Tunne toitu - baklažaan ehk pommu

Autor: Maire Suitsu
Atraktiivse välimusega baklažaan ei ole toorelt söödav. Suurepärase maitse saab ta alles pärast kuumtöötlemist, eelistades kaaslastena oliiviõli, küüslauku ja vahemerelisi ürte.
Tomati ja kartuli lähisugulast baklažaani kutsutakse Lääne-Euroopas ja mujalgi obergiiniks. Eesti keeles on õige öelda kas baklažaan või eestipäraselt pommu, kindlasti ei tohiks kasutada inglise keelest pärit toorlaenu "munataim".

Meie poeriiulil või turuletil näeb seda vilja kõige sagedamini üsna pika ja saledana või ka veidi lühema ja pirnikujulisena, koor aga on alati sügavalt sinivioletne. Hiinas ja Indias, kus baklažaani kasvatatud juba aastatuhandeid, on ka rohelisi, oranže ja punaseid baklažaane, mis on üldjuhul meil tuntutest väiksemad. Mitmeid neist, näiteks kanamunasuurusi valgekoorelisi sorte kasvatatakse vaid dekoratiivsel eesmärgil.
Söödavate baklažaanisortide viljaliha on hele ja neutraalse maitsega, kergelt mõrkjas nüanss kaob hiljemalt kuumtöötlemisel.
Vähe kaloreid, rohkelt foolhapet
Euroopasse jõudis baklažaan 15. sajandil, kuid ei saavutanud oma eripärase välimuse ja eks muudegi omaduste tõttu sugugi kohe soosingut. Läks vaja üpris pikka kogemust, et baklažaani omapärasid tundma õppida ning ka eelarvamustest vabaneda. Tänapäeval hinnatakse baklažaani kui vähekalorilist, rohkesti kaaliumi ja foolhapet sisaldavat vilja.
Eriti suures soosingus on baklažaan Vahemeremaades. Just sealt pärinevadki tuntuimad baklažaaniroad, nagu kreeklaste hakklihaga vormiroog moussaka, sitsiillaste eelroog caponata ja lõunaprantslaste köögiviljahautis rataouille. Sarnaselt suvikõrvitsaga võib baklažaani serveerida ka täidetult, marineeritud baklažaan on väga maitsev grillitult.

Külmaõrn vili
Koju tasub tuua niisugune vili, mille koor on tihke ja läikiv. Suurus ja kuju maitset ei muuda, neil võib olla tähtsust vaid kindlat liiki roa, näiteks täidetud baklažaani valmistamisel. Sisu värskusest ja mahlasusest annab tõestust vilja suhteline raskus. Suur ja sealjuures kerge vili on vana, selle sisu on maitsetu ning pehme ja urbne nagu ülekasvanud puraviku kübar. Pruunid laigud koorel on kindel tunnusmärk transpordil, laos või isegi liiga külmal kaupluseriiulil tekkinud külmakahjustusest. Baklažaan on äärmiselt külmaõrn ning külmakapi tavaline köögiviljasahtel on tema jaoks liiga külm. Sobivat, 10 ja 12 plusskraadi vahele jäävat temperatuuri pakuvad modernsete külmkappide köögiviljasektsioonid. Õige säilituskoha puudumisel tuleks vili peagi toiduks tarvitada.
Kuidas baklažaaniga käituda
Enne praadimist riputatakse baklažaaniviiludele soola, mis tõmbab välja liigse vedeliku ja vähendab mõrkjat maitset. Salatisse mõeldud kuubikuid blanšeeritakse paar minutit keevas soolakas vees ja lastakse sõelal nõrguda ning jahtuda. Poolitatud ja täidetud baklažaanide ahjus küpsetamisel määritakse lõikepindu tumenemise vältimiseks sidrunimahlaga.
Allikas: KODUKIRI
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa
kokakene 16.veeb 2012 18:30
Mina teen neid juba 3-ndat korda.Super head,kõik mugivad suure isuga :) Paneerin neid enne jahus ka,siis tuleb eriti hea ja püsivad paremini koos:) Mina ei kasuta parmesani vaid tavalist riivjuustu. Soovi-
tan!
piruk 11.veeb 2012 16:32
oikurrja kui hääd tulid! eriti kui jahus veeretada ja ohtras õlis paneerida :)
piruk 11.veeb 2012 15:26
riivisin u 100g suitsuvorsti jäägid ka sisse. teatan varsti tulemusest.
aix 07.apr 2011 09:58
päris hea:D
ene 03.apr 2011 13:12
Valmistasin täpselt retsepti järgi ja välja tuli super hea toit! Nii vähemalt arvasid mu mees ja tütar, kes sõi lõpuks kõik ülejäänud kotletid ära! :D Soovitan kõigile, kuid selle toidu valmistamiseks peate aega natukene rohkem varuma!
NurrMarta 24.juuli 2010 11:50
to aime: retseptikirjelduses on toodud p5 all: lisa kõik ülejäänud komponendid ja sega mass korralikult läbi". St jahu segatakse hulka, paneerimisest ei ole ju sõnagi :) Parmesanikogus on OK, vähemalt veidi jämedamalt riivitud juustu kohta.Kui kasutada poes valmisriivitud jahusarnast peent segu, siis võib ehk tõesti veidi paljuvõitu saada. Kui liiga tugevat maitset pelgad, võid ju asendada Parmesani ka mingi mahedamamaitselise eesti juustuga. Ja Parmesani asemel sobib väga hästi Eestis toodetud Forte laabijuust. Sellises segus ja praetult ei ole peened maitsenüansid nagunii kuigi hästi tunda, hind on soodsam ja ühtlasi toetad kohalikke tootjaid :)
aime 23.juuli 2010 16:29
Sellest jahurollist ei saanud päris täpselt aru: kas seda lisatakse kartulimassile või paneeritakse kotletid jahus? Ja kas parmesanikogus on tõesti nii suur? 4 inimesele 700 g kartuli kohta 4 dl riivitud parmesani?
_lea_ 09.mai 2010 18:20
Suur tänu retsepti autorile! Minu 1,3 aastane tütar keeldus täielikult söömast kartulit, aga need kartulikotletid olid kohe taldrikult läinud.
1