Argitoidud

Minu esimene leib ehk leivajuuretise valmistamine

Keskmine hinne: 3.72 Allikas: Oma Maitse Autor: Kaie Mei
Kodune leivategu toob sinu ellu uue “lemmiklooma” ehk kogukonna asjalikke mikroorganisme, kelle arenguks tuleb luua soodsad tingimused.
Valmistusaeg: üle 60 min
1. Leiva valmistamiseks vajad juuretist. Loomulikult võid selle hankida kogenud leivaküpsetaja käest, keda leidub juba iga toidusõbra kogukonnas. Kuid eriti hea tunne on kasvatada päris enda kodu juuretist.

JUURETIS
3 + 2 + 2 dl vett
rukkijahu
soovi korral 1–2 sl naturaalset maitsestamata jogurtit
soovi korral 1 kodumaine õun

1. päev
Vala kaussi u 3 dl keedetud vett ning lase sel käesoojaks jahtuda. Vispelda hulka nii palju rukkijahu, et saaksid hapukoorelaadse taina. Jäta kauss toatemperatuurile seisma. Kata see tolmu kaitseks rätiku, mitte toidukile või kaanega, sest nii pääseb tainale õhust ligi erinevaid käärimaminemist soodustavaid mikroobe. Kui soovid tegevust kiirendada, lisa segule 1–2 sl naturaalset, soovitatavalt mahepõllumajandusest pärit maitsestamata jogurtit. Sügisel on suur abi ka kaheks päevaks taina sisse uputatud koorimata õunapunnist.

2. päev
Tõenäoliselt on muutused peaaegu olematud. Säilita uudishimu ja rahu, toida segu uue koguse käesooja läbikeedetud veega (nt 2 dl) ning vispelda hulka uus jahukogus. Jäta riidega kaetult toatemperatuurile ootele.

3. päev
Tainast segades peaksid tundma aimatavalt hapukat, juuretisele omast lõhna. Aga välimus ega tekstuur pole kindlasti veel õiged. Korda eelmise päeva tegevusi. Kui panid kiirenduseks sisse õuna, eemalda see nüüd tainast.

4. päev
Kui juuretise sünnikodu oli piisavalt soe, peaks kausis elama kobrutav, pisut roosaka värvitooni ning hapu lõhnaga juuretis. Nüüd on käes leivateoaeg. Kui juuretis pole vajalikul määral aktiivne, jätka segu poputamist soojuse ja jahuga. Koguseliselt peaks kausis olema ligikaudu 1,5 liitrit juuretist. Eemalda sellest 1–2 dl järgmise leivateo jaoks mõnda klaaspurki või plasttopsi ning jäta külmikusse ootele. Selliselt kaane all hoituna säilib ta kõige paremini 1–2 nädalat, tingimusel, et sa purki aeg-ajalt avad ning õrnalt loksutad. Kui jätad leivateo vahele pikema aja, tasub juuretist üle nädala toita mõne supilusikatäie jahuga.

2. LEIVATEGU
Leiva valmistamiseks vajad esimesel korral lisaks 1,5 liitrile kohevale juuretisele 1–2 tl soola, ligikaudu 1 dl suhkrut või muud sobivat magustajat. Töötle hästi läbi ning sega hulka nii palju jahu, et saaksid taina, mille konsistents meenutab kohupiimapastat. Täpset jahukogust on väga raske anda, sest kui eelistad täistera- või sõredamat jahu, peaks tulemus olema jahu paisumise arvelt vedelam. Orineteeruv jahu kogus kokku on 1,5-1,8 kg. Kui soovid teha lisanditega leiva, pane kõik soovitu tainasse enne jahu.

3. JÄRGMISED LEIVAKÜPSETUSED
Kui jätsid eelmisest korrast külmikusse 1–2 dl juuretist, vajad lisaks 1 liitri jagu käesooja vett. Sega taas hulka nii palju jahu, et saaksid jogurtipaksuse taina. Jäta see segu 8–12 tunniks toasooja kohta kerkima, kuni saad tuttava kobrutava ja roosaka varjundiga juuretise. Eemalda järgmiseks leivateoks taas 1–2 dl juuretist. Lisa nüüd maitseained ja lisandid ning soovitud kogus jahu.

