Veiseliha

  • inglise k: beef
  • soome k: naudaliha

Veiseliha välditakse sageli seetõttu, et sellest ei osata valmistada roogi, mis oleksid hea ja tugeva lihamaitsega, liha ise aga oleks mahlane ja pehme. 

Veiseliha eripärad. Veise lihakeha ehk rümba eri osad erinevad üksteisest palju järsemalt, kui seda võib täheldada sealiha puhul, seda niihästi lihaskoe kui sidekoe sisalduse kui nende eriomaduste poolest, aga ka rasvasisalduse ja rasva paiknemise vaatevinklist. Seetõttu peab veiseliha üsna hästi tundma, et osata valida etteplaneeritud roaks kõige paremini sobivat jaotustükki.

Laagerdumine. Veelgi suuremat rolli mängib veiseliha pihul laagerdumine (vt märksõna). Põhjalikult laagerdunud lihast saab praadida steeke kõikidest selja- ja nimmeosa portsjontükkidest ning marineerimise ja pehmendamise abil ka kintsulihast. Nii kondiga ribipraest kui välisfileest võite kuivas kuumuses küpsetada vaimustavalt mahlase ja mureda rostbiifi.

Laagerdamata liha. Turult ostetud laagerdamata lihast saab rahuldavat pajapraadi, hautist või lihakastet vaid siis, kui hautate või küpsetate liha väga kaua madalal temperatuuril ning võtate abiks ka niiskuse. Laagerdamata lihast ei tasu aga küpsetada klassikalist rostbiifi, kuna see tuleb kuiv, vintske ning lisaks ka maitsetu, kuna liha ensüümid pole liigse värskuse tõttu veel tööle hakanud ning liha ainuomane maitse on välja kujunemata. Pannil praadimist tasub üritada vaid siis, kui steegid on oskuslikult marineeritud ja pehmendatud, kuid isegi siis ei ole tulemus laagerdunud lihaga võrdne.

Kindlad ja hästi toimivad valmistusviisid peaaegu kõikide veiserümba osade puhul on hautamine, kotis küpsetamine ja vähese vedelikuga pajapraad. Eranditeks on vaid kiiresti pehmenev sisefilee ning väga pikka keetmist vajav kõhutükk.

Vältige riski. Liha on kallis toiduaine, millega ei ole mõtet eksperimenteerida. Kui ostate veiseliha turult, kus hinnad on poe omadest kaks korda odavamad, siis on arukas arvestada selle liha eriomadustega ning valida kindlad, alati toimivad ja eespool korduvalt mainimist leidnud valmistusviisid. Teiseks võimaluseks on osta supermarketist laagerdunud liha, mida võib ka steegina praadida või rostbiifina küpsetada. Kolmandaks heaks võimaluseks aga on osta turult pehmet kintsuliha ning lasta see kas otsekohe oma silma alla hakklihaks töödelda või teha seda kodus ise. On ju hakkliha, eriti kui see on naturaalne ja suhteliselt vähe sidekudet sisaldav, suurepärane toormaterjal väga mitmesugusteks maitsvateks ja mahlasteks roogadeks.

MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa