude sunnil sobivad ka muud merekalad.
Forelliäkine
Lutsust ei osata lugu pidada. Kas on põhjuseks selle kala libe ja limane nahk või eelarvamused? Marineeritud lutsust magusamat ja mõnusamat kalaampsu annab leida, seda võib võrrelda isegi angerjaga.
Marineeritud luts
KOMMENTAARID