Avatakse näitus nõukogude-
aegsest toidukultuurist

Autor: Postimees
30. novembril kell 17.00 avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis Eesti Rahva Muuseumi ja ETDM-i koostöönäitus «Ise sõime, ise jõime... Toidukultuur Nõukogude Eestis». Näitus tutvustab Nõukogude Eesti toidukultuuri põnevat ja avastamist
30. novembril kell 17.00 avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis Eesti Rahva Muuseumi ja ETDM-i koostöönäitus «Ise sõime, ise jõime... Toidukultuur Nõukogude Eestis».

Näitus tutvustab Nõukogude Eesti toidukultuuri põnevat ja avastamist väärivat pärandit. Näituse kuraatorid on Reet Piiri, Terje Anepaio ja Ellen Värv (ERM), Merike Alber ja Ketli Tiitsar (ETDM), kunstnik Liina Tepand.

«Ise sõime, ise jõime…» tutvustab esemete, fotode ja mälestuste väljapaneku kaudu Nõukogude Eestis elanud inimese argiseid ja pidupäevaseid toiduga seotud toiminguid ning traditsioone.

Pidevas defitsiidiolukorras elamine tõi kaasa pikad järjekorras seismised, kollektiivsed retked seene- ja marjametsa ning hoidiste valmistamise kombe lausa üldrahvaliku populaarsuse. Pidevalt varusid täiendades oli nutikatel perenaistel tähtpäevade puhul võimalik defitsiiditingimustest hoolimata katta ajastule iseloomulik lookas pidulaud.

Tänaseks pea kadunud sööklakultuur teenis nõukogude naise köögikohustustest vabastamise ja nõukogude inimesele tervisliku, mugava ja kollektiivse toitumisvõimaluse pakkumise eesmärke.

Rõhutamaks ühistoitlustuse suurt rolli Nõukogude Eesti toidukultuuris, pärineb ka näituse pealkirja idee sööklasildilt: «Ise sööme, ise joome, ise nõud ka ära toome!»

Argirutiini tõi vaheldust nädalalõpp restoranis. Siin sai igati kättesaadava hinna eest nii häid roogi maitsta kui ka jalga keerutada, mistõttu muutus restoran populaarseks õhtuveetmise kohaks.

Näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Ülikooli etnoloogia õppetooli ETF grandiprojekti «Argielu strateegiad ja praktikad Nõukogude Eestis» raames ning põhineb Eesti Rahva Muuseumi kirjasaatjate kogumisvõistlusele «Toidukultuur Nõukogude ajal» laekunud lugudel ja mälestustel, samuti Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Majandusajaloo Muuseumi ning mitmete erakogude eseme- ja fotokogu materjalidel.

Näitus jääb avatuks kuni 14. jaanuarini 2007.
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa
Liis 05.sept 2012 09:51
jah, küüslaugu maitse jääb päris tugev. Tööpäeva hommikul just ei sööks, aga muidu on väga huvitav ja maitsev.
Blapp 04.nov 2006 22:17
täitsa huvitav...ainult et pole kindel, kas küüslauk hommikusöögiks just kõige toredam on...
1