Uudiskiri Instagram Facebook
 
Nädalalood

Spelta – ürgse väega terake

Nädalalood

Spelta – ürgse väega terake

Tuuli Mathisen toidutare.ee
PrindiSoovita sõbrale
Foto: Tuuli Mathisen
Speltajahul on pikk ja aukartustäratav ajalugu. Speltanisu, millest see jahu valmib, on üks vanemaid teravilju, pärinedes kiviajast, ja nüüd teeb see tervislik jahuliik viimasel kümnendil kiiret taastulemist üle kogu Euroopa. Spelta toiteväärtus on kuni kaks korda suurem kui tänapäevastel nisusortidel, lisaks on Veski Mati speltajahu jahvatatud nagu kord ja kohus, vanade traditsioonide kohaselt, kiviveskis.
Huvitavaid fakte!
• Speltanisu kannab veel nimetusi okasnisu ja ürgnisu.
• Spelta toiteväärtus on palju suurem kui tavanisul, see sisaldab poole rohkem proteiini ja rasva ning selles teraviljas on palju ka kiudaineid, B-grupi vitamiine, aminohappeid, rasvhappeid ja karbohüdraate. Speltas sisalduv tärklis on hea seeduvusega, rukist ja nisu ületab see tsingi- ja fosforisisalduse poolest.
• Kuna speltanisus on kõik kasulikud ained jagunenud tera ulatuses ühtlasemalt kui kultuurnisu omas, on kooritud teradest speltajahu peaaegu võrdne tavalise nisutäisterajahuga ning küpsetamisel tuleks kasutada täisterajahuga retsepte.
• Kleepvalk on speltanisus tavanisu omast veidi nõrgem, mistõttu kerkivad küpsetised vähem.
• Erinevalt muudest nisusortidest on speltatera kaetud sõkaldega (välis- ja sisesõkal), mis kaitsevad seda haiguste ja kahjurite eest. Speltanisu ei omasta mineraalväetisi, mistõttu kasvatatakse seda harva tööstuslikult, samas on ürgnisu geneetiliselt terve ja keskkonnasaastele vastupidav. Õiget speltanisu saabki vaid mahepõllunduse meetodeid kasutades, kuna keemiliste väetiste ja tõrjevahendite toimel terade biokeemiline koostis ja jahu omadused muutuvad.
• Õige spelta äratundmiseks tuleb teri veidi aega närida. Kui mass muutub suus närimiskummi moodi, on tegu õigesti kasvatatud nisuga. Speltat müüvad meil nii ökopoed kui ka mahepõllundusega tegelevad talud.

Speltajahust põhjaga suvine pirukas lõhe ja värske kartuliga

Speltajahust kaneelirullid toorjuustuglasuuriga

Speltajahust tortiljad

Õunapannkoogid speltajahu ja karamelliste õuntega

Uued retseptid

Kurgibool

Jaanid
Kurgibool