Avame grillihooaja

Autor: Indrek Pärli
Kui vähegi ilma peab, saab volbripäeval avada grillihooaja.
Mehed käivad kõiketeadvalt ümber grilli, testivad käega süte kuumust, joovad õlut ja arutavad tähtsaid maailmaasju. Naised lõiguvad toas salatit, keedavad kartuleid, pesevad nõusid ja kantseldavad lapsi. On algamas sügiseni kestev lõputu grillimine!
Et vältida talje masendusse langemist, võiks kevadist grillimist alustada kergematest toiduainetest nagu kana, kala ja köögiviljad.

Kanast sobivad grillimiseks hästi koivad, sääretükid, filee ja tiivad, kala võib grillida nii tervelt kui fileena.
Kana ega kala puhul on marineerimise eesmärk eelkõige maitsestamine, mitte pehmendamine. See tähendab, et marinaadis peab kala-kana hoidma vaid paar tundi, toatemperatuuril piisab isegi tunnist.
 • Kanafileed peaks kindlasti kas õli või marinaadiga marineerima, sest filee kipub kergesti kuivaks jääma.
Lihtne marinaad kalale, lihale või linnule
Eksootiline tsitruse-meemarinaad kalale või linnule
Idamaine jogurtimarinaad kalale, lihale või linnule
Kui ei viitsi marineerimisega jännata, siis on abiks erinevad grillõlid ja glasuurkastmed. Grillõli määri 10 minutit enne grillimist lihale või kalale ning veidi ka grillimise ajal, nii ei ole marinaadi vajagi. Glasuurkastmega pintselda grillitavat 3-4 korda küpsemise ajal, nii saab liha ilusa läikiva pinna.

Üldisi grillisoovitusi
 • Kui teha grilli valmissöe ja süütevedelikuga, siis tuleb enne tuletegemist tuleb lasta süütevedelikul korralikult sütesse imenduda. Aga kõige puhtama maitse saad, kui hoidud süütevedelikust ja kasutad süütamiseks paberit või puupilpaid.
   
 • Lihtsaim viis grilli küpsetamisvalmidust kontrollida on hoida kätt paar sekundit grillresti kohal - kuumus on paras, kui paari sekundiga kätt veel ära ei kõrveta.
   
 • Ühekordset grilli kasutades võiks aluseks otsida midagi tulekindlat - paraja kujuga kivi või lauajupi.
   
 • Liha peab olema toatemperatuurile soojenenud, seepärast võta liha aegsasti külmkapist välja.
   
 • Liha on küps, kui terava noa või vardaga torgates ei eraldu punakat vedelikku. Eralduv vedelik peab olema läbipaistev ja selge. Samas peab arvestama, et mida rohkem liha torgime, seda kuivemaks see muutub.
Tuntud kokkade grillinippe

Rain Käärst:
 • Tehniliselt on oluline mitte kiirustada - küpseta algul kuumal grillil ja siis tasasel kuumusel kaane all, kuni liha küps
Priit Toomits:
 • suurim grillimisviga on see, et liha või kala küpsetatakse pahatihti üle ehk kuivaks. Jäta grillitav pigem natuke tooreks - aseta küpsetatud palad kaussi ja pane kaas peale. Lase 5-6 minutit seista, toit valmib omas kuumuses veel edasi
Allan Kuning:
 • algajatel marinaadimeistritel on mõistlik alustada mahedamate maitsetega, et liha mekki mitte liialt tappa.
 • Kuumale grillsöele võib lisada erinevaid ürte, mis annavad grillitavale head aroomi ja maitset.
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa