Münt

Sünonüüm: Piparmünt
Münt on mitmeaastane taim, millel on lugematul arvul erinevaid alaliike (piparmünt, rohemünt, must münt jne). Mündid on maailma tähtsaimad ning tuntuimad maitseürdid ja ravimtaimed. Münte kasutab suurel hulgal ravimitööstus, sealhulgas ka ravimite maitse parendamiseks. Suurtarbijateks on karastusjooke, närimiskummi, maiustusi, tubakatooteid, kosmeetikume ja parfüüme tootvad tööstusharud. Maitsestamisel tuleks müntidega aga olla kitsi, sest nad varjutavad hõlpsasti kõik nõrgemad maitsed.
Kultuurtaimedena kasvatatakse enim piparmünti ja rohemünti. Kõige enam sisaldab müntidele eriomast toimeainet mentooli aga siiski piparmünt. Mentool jahutab ning omab antiseptilist toimet, rahustab mässavat kõhtu, leevendab sapivoolmeid ja gaasivaevusi ning isegi vähendab peavalu. Mündiaurud avavad umbeläinud hingamisteed ja nõrgendavad köha, abi saab neist ka suu limaskestade põletike puhul. Abi võib mündist otsida ka meeleolu parandamise ja ergutuse saamise eesmärgil. Suurel määral ja pika aja jooksul kasutatud münditeed või alkoholitõmmised võivad põhjustada kõhuvalu ja pearinglust ning tõsta vererõhku. Eriti ettevaatlik peab olema laste puhul; alla 3-aastastele ei tohiks näiteks piparmünti üldse anda. Puhta piparmündiõli sissehingamisel võivad lastel tekkida kurgukramp ja hingamisseisak.
Rohemünt (spearmint) on maitseainena populaarne Briti köögis, eriti lambaliha maitsestamisel, aga ka lambalihaga koos serveeritavate mündikastme ja -tarretise valmistamisel. Laialdaselt kasutatakse rohemünti ka närimiskummi maitsestamiseks, kuigi see ei kasuta kõikidele olla sama vastuvõetav kui piparmünt. Rohemündist saab maitsva tee, mis on suupärane ka külmalt jooduna. Muu kasutamine ja mõjud on sarnased teiste müntidega.
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa