Kokaraamat "Eesti memmede varjatud saladused"

Oma muljeid raamatust jagab meiega Toidutare pikaajaline ja aktiivne kasutaja NurrMarta.
Võtsin kätte Kadri Krooni „Eesti memmede varjatud saladused“. Suurte ootuste ja veel suuremate hirmudega. Eks igaühel meist on oma kallid inimesed ja lapsepõlvemälestused - pannkoogilõhn, moosipurgid... Ühest küljest tahaks ju leida sellisest raamatust just seda, mida oma vanaema vaaritas. Justkui kinnitusena sellele, et enda kogetu on olnud see kõige-kõige. Teisest küljest – midagi teistmoodi oleks ju huvitav… Kõlab nagu mission impossible.
Ma ei leidnud ühtegi sellekohast märget, aga raamat tundub olevat trükitud „rohelisele“ paberile. Minule kui põhimõttelise rohelise mõtteviisiga inimesele oli see väga ilus leid. See lõhnab huvitavalt ja on käes hoides mõnus. Tegelikult olekski ütlemata kummaline lugeda verivorsti või roosamanna tegemisest krudisevalt läikpaberilt, mis on käe all külm ja kriidine. Sellisele kodusemale paberile on väga mugav hariliku pliiatsiga retsepti kõrvale oma väikseid märkmeid teha – asi, mis kriitpaberil hästi ei õnnestu.
Eriline on ka raamatu ülesehitus. Esimene osa on pühendatud memmedele - ükshaaval, haaravalt ja soojalt. Edasi retseptid, igaühe juures on ära märgitud ka memme nimi. Kui on olnud kannatust enne retseptide kallale asumist memmedega tuttavaks saada, muudab see suhte iga toiduga isiklikumaks.
Minu kui nõrganärvilise loomasõbra jaoks oli küll veidi õõvastav lugeda, kuidas üks tädi 7ndas klassis kokkamispisikuga nakatunult aias haamriga tibupoegi nottis. Mõtlesin, et kui selle tädi arsenali kuulub ka mingi kanalihaga toit, siis selle jätan ma küll vahele :) Vist ikka ei olnud. Ma loodan, et seatappu ta omapäi ikka ette ei võtnud, nii et tema imelised lihapirukad võtan kindlasti ette.
Mis mind veidi häiris, on pealkirjade tikandit imiteeriv kirjaviis, mis ideena küll tore, kuid muutis need kohati raskesti loetavaks. Aga võib-olla tuleb see sellest, et minu vanaema sellist tikitud kirja ei harrastanud.
Ja veel üks iseenesest huvitav ja kasulik vigur, mis kahjuks kujunduse tõttu võib jääda tähele panemata. Mina märkasin alles raamatut mitmendat korda lapates, et iga retsepti lõpus on võtmekesega välja toodud oluline nipp toidu õnnestumiseks. Paraku on see muust tekstist heledam ja üsna lehekülje allääres. Ega tea, ehk jälle minu enda hajameelsus või ebasobiv valgustus.
Pean ka mainima, et suhtun paralleelselt eesti ja inglise keeles välja antud kokaraamatutesse teatava ettevaatusega. Anni Arro Sepamaa talu köögi esimene raamat ajas mind oma suhteliselt küündimatu ja kohati retsepte moonutava tõlkega sellisesse ahastusse, et selle teist köidet ma oma koju osta ei soovinud. Seetõttu jäi mul algatuseks ka käesoleva raamatu tõlkeosa lugemata. Ühes kohas sai uudishimu siiski võitu: ühe memme loos oli keskmise kokaraamatu kohta ootamatu mahlakusega mainitud, et sõjaaeg õpetas nii-öelda sitast saia tegema. Just nii ja ilma igasugu jutumärgita. Vat siin ei pidanud vastu ja vaatasin tõlget. Et oh õudust. Aga oli täitsa siivas :) Vaadake ise järele!
Võtsin siis julguse kokku ja uurisin, kas tasuks seda raamatut ka mõnele kaugel elavale sõbrale kinkida. Tasub küll. Ilus ja sujuv inglise keel, mitte vägivaldne otsetõlge. Kiitus tõlkijale!
Aga kokaraamatust endast - tekst on voolav ja toidud ausad. Memmede päritolu Eesti eri paigust annab sellele ka kodulooliselt huvitava varjundi.
Leidsin siit nii tuttavaid, hästi unustatud vanu kui ka lausa uusi retsepte ja mõtteid.
Fotod on ilusad. Nõud on lihtsad. Miljöö nagu maakodus. Nagu päris. Ongi päris!
Kirjutage üles oma vanaemade retseptid, kuni selleks veel võimalus on! Ja kes sellega juba lootusetult hiljaks jäänud … ehk leiab siit mõne roa, mis lõhnab nagu lapsepõlv. Praegune pime aeg on selliseks kosutuseks just sobiv.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sulle kui Toidutare sõbrale on meil tore pakkumine:
tellides "Eesti memmede varjatud saladused" läbi Toidutare, on raamatu hinnaks vaid 219 krooni (hind poes 275.-)! OSTA SIIT
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MINU HINNE
KOMMENTAARID
Lisa kommentaar
Nimi:
Sisu:
Lisa