Uudiskiri Instagram Facebook
 
Uudised ja sündmused

MANONA SUVEKOLUMN: Täna sööme kurki ja homme sööme kurki, kurki sööme üle-üle…

Uudised ja sündmused

MANONA SUVEKOLUMN: Täna sööme kurki ja homme sööme kurki, kurki sööme üle-üle…

Manona Paris
PrindiSoovita sõbrale
Foto: Panthermedia/Scanpix
„Hommikul kurk, päeval kurk ja õhtul näikse jälle kurk tulevat!“ porisen Tolkieni mäetrolli kombel. Nimelt laste meelest suviti paremat toitu polegi!
On mitmeid viise, kuidas oma elu suveajal huvitavaks teha. Üks põnevamaid ideid on taanduda maale kodukontorisse, vehkida täiskoormusega tööd teha ja vaadata samal ajal ajutise üksikvanemana kaheksa- ja kaheaastase lapsukese üle. Eriti nende toidulaua üle, seda kuumalaine närvutavates tingimustes.

Igatahes, lõbus on meil juba hommikust saati.

Äratus. Nagu ikka, õnnestub mul tõusta pool tundi enne lapsukesi, ehk hiivata oma kange keha kahe magava keha vahelt üles. Öösel on põngerjad riburada omaenda voodid hüljanud ja leidnud ikka ettekäände, et emme kaissu ronida. Issit ju pole, no peab kaissu saama! Need 30 minutit on kullakaaluga! Nüüd kähku õuekööki kohvi tegema ja Toidutaret uuendama. Leitsak lehvitab esimesi tiibu.

Ärkab esimene laps. Smuutit? Raputab pead. Putru? Muna? Lapsuke vaatab etteheitvalt otsa.
„Mis sa siis tahad?“

„Kurki,“ teatab kaheksane noormees iseteadlikult ja läheb peenra kallale, hiigelsuur nuga peos. Sellega lõigutakse kurk hiljem kaussi tükkideks.

Siis ärkab teine. Kahene on rahul pea iga asjaga, mis talle pakutakse. Enamasti on esimene valik kohupiim. Marjad sellelt topitakse emmele suhu. Õigus jah, ka mul on hommikusööki vaja. Otse põõsast korjatud mustsõstrad mätsib vaniljese kohupiimaga hästi.

Järgneb takistusriba priisiga, millal saab randa. Emme: enne kui ma ole tööd teinud, ei saa. Lapsed: no aga millal sa siis ära teed? Lapsed võidavad, hiljemalt kell 12 kolib Toidutare rannakontorisse  - ehk  jumal tänatud nutitelefonide leiutamise eest! Ja olgu ta neetud, et sellise lõõsaga ei näe ju neilt mitte midagi.

Kell 13 on emal pea auramas, viis aastat vana telefon kuumusest otsad andnud ja nooremal lõunatudi aeg. Kalastame vanema, selle amfiiblapse, veest ära ja lähme lõunasööki otsima.

Kordub vestlus: Mis sa tahad? Suvikõrvitsat? Värsket kartulit või ja tilliga? Natuke kohalikku kala?

„Kurki,“ teatab kaheksane veendunult ja juba on uus laar kurgisalatit hakkamas. Emme pika pilgu peale hakitakse veidi vorsti ka lisaks. „Näe, mul ON siin midagi muud ka! Liha on ju!“ õigusta ta end.

Kahene sööb rõõmsalt pea kõike, mis kätte saab. Herilastega võidu. Neid on üleöö tekkinud sõna otseses mõttes parvede kaupa. Kummalisel kombel aga ei sega nemad beebit ega beebi neid. Tädi vannub, et nägi ühel hetkel kompostihunnikut ootava arbuusikoore sees sumisevate herilastega vestlevat põnni. Kaheaastaste süütud muretud mängud.

Lõunatudi on püha. Viimaks ometi saab keskenduda tööle! Ja õhtusöögile. Niisiis – käime aias ringi, et mis me täna sööme. Suvikõrvitsad on peenral imelised, äkki suvikõrvitsalasanjet? Püreesuppi? Või teeks suvikõrvitsast šokolaadileiba?

Kohale loivab kaheksane ja uurib – mis õhtuks süüa? Pakun variante. Laps raputab pead.

„Näkää. Ma tahaks kurki.“

Ja teeb endale salati. Mina ei kannata siiski enam välja, vaid panen ikkagi poti tulele. Appi tõttavad iga lapse lemmiksüsivesikud, ehk keedan Mr Beani sööki. Teisisõnu spagette. Lisan veidi oliivõli ja küüslauku ja siis ohtralt riivitud parmisani. Meie pere närb sööja inspireerus nimelt Mr Beani mutika järgi „pikki makarone“ sööma ja nüüd on kohe kuri, kui emme ei kasuta alati õiget nimetust. „Need ei ole ju makaronid. Spagetid on. Tõesti, emme.“

Ma olen alati lubanud, et mina oma lastel toidukausiga järel ei käi. Enda lapsepõlve sekka kuulus teadmine, et hea laps on see laps, kes sööb. Ja no ma siis sõingi – ja palju. Kohe liiga palju, nii et normaalselt, tegeliku nälja järgi söömine on mu täiskasvanuelus olnud paras väljakutse.

Seetõttu – no söö siis kurki, kullapai. Küll sa mul hakkad suvikõrvitsat ka sööma – kasvõi juba siis, kui viimaks soetan maale spriaallõikuri, millega sellest spagette teha. Sinnamaani on peaasi, et sa tahad ja avastad toitu enda tingimustel. Kaugel siis need muud tervislikud variandid on.

Ning kurgid – see on tegelikult suur samm õiges suunas. 

Uued retseptid

Helle-Moonika Helme kana riisiga ja salat

Segasalatid
Helle-Moonika Helme kana riisiga ja salat