Juustufondüü - seltskondlik söömaaeg

Autor: Maire Suitsu
Euroopa juustufondüü on ellujäämisroog, mis sündis 18.sajandil Šveitsi Alpides häda sunnil. Sealsed väikesed mäestikukülad jäid talvel tihti lumevangi ning elanikud olid sunnitud endale kõhutäidet valmistama sellest, mida veel kodus veel leidus.
Et Šveits on alati olnud kuulus nii veini kui juustu poolest, olid need (ja muidugi ka leib) kehvemaski majapidamises alati olemas. Just need ained saidki esimese fondüü algosadeks ning vähehaaval levis juustufondüü, ehkki juba külalisteroana, ka teistesse riikidesse.

Euroopas on nüüd olemas ka Itaalia fonduta ja bagna gauda, Prantsuse bourguignonne, Hollandi kaas doop ja veel mitmed muud põnevad fondüüsegud. Muidugi ei puudu nende hulgast ka magusad, millest tuntuimad on karamelli- ja shokolaadifondüüd. Neisse kastetakse puuvilju või küpsiseid, aga ka biskviitkoogi tükikesi ja isegi vahukomme, mis on eriti populaarne USA-s.

Šveitsi fondüü puhul on valge kuiv vein on väga tähtis koostisosa, mis annab maitset ning kaitseb juustusegu nii kõrbemise kui ka kokkuminemise eest. Mõnikord asendatakse vein kirsiviinaga (Kirsch), kirsibrändiga (Cherry brandy) või siidriga. Küüslauk või muu maitseaine on mõeldud juustukastme läägevõitu maitse teravdamiseks, väike kogus tärklist (kas kartuli- või maisijahu) aga muudab segu püsivamaks.

Kui juustufondüü sai liiga vedel, siis pane anum uuesti pliidile ja kuumuta ettevaatlikult, samal ajal energiliselt kloppides ja segades, et osa vedelikku välja auraks. Ära lase keema tõusta! Paksule fondüüle kalla juurde veini ja klopi jällegi energiliselt segamini. Dippida võiks pikka saia, mis on piisavalt tihke ega libise varda küljest maha. Samal eesmärgil peaks iga saiatüki külge jätma veidi koorikut. Lisaks saiale võib juustufondüüs dippida kirsstomateid, blanšeeritud porgandit, spargel- või lillkapsast, õuna- või pirnisektoreid ning muid toiduaineid.

Fondüüanuma asemel sobib fondüüks ka muu piisavalt suur ja paksupõhjaline keedunõu, mis jagab kuumust ühtlaselt ja säilitab seda kaua. Köögis ettevalmistatud segu püsib laual kuumana või tasakesi keevana metallrestil kas piirituslambi kohal, kahe-kolme teeküünla kuumuses või termoregulaatoriga varustatud marmiidil ehk elektrisoojendusplaadil.

Fondüütada on lihtne: iga sööja pistab oma saiatüki või muu toiduaine pika orgi või fondüükahvli otsas kuuma juustukastmesse ja laseb seejärel üleliigse tagasi tilkuda. Teise kahvli abil saab palakesed taldrikule tõmmata ja edasi jääb öelda vaid: Head isu!
Loe ka:
 
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa