Kaelakarbonaa-
dist

Sea kaelakarbonaad on toiduvalmistamisel enim kasutatav tükiliha Eestis!
SEA KAELAKARBONAAD on parim tükiliha. See on mõnusalt mahlane (rasvasisaldus umbes 10%), ühtlaselt läbikasvanud ristkülikukujuline kompaktne liha, mis on olnud eestlaste jaoks alati eelistatuim kondita grill-liha ja parim tooraine šašlõkiks.
Kaelakarbonaad on parim grillimiseks, kuid seda võib ka edukalt praadida, tavalises ja barbecue-ahjus küpsetada, hautada, moorida, suitsutada ning keeta. Kaelakarbonaadist valmistatakse šašlõkki (kuubikuteks lõigatuna) ja marinaadis grill-liha (lõikudena), kuid see sobib ka ahjupraeks. Samuti saab sellest valmistada guljašši, pajaroogasid, paneeritud lihalõike, eskaloppe ja kebabiliha.
Paneeritud kaelakarbonaadi lõikude valmistamisel võime kasutada erinevaid paneeringuid. Sobib klassikaline riivsaia ja jahu paneering, samuti mitmed muud variandid, näiteks juustu-munasegu. Paneerimiseks on parim sea välisfilee, kuid võib tarvitada ka kaelakarbonaadi.
Kaelakarbonaadist tehakse 0,5–1 cm paksuseid eskaloppe praadimiseks või grillimiseks. Selliseid lihalõike tavaliselt vasardatakse, et need muutuksid veelgi muredamaks ja õhemaks. Eskaloppe võib paneerida jahu, muna ja riivsaiaga, praadida lühiajaliselt võis (annab kuldse välimuse) ning järelküpsetada koos juustuga ahjus.
Eskalopi mõte ongi selles, et lihalõigu peale pannakse “müts” riivitud juustu, majoneesi,
hakitud sibula ja muuga. Kaelakarbonaadist tehakse ka tainas eskaloppe.
Sea kaelakarbonaadist saame valmistada maitsva kebabiliha. Selle marinaadi koostisesse võiks kuuluda punaveiniäädikas, toiduõli, spetsiaalne kebabi maitseainesegu, toidusool, purustatud koriander, küüslaugu- ja sibulapulber. Kaelakarbonaad lõigatakse väikesteks kuubikuteks või ribadeks ja segatakse kokku marinaadiga. Valmistamiseks piisab pannil praadimisest, ka nii saame kebabimaitselise liharoa!
Ahjupraad tuleb kaelakarbonaadist väga maitsev, kuna tegu on mahlase lihaga. Ahjus küpsetamiseks võime liha eelnevalt pikkida või täita erinevate täidistega. Pikkimiseks sobivad hästi kuivatatud aprikoosid ja mustad ploomid, rosinad jms. Maitsestamiseks on kohased erinevad maitseained, muu hulgas liha üldmaitseaine (võib liha ka toiduõliga kokku määrida). Pikitavad täidised pannakse lõhedesse, mis lõigatakse noaga kaelakarbonaadi külgedesse (kummalegi poole üks 3–4 cm pikkune pilu). Seejärel võiks panna pikitud kaelakarbonaadi singivõrku või siduda tihedalt kinni nööriga, et täidis välja ei vajuks.
Kaelakarbonaadi saame lõigata pinnalaotuseks ja siis koos täidisega rulaadiks ehk täidetud liharulliks kokku keerata. Selleks jagame kaelakarbonaadi paksuse mõttes kolmeks ning lõikame ühtlaseks pinnalaotuseks. Seejärel vasardame lihavasara krobelise poolega mõlemalt poolt, kuni viil on ühtlase paksuse ja kujuga. Maitsestamiseks katame liha ühe poole maitseainete, värskete ürtide, tükeldatud kuivatatud ploomide, riivitud juustu, paprikatükikestega jms. Nüüd keerame liha ettevaatlikult kokku, lõikame otsad sirgeks ning seome rulli nööriga kinni. Nii saame värvika lõikepinnaga maitsva roa! Väiksemaid täidetud liharulle saame valmistada vasardatud lihalõikudest.
Võimalik on valmistada ka täidisega lihatasku. Selleks tuleb kaelakarbonaadi sisse lõigata suur lõhe ning panna sinna soovikohane täidis (nt hakkliha seentega, tükeldatud singi-juustu-paprikatäidis), millele võib lisada ka värskeid ürte. Viimaks liha maitsestatakse ja küpsetatakse ahjus.
Turgudel müüakse ka sea kaelakarbonaadi kondiga (ilma pekita, kamarata) ning samuti kaelakarbonaadi koos kamara, peki ja ka kondiga (s.t kaelatüki lõigud). Neist tehakse 2 cm paksuseid lõike praadimiseks ja grillimiseks ning suuretükilisi, umbes 5 cm paksuseid lõike ahjus küpsetamiseks. Sellist liha leidub kaupluselettidel siiski harva, tavaliselt valmistatakse roogasid kondita kaelakarbonaadist.
Allikas: 100 rooga
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa
Andri 09.mai 2015 13:22
Väga abistav lõiguke, kohe hakkan tegema juustuga karbonaadilõike lõunaks. Super, aitäh Teile
1