Riesling

Kui Cabernet Sauvignoni võib nimetada punaste viinamarjade kuningaks, siis Riesling on kahtlemata valgete marjasortide kuninganna.

Samas aga ka maailmas häbematult vähe tunnustust pälvinud mari. Saksamaa kuulsaim ja ka elegantseim marjasort, mis annab veinidele aprikoosi, küpsenud ahjuõuna, magusate tsitruseliste ja troopiliste puuviljade aroome. Samas võivad veinid olla täidlased, mineraalsed, mahlase happe ja pika ning veidi torkiva pipra, idamaiste vürtside ja küpsete puuviljade järelmaitsega. Ka on Rieslingil väga hea arengupotentsiaal.

Hea Riesling omandab pudelis küpsemisel kerge bensiinise aroomi, kuid säilitab samas elegantse puuviljasuse ja happe harmoonia. Erinevalt Chardonnay’st ei vaja oma isikupära esiletoomiseks tammevaati – vastupidi, see tapaks Rieslingi ilu.
Väga head veinid tulevad Prantsusmaalt Alsace’ist, Saksamaalt, Austriast, ka Austraalia jahedama kliimaga veinipiirkondadest, Uus-Meremaalt, Itaaliast, Californiast ja Kanadast. Rieslingist saab valmistada ka magusaid ja väga hästi säilitamist taluvaid veine. Alsace’i Rieslingist valmistatud Vendage Tardive ja Selection des Grains Nobles või Saksamaal väärishallitusega Rieslingist valmistatud Beerenauslese või Trockenbeerenauslese võivad oma keerukalt väljaarenenud maitse- ja aroomibuketiga pakkuda veinielamuse ka 50-aastaselt. Isegi hea aastakäigu Kabinett Riesling võib areneda pudelis kuni 20 aastat.

Toiduskaala, millega koos Rieslingit juua, on lai: alustades mahlasematest-piprasematest ja happerikkamatest noortest Rieslingitest, mis sobivad hästi rasvasemate kalaroogade, kergemate kana- ja sealiharoogade ning loomulikult mahlase hapukapsa kõrvale, lõpetades magusate ja hinnaliste Vendage Tardive’idega, mis sobivad hästi foie gras’ga ning tugevamate sinihallitus- ja Münster-juustudega.
Riesling on valgete viinamarjade pärl, mis suudab alati pakkuda meeldejääva veinielamuse. Nimetatakse ka veel Rhine Riesling, Weisser Riesling, White Riesling, Johannisberg Riesling ja Riesling Renano.

Mitte segi ajada Welschrieslingiga, mis on kahvatum, lihtsam ning maitse- ja aroomivaesem kui kuulus Saksamaa kroonijuveel.

MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa