November

Autor: Oma Maitse
Lumi lendab, lumi jäätub. Mis edasi saab, ei tea keegi, aga mis Oma Maitses hakkab kohe-kohe juhtuma, seda oskame teile küll täpselt rääkida. Märksõnad: mehine-karune, metsane, ulukiline, lihane. No ilmselgelt mas kuliinsuse poole seekord kaldu. Aga see ei tähenda, et naispoolus peaks kuidagi heituma. Ei-ei. Lubame kõigile midagi.
• Ja võtamegi siis kohe esimesena ette metsa. Seda enam, et algas ka uus tore rubriik “Meie küla parim kokk”. Moonika Siimetsa nina lihtsalt vedas ta Kiili jahimajakesse jääger Eimar Suitsu ja ta naise Olga Vinokurova juurde, et laadida vats täis ulukilihaga pirukaid (milles käivad ka põdrasüda, põdrakeel, terve metshani!), praetud põdramaksa, põdrasüdant ja muud. Kuuleme ka jahimeeste ekstreemsematest söökidest: karukäpasült, ilveselihaga hernesupp, ajuvõileib jms.
• Kes nii kursis ei ole jahihooaegade ja muu sellisega, neile tutvustame pisut jahikalendrit ning ka seda, kust lihtinimene võiks ulukiliha üldse kätte saada. Peatume korraks ka ulukiliha ohutuse ja ohtlikkuse teemadel. 
• No nii. Kui need põhitõed on selgeks saanud ja ulukiliha kööki jõudnud, siis vaatamegi ka “Hooaja” rubriigis, mida ja kuidas sellest kõige paremini valmistada: hirvetartar, põdrarulaad puravikega, põdrahakklihast kotletid sinihallitusjuustu ja kukeseentega, metskitsejalg pohlakastmega.
• Testime poes müüdavaid ulukilihakonserve: põder, metssiga, hirv, karu, põhjapõder. Millest sai toimetuse lemmik ja millest edaspidi kauges kaares mööda käiksime, seda uuri ajakirjast.
• Aga lihast pole ikka veel küll, kaugeltki mitte. Moonika käis Keilas aina enam ja enam tuntust koguvas karnis 3 Põrsakest ja tuli sealt tagasi igati heade elamustega: “Poepidajate Janno Lahe ja ta elukaaslase Monika Ristikivi sõbralikkuse ning poekaupade aususe ja eheduse tõttu meenutab 3 Põrsakest vahvat väikeäri Itaalias.”
• Tagasi Tallinna jõudnult kutsusime täna kööki perfektsionistist koka Roman Zaštšerinski. Tema nime kuuldes on juba kohe teada, et järgnemas on midagi tõeliselt maitsvat. Ja nii muidugi ongi. Zaštšerinski antud viis retsepti juhivad meid kaunimasse maailma.
• Aga mehist jõrmamist jagub selles ajakirjas tõepoolest rohkem kui rubla eest. Jüri Pino nügis poliitik Mart Nuti Oma Maitse kööki. Ja kuigi pealkiri lubab ähvardavalt, et järgnevad n(N)utt ja hala võõras köögis, pole see tegelikult hoopiski mitte nii. Köök täitus hoopis jõuluaega ette kuulutavate lõhnadega, soolokontrabassiks õlu.
• Nii. Varsti kohe jõuame ka pehmemate teemadeni, aga enne käime korraks ära Inglismaal Isle of Wighti küüslaugufarmis. Sealne pereäri on teinud imet ja suutnud 40 aastaga panna inglased küüslauku armastama. Peretütre küüslauguretseptid annavad võimaluse ka neile Oma Maitse lugejatele, kes siiani mingil seletamatul põhjusel seda väärt maitset on vältinud.
• Ja nüüd küll siis midagi hoopis teisest vallast – leekivoranži peaga Kadri Tikerpuu, Nargenfestivali projektijuht, kostitab meid Kärdlas oma vanematekodus kanasüdamekastme, šokolaadikoogi ja muuga. Kuldne süda ka toiduvalmistajal endal.
• BBC Good Foodi kokad õpetavad oma retseptides valmistama toite, milles on sees tubli annus maailma maitseid: lõhe-baklažaani-cannelloni, Maroko mekiga kalkunipallid, soe kinoasalat halloumi’ga jne.
• Blogirubriigis paneb pärnakas Andra Kalda potid-pannid toidulugu lööma. Muide – valmib ka kõrvitsa-toorjuustujäätis.
• Restoranidest rääkides vaatame huviga pealinnas otsa Mannerheimi peakokale Rudolf Visnapuule ja laseme salakuulajad tubarestorani Salt uudistama – muljed on väga head.
• “Magusa elu” rubriik on jälle Angeelika Kangi päralt – traditsioonilised maitsed on üle kõige! Aleksandri kook, ekläärid ja vanillikreemikook võtavad pea ringi käima.
• Ja kas saia-leivapoodides vanasti levinud imelist lõhna mäletate? Kaie Mei õpetab kokakoolis, kuidas teha moonipalmikut.
• Lisaks mekutame Carménère’i veini ja mõtleme, mis söögid võiksid sellega sobida. Pikalt haudunud küülikut saame ka ise sinna juurde kohe teha. “Mõttepahvaku” rubriigis on tõeliselt hea mõttena välja toodud aega kiiretel perioodidel kokku hoidev kook – teeme jõulukoogi juba praegu valmis, sööme aga detsembri lõpus! Lugejaretseptiks on koorene metsaseenesupp. Käime järjekordses kenas uues köögis. Mõtleme natuke tursamaksast – no täpselt nii kaua, kuni vastupandamatu isu veab kööki, et valmistada seal praetud tursamaksa muskaadiste pastinaakide ja ahjutomatitega. Tutvustame kuut raamatut ja muidugi tervet hulka vahvaid köögividinaid. Veiniuudised. Toidurahva kalender. Ja matsakas punkt ajakirjale on jälle Jüri Pino sulest.
Minge metsa novembris! Või laske mets oma lauale.
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa