Õhupuhasti

  • inglise k: kitchen range hood
  • soome k: liesituuletin

Õhupuhasti ülesandeks on kõrvaldada köögis tekkivad lõhnad, veeaur ja soojus. Eriti aktuaalseks, õigemini öeldes vältimatuks on õhupuhasti muutunud tänapäevase avatud planeeringu puhul, mis sageli näeb ette köögi ja elutoa vahelise seina täielikku puudumist.

Ventilaatorina töötav õhupuhasti tõmbab kuumuse, auru ja lõhnad köögist ventilatsioonitorustiku kaudu välja, mida peetakse kõige efektiivsemaks meetodiks. Samas tuleb seda tüüpi õhupuhasti puhul alati kindlustada õhu juurdevool kööki, vältimaks ruumis alarõhu tekkimist. Asjatundja arvamust peaks küsima siis, kui köögis on gaasiboiler või korstnaga ühendatud ahi, pliit või kaminuti Nimelt võib väljatõmbav ventilaator töötades tekitada nii tugeva alarõhu, et gaasi, puude või muu kütuse põlemiseks ei jätku enam piisavalt hapnikku ning mürgine vingugaas tungib kööki.

Filtrina töötav õhupuhasti on varustatud efektiivse filtriga, mis juhib õhu pärast puhastamist kööki tagasi. Filterõhupuhasti vähendab küll rasva ladestumist köögis seintele ja mööblile ning tõhusa aktiivsöest filtri olemasolul peab ta kinni ka suurema osa lõhnadest, kuid niiskust ja soojust ta köögiõhust ei kõrvalda. Aktiivsöefiltrit tuleb vahetada keskmiselt iga 120 töötunni järel.

Õhupuhasti ehitus. Õhupuhastites on üks või kaks reguleeritava võimsusega ventilaatorit, rasvafilter ning üks või kaks valgustit keedukoha valgustamiseks. Filtrina töötavas seadmes on ka aktiivsöest filter lõhnade neutraliseerimiseks. Ventileerimise kiirus on astmeliselt või sujuvalt reguleeritav. Sõltuvalt mudelist ja õhuvoolu kiirusest läbib õhupuhastit tunnis 200 kuni 1000 kuupmeetrit õhku.

Rasvafilter tehakse tehiskiust või metallist. Kiufiltrid on kas ühekordselt kasutatavad, mis peale rasvaga küllastumist rändavad prügikasti, või korduvkasutatavad, mida saab pesta. Metallist rasvafiltrid on kallid, kuid neid saab nõudepesumasinas pesta ja aastaid kasutada.

Pidage meeles. Töötava õhupuhasti all ei tohi olla lahtist leeki (nt flambeerimine), kuna õhuvool võib tõmmata leegi filtrisse. Gaasipõletite leek peab olema nõudega kaetud. Kuumenevat rasva ei tohi jätta järelevalveta, kuna rasva süttimisel võib leek haarata ka õhupuhasti. Õhupuhastaja peab asuma elektripliidist vähemalt 45 ja gaasipliidist vähemalt 65 cm kõrgusel.

 

MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa