Uudiskiri Instagram Facebook
 
Nädalalood

Kutsume restorane ja kohvikuid aitama kaasa suitsuvabade keskkondade tekkimisele

Nädalalood

Kutsume restorane ja kohvikuid aitama kaasa suitsuvabade keskkondade tekkimisele

PrindiSoovita sõbrale
Teame, et kõige rohkem kahjustab sigaretisuits teisi inimesi siseruumis, ent ka vabas õhus suitsetamine võib avaldada sama kahjulikku mõju. Seetõttu pöördume teie ning kõigi teiste kohvikute, restoranide ja toitlustusasutuste poole palvega piirata suitsetamist ka väliterrassidel ja õuealadel.
Kuna kõige ohtlikum on tubakasuits kinnises ruumis, keelab toitlustusasutuste sees suitsetamist seadus. Ent ka vabas õhus suitsetades hingavad teised inimesed sisse suitsetaja tekitatud mürgist suitsu. Kohvikute, restoranide ja muude toitlustusasutuste õuealadel suitsetamist seadus küll ei reguleeri, ent soovime inimeste teadlikkust ka selles osas tõsta. Lisaks on meie eesmärk laiendada alasid, kus inimesed võivad tubakasuitsu sisse hingamata viibida. Usume, et teadlikkuse suurenedes muutuvad suitsetajad mittesuitsetajate suhtes tähelepanelikumaks ning hakkavad nendega rohkem arvestama.
Tervise Arengu Instituut on inimeste tähelepanu suitsetamise ning passiivse suitsetamise ohtudele juhtinud mitu aastat. Ka sel aastal kutsume kõiki suitsetajaid ümbritsevate inimeste tervisest hoolima ja mittesuitsetajaid oma õiguste eest seisma.

Miks on passiivne suitsetamine terrassidel ja õuealadel tervisele ohtlik?

Kliendid: juba kõrvallauast meieni jõudvat suitsulõhna tundes oleme muutunud passiivseks suitsetajaks. Mittesuitsetaja kopsud on tundlikumad ja tubakasuitsuga kohanemata ning seetõttu on tubakasuits mittesuitsetajale ohtlikum kui suitsetajale. Lisaks on õuealadel ja suveterrassidel asuvate toitlustusasutuste külastajateks sageli ka lastega pered. Laste organism on alles kasvamisjärgus ja neil puuduvad loomulikud kaitsemehhanismid tubakasuitsu mürkide vastu. Passiivne suitsetamine nõrgestab laste immuunsüsteemi ning nad muutuvad haigustele vastuvõtlikumaks.

Töötajad: passiivne suitsetamine toitlustusasutuste õuealadel ei mõjuta ainult kliente, vaid ka nende ettevõtete töötajaid.  Lisaks sellele, et teenindaja puutub sigaretisuitsuga kokku õuealal kliente teenindades, kinnitab värske uuring ka seda, et kui suitsetatakse kohvikute ja restoranide välisuste läheduses, levib tubakasuits siseruumidesse ning sunnib seesviibijad, sh seal töötavaid inimesi enda teadmata passiivselt suitsetama. Kui suitsetatakse kohe välisukse kõrval, võib siseruumis nikotiini kontsentratsioon olla isegi veidi suurem kui väljas  ̶  oleme kõik tundnud sissepääsude lähedalt siseruumidesse levivat tubakasuitsu lõhna.


Lauarääkijad toitlustusettevõtete terrassidele ja õuealadele

Et saaksite võimalikult lihtsalt suitsuvabama ja tervema Eesti tekkele kaasa aidata, oleme teie jaoks valmis teinud kahe lauarääkija pdf-formaadis kujundused, mille saate oma kohviku või restorani õueala laudadel kohe kasutusele võtta. Leiate need minu kirja lisast.  Esimene lauarääkija aitab juhtida klientide tähelepanu passiivse suitsetamise ohtudele ning teine palub õuealal või terrassil suitsetamisest üldse loobuda. Olete vabad valima, kumba neist kasutada. Kujundused on A5 formaadis, need on valmis printimiseks nii värvilise kui ka mustvalge printeriga. Võite vajadusel nende suurust ja kuju muuta, et need sobituksid teil juba olemas olevatesse lauarääkijatesse.
Lisainfo
Tervise Arengu Instituudi andmetel alahindavad nii suitsetajad kui ka mittesuitsetajad tubakasuitsu kahjulikku mõju kõrvalseisjale. Mittesuitsetajad ise peavad tubakasuitsu pigem ebameeldivaks kui mürgiseks, ent tubakasuitsuses keskkonnas viibimine suurendab mittesuitsetaja riski haigestuda suitsetajatega samadesse haigustesse – iga kümnes inimene, kes suitsetamise tõttu sureb, on ise mittesuitsetaja ehk passiivne suitsetaja. Teiste suitsu sissehingamine põhjustab näiteks 3-5 % kopsuvähi haigusjuhtudest. Tervisele ohutut tubakasuitsu sisaldust õhus ei ole olemas. Tervist toetab ainult täiesti suitsuvaba keskkond.

Uued retseptid

Munavalgeomlett kodujuustu ja spinatiga

Argitoidud
Munavalgeomlett kodujuustu ja spinatiga