Veiniga terveks ja särasilmseks

Autor: Arne Pajula
Vahemere maade inimeste üks tervise ja ilu nippe on mõõdukas veinitarbimine. Veinidieedid on meeldiv vahepala teistele dieetidele, kuid just mõõdukus on see, mida peab endale pidevalt meelde tuletama.
Sõna dieet toob kõikidele silme ette kaalunumbrid ja mõõdulindi. Samas on dieedid sageli vahendiks muudegi terviseprobleemide lahendamisel. Ka veinidieetide puhul on sageli eesmärk just tervise tugevdamine, mitte ilmtingimata kilode kadumine, sest just veinis nähakse mitme haiguse ennetajat. Veini mõõdukas joomine kaitseb näiteks südamehaiguste, Alzheimeri tõve ja vähkkasvajate eest. On täheldatud ka, et veini joovad inimesed elavad kauem kui teisi alkohoolseid jooke, näiteks õlut eelistavad inimesed. Veinidieete on loodud väga erinevaid, nii valgel kui ka punasel veinil põhinevaid. Neile soovitatakse juurde šokolaadi, juustu ja erinevaid salateid. Toome mõned veiniga dieeditamise näited – nii maitsvad kui ka kasulikud.

Vein ja šokolaad vähendavad südamehaigusi Austraalia ja Uus-Meremaa teadlaste välja töötatud dieet põhineb seitsmel toiduainel, millel on kolesterooli ja vererõhku alandav mõju. Teadlaste hinnangul peaks dieedi järgimine vähendama südamehaiguste riski 78%. Dieedi pidamisel on oluline jälgida, et igapäevane menüü sisaldaks järgmisi kohustuslikke elemente:
  • 150 ml punast veini iga päev
  • 100 grammi puhast tumedat šokolaadi iga päev
  • neli korda nädalas kala, iga kord vähemalt 114 grammi
  • 400 grammi puu- ja juurvilju iga päev
  • 68 grammi mandleid iga päev
  • 2,7 grammi küüslauku iga päev
Dieedi efektiivsust suurendab, kui menüüsse lisada ka oliiviõli, sojaoad, tomatid, pähklid ja tee.

Vein viib kilod Naistele sobiv väga piiratud toidukogustega dieet, millega on võimalik kaalust alla võtta kuni viis kilo. Viiepäevaseks veinidieediks läheb vaja viis õuna, viis tomatit, viis kurki, kilo kohupiima ja pudel kvaliteetset punaveini. Need vähesed toiduained peaks jaotama võrdselt viiele päevale:

Hommik
  • Muna ja tomat
Kahe tunni pärast
  • Õun
Kahe tunni pärast
  • Kohupiim ja kurk
Kolme tunni pärast
  • Pokaal punast veini
KOGEMUS JA KOMMENTAARMonica Sikk, koerakasvataja Veinidieedist kuulsin sõbranna kaudu ja suure veiniaustajana olen teatud põhimõtteid ka järginud. Ranget dieeti pidanud ei ole, aga seda olen küll vaadanud, et veini joomine ja sinna juurde šokolaadi või juustu söömine mõjub nii kehakaalule kui ka tervisele täiesti positiivselt. Ja see ei tähenda, et peab pidevalt purjus olema ja kohe hommikul veiniga alustama. Minu jaoks on see lihtsalt meeldiv, maitsev ja toitev.
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa
jutita 27.mai 2008 10:01
Üsna huvitav dieet.
1