Uudiskiri Instagram Facebook
 
Uudised ja sündmused

Toidu võltsimine: Viie tootja hakkliha sisaldas salaja linnuliha (LOE, KES!)

Uudised ja sündmused

Toidu võltsimine: Viie tootja hakkliha sisaldas salaja linnuliha (LOE, KES!)

Toidutare
PrindiSoovita sõbrale
Foto: Mari Luud/Õhtuleht
Veterinaar- ja toiduamet tuvastas viie tootja hakklihast linnuliha kasutamise, ehkki märgistusel puudus sellekohane teave. Toidu koostise muutmine parandusteta etiketil on toidu võltsimine. 
Toidu võltsimine tuvastati viie ettevõtte puhul: OÜ Lepiku Lihatööstus, OÜ Raasiku Lihatööstus, OÜ ABC1, OÜ Vecordia Põltsamaa Vorstitööstus ja Talika Meat OÜ.

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) teostas saabunud vihje tõttu septembris ning oktoobris suunatud kontrolli. Järelevalve käigus võeti proovid 20 tootja hakklihast. Kontrolli eesmärk oli tuvastada, kas märgistuse kohaselt veiseliha sisaldavas hakklihas on kasutatud ka linnuliha, mis etiketil kajastamist ei leia. Rikkumise puhul, kus toode sisaldab linnuliha, ehkki märgistusel puudub sellekohane teave, on tegemist toidu võltsimisega. Toidu võltsimine tuvastati viie ettevõtte puhul.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul on tegemist olulise rikkumisega. „Toidu võltsimine ja võltsitud toidu käitlemine on keelatud,” ütleb ta. Põhjusel, et toidu võltsimine pole Euroopas harv nähtus, teostab VTA riski- või vihjepõhiseid kontrolle. „VTA üks prioriteete on veenduda, et turustatav toit oleks varustatud õige ja asjakohase teabega, mis ei eksita tarbijat,” lisas Kalda.

Veterinaar- ja toiduamet tegi ettekirjutused hakklihatootjatele, kelle puhul tuvastati eelpool nimetatud rikkumine ning alustab väärteomenetlust toiduvõltsijate karistamiseks. Toidu suhtes esitatud nõuete rikkumine juriidilise isiku poolt on toiduseaduse alusel karistatav rahatrahviga.

Toidu võltsimisena käsitletakse toidu koostise muutmist märgistust muutmata ning märgistuse muutmist koostist muutmata. Samuti tervisemärgi ja identifitseerimismärgi mittenõuetekohast kasutamist märgistusel ning käitlemist, kasutades teise ettevõtja ärinime või kaubamärki ilma tema loata.

Kontrolli tulemuste põhjal plaanib VTA senisest veelgi enam panustada kontrollidesse, mis aitavad tuvastada võimalikke toidu võltsimise juhtumeid. Käesoleval juhul ei kujutanud toidu võltsimine otsest ohtu inimeste tervisele.

Veterinaar- ja toiduamet seisab tarbimisväärse toidu ja tervete loomade eest Eestis. Selleks teeb amet järjepidevat kontrolli nõuete täitmise üle kogu toidukäitlemise ahela ulatuses: loomakasvatusest, toidu tootmisest ja töötlemisest kuni toidu tarbijani jõudmiseni.

KOMMENTAARID

Kanapugu 29.nov 2018 13:10
Sa tarbija alusta lugemist esimesest lausest, (seal kohe näha kelle tooted) mitte pealkirjast ja üle ridade. Ka eilses Ringvaates toodi firmad ilusasti välja. Maitsvaid kotlette jõuludeks!
tarbija 28.nov 2018 14:49
ja kelle tooted siis ei vastanud nõuetele, teaks siis neist eemale hoida. Te kirjutate artikli aga artiklis info on vildakas, sest andmed ju ei vasta tegelikusele, sest umbluud ajada võime ju kõik. Konkreetsed faktid, nimed, ajad jne ju puudavad, seega saab seda artiklit lugeda kui külajuttu, et näe Maali tegi aga Juhan sai üle küüru.
1
Lisa kommentaar

Uued retseptid

Peedipunane sametkook

Sõbrapäev
Peedipunane sametkook