Mozzarella

Napoli regioonist pärinev mahedamaitseline ja pehme konsistentsiga noor juust, mida Itaalias varemalt valmistati ainult vesipühvlipiimast, nüüdisajal aga kas pühvli ja lehmapiima segust või isegi ainult lehmapiimast.

Mozzarella eripära. Selle kogu maailmas tuntud ja hinnatud juustu valmistamisel kasutatakse erilist pasta filata meetodit, mis seisneb juustumassi venitamises ja saadud niitide kerimisel ümber pulkade. Oma nimegi olevat juust saanud sõnast mozzare, mis tähendab murdmist või äralõikamist.

Eesti mozzarella. Gurmaanid eelistavad muidugi kalleid originaaljuuste, kuid tavatarbija meelest maitseb suurepäraselt ka Läänemaal ja loomulikult siis lehmapiimast valmistatud versioon, mille hindki on sisseveetust võrratult odavam.

Tavamozzarella. Tavaline variant, mida meil müüakse 300 g tükkidena kilesse pakituna. Itaalias kannab see variant lisanime fiordillate ehk piima õis, ning valmistatakse seda enamasti lehmapiimast.

Delikatess- ehk värske mozzarella (it. mozzarella fresca) on müügil kas vadakusse või vette pakituna; valmistatud enamasti täispiimast ning Itaalias kindlasti ka käsitsi. Juustu struktuur on õrnem ja konsistents pehmem kui tavajuustul. Meie kohalik toode on saadaval 200 g juustu sisaldavates kilepakkides.

Pühvlimozzarella (it. mozzarella di buffala) on luksustoode, mida Itaalia tootjad saadavad kõikjale ümber maailma, kaasa arvatud Hollywoodi supertähtedele nende eritellimuste peale. Valmistatakse peaaegu eranditult ainult pühvlipiimast, viimasel ajal aga ka lehmapiimaga segatult. Probleemiks on nimelt pühvlipiima ikka raskem kättesaadavus ning selle lehmapiimast kolm korda kõrgem hind. Mozzarella di buffala maitse ja lõhn on toormaterjalist johtuvalt suhteliselt tugevad, kuid need omadused tulevad esile alles siis, kui hoiate juustu enne serveerimist paar tundi toatemperatuuril.

Variatsioonid. Boconccini kujutab endast ürtidega oliiviõlis turustatavaid tollise läbimõõduga juustupallikesi, Mozzarella affumicata on eelmise suitsutatud versioon.

Värskus. Mozzarella trumbiks on tema noorus ja värskus. Originaalmozzarella on oma parimas esinemisvormis 24 tundi pärast valmimist. Isegi tavaline, lehmapiimast valmistatud mozzarella on värskelt pehme ja elastne ning võtab ka tugeval muljumisel alati tagasi oma algse kuju.

Säilitamine. Tavaline mozzarella säilib 7 päeva suurepäraselt külmkapis lihtsalt kinnises karbis. Võimalik on ka säilitamine delikatessvariandiga sarnaselt nõrgas soolvees, mida võiks iga päev uuendada. Mozzarella on üks vähestest juustudest, mis talub külmutamist ilma märgatavate maitse- või struktuurimuutusteta. Lihtsalt mähkige juust tihedalt toidukilesse ja külmutage; sulatamiseks eemaldage kile ja laske külmkapis 8 tundi sulada. Delikatessmozzarellat ja luksusvariante säilitage pakendi õpetuse kohaselt.

Kasutusvõimalusi. Oma kodumaal ei kasutata pitsajuustuna kunagi ühtki teist juustu peale mozzarella, riivitud Parmesaniga maitsestamine muidugi välja arvatud. Kindlasti proovige seda hõlpsasti sulavat juustu ka kuumade võileibade kattena ning ahjuroogade katmiseks. Suurepäraselt maitseb tükikesteks lõigatud mozzarella-salatites.

MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa