Toit kui ravim
Mida arvata lisaainetest?

E-aineid on võimalik vältida, kui loed hoolikalt tooteinfot, eelistad töötlemata toiduaineid ja neist ise süüa valmistad.

Toit kui ravim
Elu lihata ja saiata?

Roheline mõtteviis säästab maailma. Rohelise söömine vabastab liigsetest kilodest ja väsimusest. Kaks kokku annavad ehk elulegi uue suuna.

Toit kui ravim
Tatradieediga nälga tundmata kiiresti kaalust alla

Eestis süüakse tatart teenimatult vähe, ometi on see väga tervislik ja dieedipidamiseks asendamatu toiduaine. Venemaal on tatradieet eriti populaarne, erinevatest vene tatradieetidest võib igaüks valida endale meelepärase.

Toit kui ravim
Toiduraiskaja päevik

Kui oled kõhn ja kiire ainevahetusega inimene, nn toiduraiskaja, siis on sul ehk kasu Angela Merrildi kogemusest, kuidas kaalus juurde võtta.

Toit kui ravim
Maitsev ja vitamiinirohke greibidieet

Kuidas kiiresti ja efektiivselt saleneda? Üks parimaid viise selleks on greibidieet, mis portsjonite suurust ette ei kirjuta.

Toit kui ravim
Ettevaatust, light-tooted teevad paksuks!

Kunstlikke magustajaid sisaldavate toodete tarbimisega tuleks olla väga ettevaatlik. “Väited, nagu aitaks light-toodete tarbimine kehakaalu vähendada, ei pruugi tõele vastata,” hoiatab Lundi ülikooli professor Charlotte Erlanson-Albertsson.

Toit kui ravim
Saleda inimese söömisharjumused

Saledad söövad sageli suuremaid portse ja märksa ebatervislikumaid toite kui kergelt ülekaalus inimesed, kuid ometi on nii, et lisakilod neid ei kimbuta. Asi ei ole kiires ainevahetuses, geenides ega saladuslikus imedieedis, vaid saleda inimese loomulikes harjumustes, mis neid saledana hoiavad.

Toit kui ravim
Vesi - maitsega ja ilma

Kevad on see aeg, mis meie keha järjest enam vee järele igatsema paneb. Seda nii sees- kui ka välispidiselt.

Toit kui ravim
Mah­las pei­dus elu­jõud

Mis va­he on poe- ja na­tu­raal­mah­lal? Kas nek­ta­rit joo­vad ainult ju­ma­lad? Puu­vil­ja- ja mar­ja­joo­gid on need kõik, kuid neis pei­tu­vad väär­tu­sed on eri­ne­vad.

Toit kui ravim
Jätku saia

Kui valid tervislikku saia-leiba, pea meeles rusikareeglit: paremad on tumedamast jahust ja teradega tooted.

Toit kui ravim
Light - kas lihtne viis salenemiseks?

Kui pakendile on märgitud - light, kerge, võiks arvata, et seda toodet saab ohjeldamatult süüa. Nii see siiski pole. Mõni light toit pole sugugi kerge ning mõni teeb olemise võrreldes rasvasemaga väga näljaseks.

Toit kui ravim
Miks me sööme jaburalt palju?

Inimesed söövad tihti tublisti rohkem kui vaja oleks. Aga miks see on nii ja kuidas seda vältida?

Toit kui ravim
Kas ja kui palju tarbida rasvu?

Uuemate toitumissoovituste kohaselt peaks rasvade osatähtsus igapäevasest toiduenergiast olema 25–30 protsenti ja alla 20 protsendi ei tohiks rasvade protsent kindlasti langeda, ütleb Tervise Arengu Instituudi toitumisteadlane Tagli Pitsi.

Toit kui ravim
Hambasõbralik dieet sisaldab vaid kolm toidukorda päevas

Ehkki ametlike toitumissoovituste kohaselt tuleks piirata oma päevase toidukoguse rasvasisaldust, tarbida rohkesti süsivesikuid, lugeda kaloreid ning süüa päevas 5–6 korda, on hammaste tervisele kõige kasulikum piirduda kolme toidukorraga päevas.

Toit kui ravim
Milliseid toitaineid sisaldab juust?

Juustu muudab hinnatavaks toiduks see, et juustu tooraineks mõeldud piimale esitatakse eriti kõrgeid nõudeid. See piim peab olema eriti kvaliteetne, pärit hea tervisega piimaandjalt, olema laitmatu maitse ja lõhnaga ning ei tohi sisaldada piimakeskkonnale

Toit kui ravim
Mida leidub võis veel peale rasvade?

Valke on võis suhteliselt vähe, kõigest 1% piires. Kehtib reegel, et mida väiksem on või rasvasisaldus, seda rohkem on selles tootes valke. Küll aga peab rõhutama või koostises leiduvate piimavalkude soodsat aminohappelist koostist.

Toit kui ravim
Millest või koosneb?

Võid toodetakse rõõsast või hapust koorest. Rõõsast koorest toodetud võile lisatakse piimhappebakterite juuretist.

Toit kui ravim
7 müüti piimast

Müüdid on põnevad, kellele ei meeldiks võlumaailm. Toitumis- ja toidumüütide pimesi uskumine ja fanaatiline järgimine viib aga organismis tasapisi suisa kah­justuste tekkele.

Toit kui ravim
Roheline tee põletab ka rasvu

Uuringud näitavad, et rohelist teed sisaldavad dieedid kiirendavad ainevahetust ja rasvade põlemist südamele lisakoormust andmata, nagu teevad mitmed stimulantidel põhinevad dieedid. Siiski ei maksa rohelise tee dieetidelt oodata mürinal kukkuvaid ki

Toit kui ravim
Tuntud tundmatu tofu

Kes veel ei tea, siis tofu ja soja on omavahel lähedased sugulased. Nimelt valmistatakse tofut sojast.