Leivale sobivad lisandid
• 1–2 dl seemnete ja pähklite segu. Sobivad lina-, seesami-, päevalille-, kõrvitsaseemned, samuti metspähklid, India pähklid, mandlid;
• rosinad, kuivatatud viigimarjad, õunad, jõhvikad, mustikad;
• suitsuliha või peekon;
• juust, eriti tugevama maitsega suitsu- või sinihallitusjuust;
• osa vedelikust võid asendada peenelt riivitud kõrvitsa või õunaga.

Leiva magustajad
Eelista rafineeritud suhkrut või mett. Kui armastad tumedat leiba, võid suhkrust hoopis loobuda ja lisada tainale 4–5 sl tökativärvi rukkilinnaseekstrakti. Osad eelistavad rukkilinnasejahu, millel on vähem intensiivne maitse ning mida võib rohkem lisada.

Leiva vormimine
Leiva küpsetamiseks leiab igaüks endale sobiva vormi. Mõnele meeldib õhema seinaga metallvorm, teine tunneb end kindlamana, kui see on läbipaistvast klaasist. Traditsioonide hindaja valib keraamilise savivormi, mida üsna mitu Eesti ettevõtjat leivaküpsetajatele valmistab. Määri vormi põhi ja seinad võiga. Täida vorm pooles ulatuses, sest leivale peab jääma kerkimisruumi. Silu pind märgade käte või spaatliga ning puista soovi korral peale meelepäraseid seemneid-pähkleid. Hoia vormi riidega kaetult 5–8 tundi soojas. Hea on sauna-, pliidi- või hoopis põrandasoojus. Oluline on, et tainas kerkiks vähemalt poole kõrgemaks.

Leiva küpsetamine
Minul on küpsetamine ühtviisi hästi õnnestunud nii mõõdukas, 180-kraadises ahjus küpsetades kui ka aeg-ajalt temperatuure timmides. Sõltuvalt kasutatud vormi materjalist ja suurusest ning leibade kogusest võib küpsetamine aega võtta 40–60 minutit. Valmis leib määri võiga või piserda peale vett ning mähi puhtasse köögirätikusse järelküpsema. 1–2 tunni pärast on leib hästi lõigatav.
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa
A 10.aug 2017 08:36
Milleks suh-
kur????????????????????????? Leib ei vaja suhkrut. Koduleiva pluss ongi see, et sinna ei ole lisatud mingeid magusaineid, ei roosuhkrut ega linnaseid, aga ikka jagatakse retsepte, kus magustajad oleks justkui enesestmõietav koostisosa. Pigem soodustab suhkru lisamine pürmikultuuride arengut, aga me tahame ju juuretisega leiba, mitte pärmiga. Täisterajahu, vesi, juuretis, linaseemned (aitavad leival kauem värske püsida, sest ega naturaalne täisteraleib kaua ei seisa), sool – aitab küll!
Signe 08.jaan 2017 00:54
Väga hea retsept,nii juuretis kui ka leib said head,kerkis ilusti ja jäi pehme,maitsev ja niiske.
Anne Aasoja 21.juuni 2015 18:28
Tundub olema väga hea retsept ja tegijasõbralik õpetus. Olen kasutanud erinevaid retsepte ja veel rohkem neid huvist lugenud, aga see meeldib kõige enam. Aitäh!
Siiri Kirikal 28.okt 2013 07:38
Antud retsepti puhul ei jää tainas sitke, olen ise korduvalt teinud.Jahu kogus on summaarne, ehk siis juuretise kogused on ka siia sisse arvestatud.
Heila 27.okt 2013 16:12
Kas see jahukogus liialt suur ei ole? -Orineteeruv jahu kogus on 1,5-1,8 kg- väga tihkeks läheb juba poole kogusegagi !
1