Toit kui ravim
Veiniga terveks ja särasilmseks

Vahemere maade inimeste üks tervise ja ilu nippe on mõõdukas veinitarbimine. Veinidieedid on meeldiv vahepala teistele dieetidele, kuid just mõõdukus on see, mida peab endale pidevalt meelde tuletama.

Toit kui ravim
Halb enesetunne söögist?

Ühekülgne toidusedel karistab keha energiapuuduse, alakaalu või rasvumise ning naha-, küünte- ja juuksemuredega.

Toit kui ravim
Lähemalt õunaäädikast

Mida sisaldab õunaäädikas, kuidas tarvitada ja millised mõjud kaasnevad pidevast tarvitamisest.

Toit kui ravim
Supiga võitlusse kilode vastu

Paljud toiduained omavad unikaalset keemilist koostist, mis ületavad igasuguse kunstlikult valmistatud ravimi või toidulisandi toime mitmekordselt. Statistika kinnitab, et selliste toiduainete söömine tõstab inimeste meeleolu ligi 40%.

Toit kui ravim
Kiired ja aeglased kõhutäitjad

Kuidas tasakaalustada toitumist ning kombineerida toite meisterlikumalt? Appi saab võtta glükeemilise indeksi.

Toit kui ravim
21.sajandi põhimõtted söögitegemisel

Järgnevate, igati järeleproovitud nõuannete järgi talitades jääb toidu maitse küll samaks, kuid kaloritehulk väheneb märkamatult poolteist kuni kaks korda. Koos sellega hakkavad pikkamisi, kuid seda püsivamalt kaduma üleliigsed kilod.

Toit kui ravim
Salenemise saladusi

Meie ajaarvamise kolmandal aastatuhandel on tohiks enam keegi uskuda kiiret salenemist tõotavatesse imedieetidesse. Organismi pidev loksutamine nälgimise ja liigsöömise vahel toob kasu asemel kahju, kinnitavad asjatundjad.

Toit kui ravim
Light ja lite

Viimane aastakümme on meidki hullutanud mitmete toodetega, mille etiketil leidub märge light või ka moekama kirjaviisi järgi lite.

Toit kui ravim
Tervislikku ja maitsvat teradest

Siin pakutava valmistamiseks on jällegi vaja inimtoiduks kõlblikke, kemikaalidega töötlemata nisu-, …

Toit kui ravim
Eesti toitumissoovitused

Esmased toitainete ja toiduenergia vajadused, arvestades tarbimise individuaalseid füsioloogilisi vajadusi east, soost ja töö või tegevuse iseloomust olenevalt

Toit kui ravim
Elujõudu ja tervist idandatud seemnetest

Kuiv seeme on nagu uinuv printsess, kelle aarded on kindlalt seitsme luku taha peidetud. Kuivi seemneid võib ju süüa, kuid kasu annavad nad eeskätt ikkagi vaid seedimist edendava kiudainena.

Toit kui ravim
Toidusedel tervislikumaks

Väikesi kavalusi toidusedeli kergemaks ja tervislikumaks muutmiseks (kuid mitte maitse arvel!)

Toit kui ravim
Rasvad meie toidus

Rasvad on meie saledust ihaleval ajastul saanud nii ägeda kriitika osaliseks, et väga ekstreemsed salenemisprogrammid on hakanud propageerima juba täiesti rasvavaba toiduvalikut. Kuid rasvad on hädavajalikud.

Toit kui ravim
E – kas karvane koll?

Koolilaps teab, et e on tähestiku 5.täht ega taipa, miks täiskasvanud e-sid mõnikord nii kurjalt kiruvad. Täiskasvanud seevastu ei tea alati ise sugugi, mida nad just kiruvad, sest pakenditele trükitud tähistused jäävad neile arusaamatuiks.

Toit kui ravim
Sool - sõber või vaenlane?

USA ja Soome ajakirjanduse ja meditsiinikirjanduse põhjal

Toit kui ravim
Toitained

Mineraalained, vitamiinid

Toit kui ravim
Grillirõõmud kuuluvad kõigile

Tervisliku suuna pidamine ei tähenda sugugi grillipeo rõõmudest loobumist. Mis oleks, kui võtaksite järgmise peo menüü koostamine enda hooleks?

Toit kui ravim
Kaks kaaliumipommi

Lihtne koduaias kasvav roheline sibul ja meil veel vähekasutatud spargel on mõlemad väärtuslikud toidulisad, milles on eriti ohtrasti kaaliumi.

Toit kui ravim
Vitamiinid ja meie toit

Toidu biokvaliteeti näitab paljuski selle vitamiinisisaldus. Toiduainetööstus lisab toodetele mitmesuguseid vitamiine, kuid eri kogustes ja eesmärkidel.

Toit kui ravim
H-vitamiin korrastab rasvade ainevahetust

H-vitamiini on vaja rasvhapete sünteesiks, aga ka juuste hüvanguks.

Toit kui ravim
Punaste vererakkude isand

B12-vitamiini vajab inimene küll kõige vähem, kuid ilma selleta ei arene normaalselt vererakud ega toimi närvisüsteem.

Toit kui ravim
Talvised vitamiinid hapukapsast

Hapukapsast saad vitamiine, see on hea ka kõhule ja nahale. Neid soodsaid omadusi oskasid hinnata juba muistsed sõdalased, kes vallutusretkedele hapukapsatünne kaasa vedasid.

Toit kui ravim
Foolhape hoiab mälu korras

Foolhape hoolitseb rakkude uuendamise, mälu ja vereloome eest, seda on hädasti vaja ka loote normaalseks arenguks.